$
חדשות נדל"ן

על הכוונת של איילת שקד: ה"מאכערים" של פינוי-בינוי והדיירים הסרבנים

שתי הצעות חוק בתחום ההתחדשות העירונית שנכתבו במשותף עם משרד הבינוי והאוצר יועלו על ידי שרת המשפטים איילת שקד ביום א' הקרוב לוועדת שרים לחקיקה במטרה לתת רוח גבית לפרויקטים תקועים

אביב גוטר 13:0313.01.16

שרת המשפטים, איילת שקד, תביא ביום א' הקרוב שתי הצעות חוק בתחום ההתחדשות העירונית שנכתבו במשותף עם משרד הבינוי והאוצר לוועדת השרים לענייני חקיקה.

 

הצעת החוק הראשונה באה לשים קץ לתופעת "המאכערים" הכובלים בעלי דירות באמצעות הכנסת סעיף בלעדיות בהסכמי קדם-התקשרות לביצוע פינוי-בינוי שמונע מהם לממש פרויקט דרך גורם אחר.

 

מטרת החוק היא לתחם את תקופת הכבילה לתקופה מקסימלית של 7 שנים ובכך להקל על בעלי דירות שלא מקדמים את הפרויקטים כראוי או שלא מצליחים להחתים רוב מספיק כדי לבצע את הפרויקט לקדם את הפרויקט באמצעות מארגנים או יזמים אחרים. תקופת הכבילה מספקת זמן סביר עבור המארגנים אולם צפויה לתמרץ מארגנים לפעול ביעילות לקידום העסקאות. הצעת החוק מחייבת עריכת ההסכם בכתב, ולא בע"פ; כמו כן המארגן יחויב לכנס אסיפה של בעלי הדירות בבית המשותף לפני החתימה על הסכם קדם התקשרות עם בעל הדירה הראשון בית המשותף בה יציג לבעלי הדירות את עיקרי ההסכם המוצע על ידו. עוד במסגרת ההצעה יוחל על המארגן לכלול בהסכם את כל הפרטים המהותיים במטרה למנוע מצב שבו מוצאים את עצמם בעלי דירות מחויבים להסכם שתנאיו הבסיסיים אינם ידועים להם.

  

פינוי בינוי ברמת השרון (ארכיון) פינוי בינוי ברמת השרון (ארכיון)

 

הצעת החוק השנייה היא תיקון שמטרתו לעזור לבעלי דירות להתמודד עם שכנים סרבנים המסכלים יציאה לפועל של עסקאות פינוי בינוי. התיקון מציע להעניק לבית המשפט את הסמכות להוציא צו פינוי של בעל דירה סרבן וזאת במקרה שבו 80% ויותר מבעלי הדירות מעוניינים בביצוע פרויקט. בנוסף השכנים יוכלו לתבוע נזיקית את הסרבנים מסיבות שאינן סבירות ובית המשפט יוכל לחייבם בתשלום פיצויים בעקבות הנזק שנגרם כתוצאה מאובדן העסקה, סעד שכיום קבוע בחקיקה אך אינו מספק.

 

שרת המשפטים איילת שקד: "חוקים אלו נועדו להקל על ביצוע עסקאות של פינוי בינוי ולפעול למען התחדשות עירונית. התחדשות עירונית מהווה ניצול נכון יותר של המשאבים, דואגת להעלאת איכות חיי הדיירים, חשובה לפיתוח וחידוש תשתיות ציבוריות ושטחים פתוחים וכן מהווה פתרון למצוקת הדיור החמורה בישראל. על כן, עלינו לאמץ את הכלים הנכונים להתמודדות עם תופעות המונעות התקדמותן של פרויקטים מבורכים מסוג זה".

 

שר הבינוי והשיכון , יואב גלנט: "ישנה חשיבות רבה לייעול שיטות ולזירוז תהליכים בתחום הדיור, שחלקם מתעכבים במשך שנים. אחת המשימות העיקריות שלנו היא המאבק בבירוקרטיה ובחסמים. עלינו למנוע מצבים שבהם בעקבות עסקאות בעייתיות שדיירים נקלעים אליהן או בעקבות סכסוכי דיירים, נעצרים פרויקטים בהיקפים גדולים, שאמורים לתרום לציבור הרחב. יש לנו אחריות לתושבים שמעוניינים לשפר את תנאי המגורים שלהם, ולכן אנו פועלים בכל המישורים, כדי לאפשר להם להגשים את תוכניותיהם, שמיטיבות עם כל אזור המגורים שלהם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x