$
חדשות נדל"ן

שיטת ההגרלות במכרזי מחיר למשתכן משתכללת: עדיפות תינתן לנרשמים הראשונים

כחלון וגלנט מקדמים מהלך שמבקש להגדיל את הסיכוי של 60 אלף הזכאים הראשונים שנרשמו לתוכנית מחיר למשתכן - וזאת במטרה להחזיר את אמון הרוכשים בתוכנית ולמנוע את בריחתם אל השוק החופשי

אביב גוטר 17:2722.08.16

משרדי השיכון והאוצר משכללים את שיטת ההגרלות במכרזי המחיר למשתכן, זאת במטרה לתת עדיפות לנרשמים הראשונים שהוציאו תעודות זכאות ולהגדיל את סיכוייהם לזכות באפשרות לרכוש דירה מוזלת באחד מהפרויקטים בתכנית הדיור המוזל.

 

על פי ההודעה שפירסם המשרד היום (ב')  יחולקו הנרשמים לשתי סדרות: בסדרה א' ייכללו זכאים שכבר יש בידהם אישורי זכאות וכאלה שיבקשו אישורים עד ה-13/9/16 ועד למכסה של 60 אלף זכאים – המוקדם מבין השניים. בסדרה השנייה ייכללו כל הזכאים שירשמו לתכנית מרגע סגירת סדרה א' וכן זכאים מסדרה א' שיועברו לסדרה ב'.

 

זכאים אשר יהיו רשומים לסדרה א' יתבקשו להירשם להגרלה אחת לפחות עד סוף שנת 2016. כמו כן מוסיפים באוצר כי הם מאפשרים לזוכה בסדרה א' לוותר על הזכייה עד פעמיים ולהמשיך להשתתף בהגרלות. אם יזכו ויוותרו בפעם השלישית הם יועברו אוטומטית לסדרה ב'.

 

תחילה כל ההגרלות צפויות לתעדף את מי שיהיה חבר בסדרה א'. נרשמים שיירשמו אחרי תאריך היעד או לאחר 60 אלף הנרשמים הראשונים יכללו בקבוצה ב' והסיכוי שלהם לזכות בדירה בחודשים הקרובים יהיה אפסי. עד סוף 2016 צפויים לצאת להגרלות עוד כ-10,000 יחידות דיור חדשות אליהם יוכלו להירשם, כאמור, חברי סדרה א'.

 

מימין: משה כחלון ויואב גלנט. מגדילים את סיכויי הזכייה של הנרשמים הראשונים מימין: משה כחלון ויואב גלנט. מגדילים את סיכויי הזכייה של הנרשמים הראשונים צילומים: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא ואוראל כהן

 

הסיבה לשינוי שיטת ההגרלות היא ניסיון להגדיל את סיכויי הזכייה למי שנרשם עוד לפני מספר חודשים אך טרם זכה בהגרלה. קצב ההגרלות לא השביע את רצון האוצר, והביא את המשרד לזרז קבלנים לצאת להגרלות, אף על פי שהן טרם הגישו בקשה להיתר - כפי שקרה בשניים מהפרויקטים בקרית מוצקין. בפרויקט שבראשון לציון למשל נמנע משבר ממש ברגע האחרון, יום לפני סיום ההרשמה להגרלות.

 

עד כה הוגרלו כ-2,000 יחידות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן וכ-700 בתוכנית מחיר מטרה, מספר נמוך של דירות ביחס לכמות הנרשמים. ייתכן ונוצרה תחושה בקרב ציבור הזכאים כי סיכויי הזכייה כה נמוכים עד שהם שקולים לזכייה בפיס. באוצר מקווים להחזיר את אמון הזכאים בתוכנית ולהחזירם מחיפוש דירות בשוק החופשי.

 

עם זאת, לדעת משרדי האוצר והשיכון התוכנית צפויה להגיע לרוויה מסוימת מבחינת כמות הנרשמים ולכן הם מעדיפים לסגור את ההרשמה. בכל מקרה לא מתוכנן כרגע לשנות את שיטת שיווק הקרקעות במסגרתה המדינה מעניקה הנחה על רכיב הקרקע וקובעת מחיר מקסימלי למ"ר בנוי כאשר הזוכה במכרז הוא זה שהציע את המחיר הנמוך ביותר.

 

הערכה נוספת שייתכן וגרמה לשינוי המדיניות נובעת מהקושי לשווק קרקעות. בשנה האחרונה שווקו כאמור כ-38 אלף יחידות דיור, מתוכן כ-18 אלף נסגרו ונמכרו לקבלנים. מכרזים לכ-10,000 יחידות דיור עדיין פתוחים להצעות, כאשר שאר המכרזים, הכוללים יחד כ-10,000 יחידות דיור, נכשלו והוחזרו לבחינה מחודשת. כתוצאה מהקושי במשרדי הממשלה לשווק קרקעות בהיקפים הנדרשים, כך גם ההגרלות יידחו באופן ישיר, מה שעשוי להוביל להביא לאובדן אמון הציבור בתכנית בעוד מספר חודשים לאחר שירגישו כי הם ממתינים זמן ממושך לרכוש דירה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x