$
חדשות נדל

איך הפכו המשרדים של מגדל למחסנים

ביהמ"ש קיבל את טענת חברת הביטוח כי את הנכס שהיא מחזיקה בקניון ויצמן בת"א ללא שוכרים יש לחייב בארנונה בהתאם לשימוש בו כמחסן. עורכי הדין של מגדל: "נכס ריק של חברת ביטוח יחויב לפי השימוש בו

אביב גוטר 08:2723.06.16

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל את טענתה של חברת הביטוח מגדל, שלפיה תעריף הארנונה עבור נכס מניב שאינו מושכר ומוחזק בידי חברת ביטוח ייקבע בהתאם לשימוש בו בפועל. זאת במקום התעריף הגבוה יותר שהוגדר לנכסים מניבים של חברות ביטוח ומבטחים שאינם מושכרים.

 

לפי חוק ההסדרים, הארנונה על נכסים מניבים שאינם מושכרים גבוהה מזו המוטלת על נכסים מושכרים, והארנונה עבור נכס ריק של חברות ביטוח גבוהה אף יותר. ב־2011 רכשה מגדל נכס ששטחו כ־600 מ"ר בקומות החניון המסחרי של קניון ויצמן סיטי בתל אביב. הנכס נרכש לצורכי השקעה ולא עבור הפעילות השוטפת של החברה. עם רכישתו שינתה עיריית תל אביב את סיווגו מ"מחסנים" ל"חברות ביטוח ומבטחים". תעריף הארנונה של נכס מניב המוחזק בידי חברת ביטוח הוא 523 שקל למ"ר, והתעריף של מחסן מחושב באופן מדורג בהתאם לאזור שבו נמצא.

 

קניון ויצמן סיטי ת"א קניון ויצמן סיטי ת"א צילום: אריאל בשור

 

ב־2012 הגישה מגדל ערר על ההחלטה לחייב אותה בתעריף חברות ביטוח, אך זה נדחה ב־2014. ועדת הערר של בית

המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב קבעה כי כל עוד הנכס אינו מושכר תחול עליו ארנונה לחברות ביטוח, שכן אינו עומד בארבעת התנאים להגדרתו כמחסן: הנכס משמש לאחסנה בלבד; לקוחות אינם מבקרים בו; הוא אינו בקומת העסק שהוא משרת; ואינו משמש לשיווק והפצה. ב־2014 הגישה מגדל לבית המשפט המחוזי בתל אביב ערעור על ההחלטה. טענתה היתה שהנכס הוגדר כמחסן על ידי החברה שממנה רכשה אותו, ומאחר שברור כי אינו משמש אותה בפעילות ביטוחית שוטפת, יש לסווגו בהתאם לשימוש בפועל.

 

עיריית תל אביב טענה כי יש לנקוט את הפרשנות המילולית של חוק ההסדרים, שלפיה כל עוד הנכס לא מושכר תוטל עליו ארנונה של חברות ביטוח. בית המשפט המחוזי הפך את החלטת ועדת הערר, ופסק לטובתה של מגדל. "כל נכס מניב ריק שמוחזק על ידי חברת ביטוח - עיריית תל אביב מחשבת את הארנונה בגינו כתעריף חברות ביטוח. מעתה נכס כזה יחויב לפי השימוש בו ולא לפי תעריף ביטוח גבוה", מסרו עוה"ד ארז גבע ואורלי לוי ממשרד כץ גבע איצקוביץ, שייצג את מגדל.

מעיריית תל אביב נמסר: "נלמד את פסק הדין".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x