שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

אביגדור יצחקי: "אם לא נביא עובדים לענף הבנייה - אין סיכוי שמצב השוק ישתנה"

ראש מטה הדיור במשרד האוצר בוועידת הנדל"ן של כלכליסט: יש חוסר של 100 עד 150 אלף דירות שזה 5% מהשוק. אז בינתיים חיים יותר אצל ההורים, ובחברה החרדית סוגרים יותר חדרים אבל כשזה יתעצם זה יזעזע את החברה הישראלית''

ליאור גוטמן 10:5903.05.16

''מי שאשם במשבר הדיור היא הממשלה. אין על זה ויכוח. היא צריכה להמציא את הקרקע ההון והעובדים. אלו העקרונות שכל כלכלן יודע וככה עושים מדיניות של מאקרו כלכלה ואת זה אנחנו עושים - להגדיל את ההיצע", כך פתח את דבריו ראש מטה הדיור במשרד האוצר אביגדור יצחקי בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט".

 

"מה שאנחנו רוצים, שר האוצר ושר הבינוי" המשיך יצחקי, "הוא לפתור את המשבר הזה והוא בעייתי וצמוד למשבר של תשתיות ותחבורה ואני לא יודע מה יקרה קודם – או שלא יהיה להם איפה לנסוע או שלא יהיה להם איפה לגור. יש חוסר של 100 עד 150 אלף דירות שזה 5% מהשוק . אז יותר חיים אצל ההורים, בחברה חרדית סוגרים חדרים אבל כשזה יתעצם זה יזעזע את החברה הישראלית''.

 


אביגדור יצחקי ראש מטה הדיור משרד האוצר אביגדור יצחקי ראש מטה הדיור משרד האוצר צילום: צביקה טישלר

 

יצחקי התייחס לבעיות של ענף הנדל'"ן ואמר שבנושא העובדים הרומנים לא רוצים לבוא והסינים לא רוצים לבוא אבל אין ברירה ואם לא נביא עובדים אין סיכוי שמצב השוק ישתנה. ''בינתיים עושים את תוכנית למשתכן כדי להביא דירות לשוק בתנאי מימון נוחים ולכן גם בנק ישראל נרתם. עשינו טעות ולא לקחנו בחשבון שהקבלנים לא רוצים לקחת אשראי כי יש להם 100 אחוז פרי-סייל. אבל כשאני רואה אנשים בעפולה שחותמים על דירה אני מקבל אושר וזה אחרי 15 שנה של שירות ציבורי. אני יכול לדאוג לאלה שאין להם דירה אבל אין לי לכולם ואני דואג למי שאין. אני מבקש מכולם והעיתונות אל תרפו את ידיכם מהזוגות הצעירים. אבל יש בעיה אני קודם כל רוצה לתת לאלה שאין להם דירה'', אמר.

 

 

יצחקי הודה שתוכנית מחיר למשתכן מעלה את הביקוש, ועמה נולד החשש שמחירים ימשיכול לעלות, ולפעמים זה נראה כאילו המדינה דואגת רק לפתח אחד, והוא הזוגות הצעירים. ''אנחנו לא ישנים בלילות כדי להתגבר על כל החסמים ונוציא 100 אלף דירות לזוגות הצעירים וזה לא יעזור לאף אחד. קשה לבנות אותם וזה דורש עבודה רבה, ובשורה תחתונה אלו דירות ולא מסטיקים. אני שומע את ההפחדות האלה על משכנתא, ואני שואל למה זה לא קיים בשוק הפרטי? תפסיקו להפחיד ותעוררו את השוק כי הקריטריונים פשוטים – מי שחסר לו דירה תנו לו. עד סוף 2017 מאה אלף איש ידעו שהם יוכלו לרכוש דירה זולה'', סיכם.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x