$
חדשות נדל"ן

מעגלים פינות: קבלני מחיר למשתכן ירוויחו מעבר למוגדר בתוכנית

רוב הדירות במכרז שנסגר בראשון לציון יימכרו בהנחה של 30% לזכאים, אך חלק מהן יימכרו במחיר המלא לקהל הרחב כדי למשוך יזמים

אמיתי גזית 09:0016.12.15

מכרז מחיר למשתכן בראשון לציון, שתוצאותיו התבררו אתמול, נסגר בזכות האפשרות שניתנה ליזמים לשווק חלק מהדירות במחירי השוק בניגוד להגדרת התוכנית המקורית, כך מעריכים גורמים בענף הנדל"ן.

 

בשיטת מחיר למשתכן המדינה מעניקה הנחה על הקרקע, והיזמים מתחרים על הצעת המחיר הזולה ביותר למ"ר בנוי. במכרזים קודמים אפשרה השיטה להשיג מחירי דירות הזולים עד לכ־30% ממחירי השוק. הדירות ימכרו רק לזכאי משרד הבינוי, שהם משקי בית שלא היתה בבעלותם דירה ב־6 השנים האחרונות.

 

אך מתכונת התוכנית שונתה בעקבות דרישתו של ראש עיריית ראשון לציון דב צור עם פתיחת המכרז. צור ביקש לאפשר לשווק חלק מהדירות לציבור הכללי במחיר השוק, ובכך להגדיל את האטרקטיביות לקבלנים.

 

הדמיית שכונת הרקפות בראשון לציון. 942 יחידות יימכרו במחירים מוזלים לזכאים. 180 נוספות - במחיר מלא הדמיית שכונת הרקפות בראשון לציון. 942 יחידות יימכרו במחירים מוזלים לזכאים. 180 נוספות - במחיר מלא

 

"העירייה הצילה את המכרז"

 

על פי המתווה שגיבש עם משרד האוצר תאשר העירייה להוסיף יחידות דיור בשיעור של 20% מהמצוין בתוכנית הבנייה המקורית לקרקע. את הדירות הללו יוכלו היזמים למכור לכל אחד במחיר השוק. עם זאת, היזמים לא יוכלו להגדיל את כמות השטח הבנוי, כך שבפועל שטחה של כל דירה יהיה קטן יותר. השיטה זו תאפשר להם להגיש במכרז הצעות מחיר זולות יותר, בהנחה שהרווחיות תהיה גבוהה יותר.

 

יו"ר לשכת שמאי מקרקעין אוהד דנוס אמר כי "אם לא היו מספקים את ההקלות, ספק אם היה נמצא יזם שיסכים להיכנס למכרז. המתמודדים לקחו בחשבון עלויות בנייה של כ־6,000 שקל למ"ר כולל הוצאות פיתוח, בעוד שבמגדלים שכאלה (בני 23 קומות, א"ג) העלות הרגילה היא 7,000 שקל למ"ר. אני מעריך שאת הפער הם יממנו באמצעות מכירת הדירות הנוספות. למעשה העירייה הצילה את המכרז הזה מכישלון".

 

גם מנכ"ל בחברת בנייה גדולה שהתמודדה במכרז מאשר כי בחר להשתתף בו בזכות האפשרות למכור חלק מהדירות בשוק החופשי ואף אמר: "במכרזי מחיר למשתכן הקודמים המחירים לא היו כלכליים ולכן לא התמודדנו בהם".

 

המכרז הגדול ביותר עד כה

 

מדובר במכרז מחיר למשתכן הגדול ביותר שנסגר עד עתה, ובו קרקע לבניית 1,200 יחידות דיור. אך משום שלא התקבלו הצעות מקבלנים לשלוש מתוך 14 מתחמי המשנה אליו מחולקת הקרקע, הפוטנציאל עומד כיום על בניית 942 דירות. במכרז התמודדו 26 חברות, בין 11 הזוכות נמצאות אזורים ופרשקובסקי, שתבנה 180 יח"ד. על פי תוצאות המכרז תימכר דירת 80 מ"ר בכ־850 אלף שקל, דירת 100 מ"ר בכ־1.1 מיליון שקל, ודירת 120 מ"ר בכ־1.2 מיליון שקל. מדובר בהנחה של כ־30% מהמחיר בסביבה.

 

השכונה, הממוקמת במזרח ראשון לציון בין שיכון המזרח למתחם צריפין תיקרא גבעת הרקפות. שטח השכונה כ־178 דונם, ובה תוכנית לבניית 1,394 יח"ד מתוכם 8 מגדלים בני 23 קומות. בנוסף לדירות שישווקו במחיר למשתכן מתוכננים בשכונה גם עוד 250 יחידות דיור מוגן, וכן שטחי ציבור פתוחים, שטחים למבני ציבור ושטח למסחר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x