$
חדשות נדל"ן

באוצר מתכננים לקבוע מועד לסיום הזכאות למחיר למשתכן

באוצר טוענים כי הם מעוניינים לתת עדיפות למעלה מ-50 אלף הנרשמים שהוציאו עד כה תעודות זכאות, וליצור מאגר זכאים שיתמודד על כל הדירות ששווקו נכון להיום, כ-38 אלף יח"ד

אביב גוטר 17:0018.08.16

במשרד האוצר מקדמים מהלך על סיום ההרשמה לזכאות להשתתפות בהגרלות תוכנית מחיר למשתכן. על פי ההערכות, בתוך שבועיים צפוי להיקבע תאריך יעד שלאחריו לא יהיה ניתן יותר להוציא תעודות זכאות.

 

 

 

באוצר טוענים כי הם מעוניינים לתת עדיפות למעלה מ-50 אלף הנרשמים שהוציאו עד כה תעודות זכאות וליצור מאגר זכאים שיתמודד על כל הדירות ששווקו נכון להיום, כ-38 אלף יחידות דיור. לפיכך נראה כי המטרה היא לשדר לכל משק בית שנרשם דירה ולהוציא אותם ממעגל הביקוש. עם זאת, לא ברור עדיין אם רק מי שיספיק להירשם עד תאריך היעד יהיה רשאי להתמודד בהגרלות לדירות המוזלות או שתיפתחנה הגרלות לאוכלוסיות נוספות שיתמודדו עם הזכאים שיקבלו עדיפות על פניהם. 

מימין: השרים משה כחלון ויואב גלנט מימין: השרים משה כחלון ויואב גלנט צילומים: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא ואוראל כהן

 

מהלך זה נועד להצהיר כי מי שיספיק להירשם עד תאריך היעד הגדיל את סיכויי הזכייה שלו, זאת במטרה להוריד את אי הוודאות סביב התוכנית, שכן בהגרלות שנערכו עד כה סיכויי הזכייה היו נמוכים מאוד כשהשיא היה לפני כשלושה שבועות עם יחס זכייה של 1:58 בראשון לציון.

 

לדעת משרדי האוצר והשיכון התוכנית צפויה להגיע לרוויה מסוימת מבחינת כמות הנרשמים ולכן הם מעדיפים לסגור את ההרשמה. כעת מגיע השלב השני שבו קבוצות אוכלוסייה נוספות יוכלו להתמודד, ככל הנראה משפרי דיור שיבטיחו למכור

את דירתם במידה ויזכו – כלומר חזרה למתכונת של תוכנית מחיר מטרה אותה יזם שר הבינוי הקודם אורי אריאל. בכל מקרה לא מתוכנן כרגע לשנות את שיטת שיווק קרקעות המדינה, בה המדינה מעניקה הנחה על רכיב הקרקע וקובעת מחיר מקסימלי למ"ר בנוי כאשר הזוכה במכרז הוא זה שהציע את המחיר הנמוך ביותר.

 

עם זאת מתחת לפני השטח ייתכן והסיבות לסגירת ההרשמה לזכאות שונות ממה שמספרים במשרדי הממשלה וכי ישנו חוסר שביעות רצון מקצב ההגרלות. עד כה הוגרלו כ-2000 יחידות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן וכ-700 בתוכנית מחיר מטרה, מספר נמוך של דירות ביחס לכמות הנרשמים. ייתכן ונוצרה תחושה בקרב ציבור הזכאים כי סיכויי הזכייה כה נמוכים השקולים לזכייה בפיס שהם יתייאשו ויחזרו לחפש דירות בשוק החופשי.

 

הערכה נוספת שייתכן וגרמה לשינוי המדיניות נובעת מהקושי לשווק קרקעות. בשנה האחרונה שווקו כאמור כ-38 אלף יחידות דיור, מתוכן כ-18 אלף נסגרו מול קבלן. מכרזים לשיווק כ-10 אלף יחידות דיור עדיין פתוחים להצעות וקבלנים עדיין יכולים להגיש אליהם הצעות, כאשר שאר המכרזים, הכוללים יחד כ-10 אלף יחידות דיור, נכשלו והוחזרו לבחינה מחודשת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x