$
חדשות נדל"ן

משרד השיכון דיווח על ירידת מחיר? השמאי הממשלתי חושב אחרת

לפי הסקירה נרשמה עלייה של 1.4% במחירי דירות 4 חדרים בהשוואה לרבעון הקודם. עליות מחירים נרשמו ב-12 מתוך 16 הערים שנסקרו - עליות בולטות באשקלון, באר שבע והרצליה

אמיתי גזית 11:4022.11.15

בועת הנדל"ן ממשיכה להתנפח, כך עולה מסקירתו הרבעונית של השמאי הממשלתי שהתפרסמה היום (א'). על פי נתוני הרבעון השלישי של 2015, עד עתה נרשמה עלייה של 6% במחירי הדירות השנה, ועלייה של 1.4% בהשוואה לרבעון הקודם השנה.

 

זאת בניגוד לנתוני משרד השיכון והבינוי, שדיווחו כי מחירי הדירות החדשות ירדו ברבעון השלישי של 2015 בשיעור של 4% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד וב־6% בהשוואה לרבעון הקודם, וכי מחירי דירות יד שנייה ירדו ב־4.3% בהשוואה לרבעון הקודם.

 

השמאי הממשלתי סוקר מחירי עסקאות לדירות 4 חדרים ב-16 הערים הגדולות, זאת משום שאלה העסקאות השכיחות ביותר. בעוד שבדירות גדולות וקטנות במיוחד יש שונות רבה במחירים בגלל מאפייני הדירות, הרי שרוב דירות ה-4 חדרים הן סטנדרטיות וקיימת בהן שונות נמוכה. לכן השמאי הממשלתי רואה בשינויי המחירים בהן אינדיקטור חשוב למחירי הדיור.

 

טבלת מחירי הדירות לפי סקירת השמאי הממשלתי טבלת מחירי הדירות לפי סקירת השמאי הממשלתי

 

על פי הסקירה, ב-12 ערים מתוך ה-16 נרשמה עלייה בהשוואה לרבעון הקודם וגם בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. בתל אביב ורחובות נרשמה ירידה של 2% בהשוואה לרבעון הקודם וברמלה נרשמה ירידה של 4% בהשוואה לרבעון הקודם. בשלוש הערים האלה מחירי הדירות נותרו יציבים יחסית בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד- בתל אביב לא חל שינוי, ברמלה ירידה של 1%, וברחובות עלייה של 3%.

 

 

בירושלים נרשמה ירידת מחירים משמעותית של 7% בהשוואה לרבעון הקודם, וירידה של 4% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

  

דירות למכירה בתל אביב. המחירים בעיר נותרו יציבים דירות למכירה בתל אביב. המחירים בעיר נותרו יציבים צילום: כרמית פלר

 

עליית מחירים בולטת נרשמה באשקלון- 5% בהשוואה לרבעון הקודם, ו-13% בהשוואה לשנה שעברה; באר שבע 4%, ו-19% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. גם בהרצליה חלה עליית מחירים בשיעור 13% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ו-3% לעומת הרבעון הקודם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x