$
חדשות נדל"ן

גלנט תולה תקוות בטורקים: הסכם מדיני יסייע גם לענף הבנייה

להערכתו של שר הבינוי והשיכון, בשנת 2017 עשרות אלפי זוגות יפתרו את בעיית הדיור שלהם בזכות מחיר למשתכן. יו"ר מטה הדיור אביגדור יצחקי: רשויות יקבלו מענק על כל דירה שתיבנה בפינוי בינוי

דותן לוי 18:0202.06.16

"ישראל וטורקיה קרובות להסכם וזה יכול להגיע עד לענף הבנייה", כך פתח יואב גלנט שר הבינוי והשיכון את נאומו בכנס של התאחדות בוני הארץ (הקבלנים) בהתייחסו לדיווחים על פתרון מסתמן למשבר בין המדינות מאז פרשת המאווי מרמרה והרג אזרחים טורקיים בפשיטת צה"ל על המשט לרצועת עזה.

 

לדבריו, "יש קשר בין ביטחון לאומי לכלכלה, טורקיה היא אחת מארבע המדינות המוסלמיות הגדולות באזור, היא כלכלה חזקה ואני חושב שאם נשכיל לרתום אותם לעזרתנו לצד הפרקטי והבטחוני אנחנו נוכל להפיק מכך עוד תועלות. יש להם מחסור בגז ויכולות עבודה. בקול הקורא שהוצאנו יש לנו גם חברות טורקיות מלבד יילמזלר שכבר עובדת בארץ".

 

בהתייחסו לתוכנית מחיר למשתכן אמר גלנט כי במהלך שנת 2017 יהיו עשרות אלפי זוגות שיזכו בדירות גם אם בנייתן טרם החלה או עומדת להתחיל. "אלה משפחות שידעו שפתרו לעצמן את בעיית הדיור גם אם זה ייקח שנה-שנתיים עד שזה יקרה".

 

יואב גלנט יואב גלנט צילום: אוראל כהן

 

לגבי הקבלנים אמר גלנט כי מה שמעסיק אותם זה בעיקר רגולציה וכוח אדם, בנוגע לרגולציה אמר גלנט כי לא ניתן להמשיך לבנות כפי שקרה בראש העין ללא תיאום בין תשתיות ופיתוח לבנייה למגורים ומבלי שיש מנהל אחד לכל מתחם. "הצענו שחברה אחת תיקח חלק מהמתחם ותבנה אותו, אני חושב שבצורה כזו נראה את הפרויקט גמור בכ-3 שנים. אני חושב שאנחנו יכולים לבנות בחצי זמן באיכות דומה אם נעבוד נכון. זה יאפשר הבאה של שחקנים שיביאו את כוח האדם, עשו את זה גם במנהרות הכרמל הביאו פועלים לפרויקט נקודתי".

 

רשויות יקבלו מענק על כל דירה שתבנה בפינוי בינוי

 

בתוך כך, יו"ר מטה הדיור אביגדור יצחקי אמר היום, "יש פוטנציאל של 800 אלף דירות במדינת ישראל במסגרת פרויקטים של פינוי בינוי אבל יש בעיה עם ההיתכנות הכלכלית". לפי יצחקי, "כ-130 אלף דירות הם בפרויקטים שאין איתם בעיה כלכלית. 170 אלף דירות הן כאלה שצריך לתת להן דחיפה קלה, כלומר עם קצת עזרה יהפכו לכלכליות ולהן יש צורך לתת מענה.

 

"לגבי הפרויקטים האלה אנחנו נקבל החלטות באופן פרטני, פיניתי לי ימים כדי לשבת עם הערים ולהבין את הבעיות שלה. הרעיון המרכזי הוא לאפשר תמריץ של קרקע משלימה כך שעל כל יח"ד שתתקבל בפינוי בינוי היא תקבל מענק שיאפשר לה לקדם את התשתיות. אנחנו חייבים לתת תמריץ על מנת שהרשויות ילכו על זה".

 

לגבי יתר 500 אלף היח"ד אשר נמצאות בעיקר בפריפריה אמר יצחקי כי זה בעייתי, "נצטרך לכך פתרונות יותר יצירתיים, יתכן שבאמצעות קרקעות משלימות בערים אחרות שבהן ערך הקרקע יקר יותר. זה נושא חברתי שניקח אותו הכי רחוק שאפשר ואני אומר לכם שעד אמצע שנה הבאה לא תהיה עיר שלא יהיו לה תוכניות להתחדשות עירונית", אמר יצחקי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x