$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

תוכנית הבינוי ספדיה חוזרת בדלת האחורית

בעתירה שהגישה קק"ל נגד המועצה הארצית לתכנון ובנייה נטען כי במסגרת תמ"א 1 היא ייעדה לבנייה שטחי יער במערב ירושלים, שנפסלו לבנייה ב־2007 בעקבות התנגדויות של העירייה וארגוני סביבה ודו"ח שלפיו יש מספיק עתודות קרקע בעיר

אמיתי גזית 08:3119.01.16

המדינה מצאה דרך להמשיך לקדם את תוכנית ספדיה לבנייה בשטחים הפתוחים במערב ירושלים, בניגוד לחוק - כך טוענת קק"ל בעתירה שהגישה נגד המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

 

 

תוכנית ספדיה המקורית - שביקשה להרחיב את השטח הבנוי של ירושלים ולהוסיף לה כ־20 אלף דירות, בעיקר באזור הר חרת ליד מבשרת ציון, ברכס לבן באזור היישובים אור ועמידנב ובמצפה נפתוח למרגלות שכונת רמות ‑ נדחתה כבר ב־2007 על ידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה בעקבות מחאה של ארגוני הסביבה, התנגדות עיריית ירושלים ודו"ח של מתכנני הערים אורי בר ששת ורז עפרון, שמצא כי בגבולות המוניציפליים של הבירה מצויות עתודות קרקע זמינות לבנייה של כ־60 אלף דירות, ולפיכך היציאה לשטחים הפתוחים מיותרת.

 

מצפה מפתוח. שטח פתוח בירושלים מצפה מפתוח. שטח פתוח בירושלים צילום: Alex Geifman

 

העתירה שהגישה קק"ל נולדה בעקבות ההליכים להכנת תמ"א 1 (תוכנית מתאר ארצית), שעליה שוקד מינהל התכנון זה שלוש שנים. תמ"א 1, שעליה החליטה הממשלה במרץ 2012, נועדה לקבץ מאות תוכניות לשימושי קרקע, שאינם דיור, שאושרו במרוצת השנים על אותו שטח ונוגדות זו את זו באופנים כאלה ואחרים, מה שיצר בעיה בקידומן. תמ"א 1 מבקשת לרכז את נתוני כל תוכניות הבנייה ולתת פתרונות במקרה של סתירות ביניהן.

 

בספטמבר 2015 התקיים במועצה הארצית לתכנון ובנייה דיון על חטיבת השטחים הפתוחים, ואז הבחינו אנשי קק"ל כי בכמה אזורים בארץ יועדו לבנייה גם מתחמים המוגדרים כשטחי יער, ובהם מתחמים במערב ירושלים שנכללו בתוכנית ספדיה שנפסלה ב־2007.

  

דני עטר, יו"ר קק"ל דני עטר, יו"ר קק"ל צילום: ינאי יחיאל

 

על פי העתירה, הממשלה הורתה על "עריכת תוכנית נוסח מאוחד לתוכניות המתאר ברמה הארצית, בלא לשנות מהקבוע בתוכניות שהוטמעו בו", אך המועצה הארצית חורגת מהנחיה זו משום שהיא משנה תוכניות. כמו כן, טוענת קק"ל, מדובר בהליך לא חוקי שכן הכנסת המתחמים כעתודות בנייה לתמ"א 1 תוביל לגריעתם מהתוכנית הארצית לייעור (תמ"א 22) ומהתוכנית לשמורות הטבע (תמ"א 8). שינוי ייעוד של שטחי יער, גנים ושמורות טבע אפשרי רק לאחר אישור תוכנית מתאימה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, ו"לא ניתן להפשיט שטחים מוגנים ממעמדם המוגן בהינף קולמוס", נכתב בעתירה.

 

 

 

בתוכניות שהוכנסו לדיונים על תמ"א 1 נכללת גרסה מורחבת של תוכנית לבנייה במורדות רמות, באזור מצפה נפתוח המפורסם בזכות שתי להקות צבאים המשוטטות בו. תוכנית ראשונית לבניית 1,600 דירות אושרה להפקדה, אך לפני כשבוע עיריית ירושלים הגישה עתירה לביטולה. המתחם שנכלל בתמ"א 1 אף גדול יותר משטח התוכנית הזו ופולש לכיפת המצפה, הנחשבת לאזור רגיש במיוחד מבחינה אקולוגית.

 

כמו כן נכלל בתמ"א 1 מתחם באזור הר חרת, סמוך למבשרת ציון. בעבר קבינט הדיור לא אישר את העברת התוכנית לוותמ"ל משום שהיא מורכבת מדי ויקרה. על פי התוכנית, ייבנו בניינים על צלע מחצבה בשטחים ירוקים.

 

את הבנייה באזור רכס לבן ניסתה המדינה לקדם גם דרך הוותמ"ל, ועדה לזירוז אישורי בנייה ביעדים מועדפים, אלא שהתוכנית נגנזה באוגוסט 2015 כשהתברר שיש מכשולים רבים ליישומה, כגון קו מתח חשמלי שעובר במקום ומחסור בפתרונות תחבורה.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "על עתירת קק"ל למדנו מאמצעי התקשורת. נשיב על העתירה בערכאות המתאימות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x