$
חדשות נדל"ן

כחלון אישר את התקנות: שקיפות מלאה במכירת קרקע חקלאית

התקנות מחייבות בעל קרקע שאינה זמינה לבנייה להמציא מידע על סיכויי הפשרת הקרקע לבנייה ועל העלויות הצפויות במקרה של הפשרה

אביב גוטר 11:1821.08.16

סוף להונאות בשיווק קרקעות חקלאיות? שר הכלכלה והאוצר, משה כחלון, חתם על התקנות להגברת השקיפות במכירת קרקע שאינה זמינה לבנייה. 

 

 

לאחר שנים ללא שום הסדרה בתחום הנושא עלה לסדר היום, בעיקר לאחר התפוצצות פרשת חברת הנדל"ן אדמה. על פי החשד, בעלי אדמה אורן קובי, מעל בכספי לקוחות. כספי המעילה הגיעו מהפעילות המרכזית של החברה שיווק קרקעות חקלאיות לציבור הרחב שנמצאים בשלבים שונים לקראת הפשרה תוך הטעייה צרכנית שלכאורה מדובר בזכות לדירה שתיבנה בשנים הקרובות.

 

על פי התקנות, משווק שמבטיח כי הקרקע תופשר בעתיד, יהיה חייב להציג שומה שנערכה על ידי שמאי מוסמך, וזאת כדי להביא בפני הצרכן את כל המידע אשר יאפשר לו לקבל החלטה מושכלת לגבי היכולת להעריך באופן באופן מודע את סיכויי ההפרשה של הקרקע, מהם המכשולים בדרך להפשרה והחשוב ביותר – מהו לוח הזמנים והעלויות הצפויות לו.

 

קרקע חקלאית בכרכור (ארכיון) קרקע חקלאית בכרכור (ארכיון)

 

בתחילת החודש אישרה ועדת הכלכלה של הכנסת את תקנות שהגיש משרד הכלכלה ונועדו לקבוע חובת גילוי של פרטים במקרה של מכירת קרקע שאינה זמינה לבנייה (לרוב קרקעות חקלאיות).

 

התקנות נועדו להגביר את השקיפות ולחייב להמציא מידע על סיכויי הפשרת הקרקע לבנייה ומידע על העלויות הצפויות במקרה של הפשרה, זאת על מנת לאפשר לצרכנים לקבל החלטה מושכלת על בסיס כמה שיותר מידע ונתונים.

 

על פי התקנות, מי שמפרסם קרקע שאינה זמינה לבנייה יגלה לצרכן בפרסומת, באופן ברור ובולט, כי היא אינה זמינה לבנייה.

 

כמו כן נקבעה גם חובת גילוי פרטים במהלך מכירה, לפיה המוכר חייב למסור לרוכש שומה הכוללת את הפרטים הבאים בלבד: האם סבירות מימוש תוכנית שינוי הייעוד היא קלושה או לא קלושה; ייעוד הקרקע נכון למועד עריכת השמאות וייעודו לאחר תוכנית שינוי הקרקע; שווי הקרקע הנוכחי; שווי הקרקע המשוער במקרה של שינוי הייעוד; משך הזמן הצפוי לשינוי הייעוד וכך כל ההוצאות שצפוי הרוכש לשלם במהלך שינוי ייעוד הקרקע ועוד.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x