$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

באר שבע עוקפת את חיפה בגובה השכירות למשרדי הייטק

בניית פארק גב־ים בבירת הנגב החלה רק לפני שלוש שנים וטרם הושלמה, אך מחירי השכירות בו מגיעים כבר ל־68 שקל למ"ר, עלייה של 3% בהשוואה ליוני אשתקד. המענק הממשלתי עושה את שלו

דותן לוי 08:1928.07.16

פחות משלוש שנים עברו מאז החלה בנייתו של פארק ההייטק גב־ים בבאר שבע, ונראה שהמיתוג של העיר כ"בירת הסייבר" מוכיח את עצמו. שתי אינדיקציות מרכזיות לכך הן קצב בניית המשרדים ומחירי השכירות. לפי סקירת שוק המשרדים שערכה אינטר ישראל, חלה עלייה של 3% בדמי השכירות למשרדים בפארק ההייטק: מ־66 שקל למ"ר ביוני 2015 ל־68 שקל למ"ר ביוני 2016. לשם השוואה, בפארק מת"ם (מרכז תעשיות מדע) הוותיק בחיפה מחירי השכירות עומדים על 63 שקל למ"ר.

 

פארק גב־ים - שבבעלות גב־ים (בעלות של 56%), אוניברסיטת בן־גוריון, (11%), עיריית באר שבע (11%), וחברת KUD ומשקיעי חוץ (22%) - משתרע על 93 דונם. על שטח זה מתוכננים להיבנות כ־190 אלף מ"ר, מתוכם נבנו עד כה 33 אלף מ"ר. בניין בן 15 אלף מ"ר, שלישי במספר, נמצא כיום בשלבי הקמה, והבניין הרביעי בשלבי תכנון.

 

מתחם גב ים בבאר שבע. העיר מייצרת 8,000 מהנדסים בשנה מתחם גב ים בבאר שבע. העיר מייצרת 8,000 מהנדסים בשנה צילום: מיטלברג דיאגו

 

ההשוואה לחיפה מתבקשת, היות שבדומה לתכנון בבאר שבע, גם בחיפה פארק מת"ם הקיים הוא מרכז ההייטק של העיר, שניהם מנוהלים על ידי גב־ים, וצפויים להשתרע על שטח דומה של כ־200 אלף מ"ר במתחם גב ים בבאר שבע פועלות כיום חברות הייטק כגון EMC, IBM, אורקל, נס, דויטשה טלקום, אלביט מערכות, לוקהיד מרטין, פייפאל ומלאנוקס, ובסך הכל כ־40 חברות המעסיקות 1,500 עובדים, רובם מהנדסים. כמו כן מינהלת המעבר של צה"ל לנגב ומרכז הסייבר הלאומי, הכפוף למשרד ראש הממשלה, ששכר 1,500 מ"ר משרדים וייפתח בחודשים הקרובים, כבר התמקמו במתחם. קמפוס חיל התקשוב ישתרע על 150 אלף מ"ר בצמוד לפארק, וישרתו בו כ־5,000 חיילים ואנשי קבע.

 

אינדיקציה נוספת לשגשוגו של המתחם היא פתיחת סניף של חברת WeWork, המספקת חללי עבודה ומייצרת קהילות סטארטאפיסטים. עד כה פתחה החברה סניפים בתל אביב ובהרצליה בלבד, כך שפתיחת סניף ראשון בבאר שבע היא הבעת אמון בעיר.

 

בנוסף לכך, לפי מחקר חדש של בית הספר הבינלאומי לעסקים של אוניברסיטת ברנדייס וחברת הייעוץ T3, באר שבע היא אחת משבע ערי ההיטק העתידיות החשובות בעולם. ערי המחר, כך הגדירן המחקר, הן ערים שבהן חברות בינלאומיות צריכות לשקול להקים מרכזים אם הן בתהליך התרחבות גלובלית.

 

הבחירה בבאר שבע כעיר המחר היא בין היתר תוצר של השקעה ממשלתית בבירת הדרום. ראשית, אוניברסיטת באר

שבע ומכללת סמי שמעון הן יצרניות המהנדסים הגדולות בישראל, עם כ־8,000 בוגרי הנדסה שיוצאים אל השוק מדי שנה, כך שבניגוד למהלכי עבר שנראו מאולצים משהו, כמו הבאת אינטל לקריית גת, במקרה זה יש הצדקה להגעת החברות. אל זאת יש לצרף את הנגישות התחבורתית שמספקים הרכבת וכביש 6 ומענקים כספיים לענף הסייבר בעיר: המדינה גיבשה מסלול סיוע למעסיקים בתחום הגנת הסייבר שהוא ייחודי לבאר שבע, שמשמעו מתן מענק לחברות בגובה 15% משכר עובדיהן במשך שבע שנים. בנוסף לכך, העירייה הוזילה את הארנונה לסכום של 50־45 שקל למ"ר לחברות השוכרות משרדים בפארק ההייטק. בחיפה לשם השואה תשלום הארנונה עומד על 160 שקל למ"ר.

 

לדברי גורם הבקיא בשיווק נדל"ן למשרדים, רבות מהחברות שהגיעו למתחם הן כאלה שכבר פועלות בפארקים אחרים של גב־ים, עם זאת, הפארק בבאר שבע הוא כרגע מנוע הצמיחה העיקרי של החברה.

 

לדברי אבי יעקובוביץ', מנכ"ל גב ים, מת"ם הוא פארק ותיק שקיים משנות השבעים וקשה להשוותו לבאר שבע, כי כל פארק הוא בעל מאפיינים שונים, וגם בעת הגיוס אין תחרות בין שתי הערים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x