שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

בשורה למושבים: 33 אלף נחלות יוכלו להוסיף יחידת דיור שלישית

החלטת ועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים תשפיע על 21 קיבוצים שהגיעו למכסת ההגבלה וכן על 14 קיבוצי עוטף עזה. בקיבוצים היא משקפת תוספת תכנונית של מעל ל-3,000 יחידות דיור, ועוד תוספת של כ-1,500 יחידות לקיבוצי עוטף עזה

הדס גליקו 17:5610.11.15

ועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע) בראשות רו"ח אביגדור יצחקי החליטה היום (ג) להמליץ למועצה הארצית לתכנון ובנייה על הפקדה של תיקון לתמ"א 35 שיאפשר בנייה של יחידת דיור שלישית בשטח הנחלה במושבים. ההחלטה קובעת כי במושבים תתאפשר בנייתה של יחידת דיור שלישית ב-2.5 דונם שבראש הנחלה, מבלי שתחייב הכנת תוכנית כוללת ליישוב, ומבלי שתיספר במניין יחידות הדיור ביישוב. באזורי הביקוש, בכללם מחוז מרכז, חיפה וירושלים תותר תוספת יחידת דיור שלישית בכל הנחלות במושב, כאשר זו תיגרע ממניין יחידות הדיור הקבוע ליישוב.

 

על פי נתוני תנועת המושבים ההחלטה נוגעת ל-33 אלף נחלות המושבים ובנוסף לזאת לעשרות קיבוצים. גורמים בתנועה אמרו לכלכליסט כי מדובר בשלב חשוב ומשמעותי אולם ההחלטה המכריעה בנושא נמצאת בידי המועצה הארצית. ועדת המשנה היא הגוף המקצועי שממליץ שבחן את הסוגיה בשנים האחרונות לכן היתה חשיבות מאוד גדולה שייתן המלצה כזו. כמו כן ציינו בתנועת המושבים כי באזור פריפריה מרבית המושבים נמצאים כרגע רק בבית הראשון ולכן מדובר על תהליך שיתפרס על 20-30 שנה. מטרת ההחלטה היא ליצור חפיפה בין התכנון לקניין בהתאם להחלטה 1399 שאושרה בבג"ץ ב-2011 שהיא זו שבעצם מאפשרת את בניית הבית השלישי ועד עתה היא נחסמה על ידי התמ"א.

 

קיבוץ מעגן מיכאל קיבוץ מעגן מיכאל צילום: עומר הכהן

 

בנוגע לקיבוצים אומרים בתנועת המושבים כי רק עשרות קיבוצים ביקשו לעדכן את התמ"א כי לכל השאר אין את הבעיה הזו. הבעיה הזו היתה קיימת בעיקר במושבים בגלל הסף המקסימלי של יחידות הדיור. בקיבוצים הספירה היא שונה ולכן הם התרכזו במצב שבו הם נזקקו לעדכון התמ"א.

 

בתנועת המושבים בירכו על ההחלטה. מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור: "מדובר בבשורה משמעותית ביותר לכלל בעלי הנחלות מפארן בדרום ועד אביבים בצפון. זאת כחלק מהפעילות המשמעותית אל מול הממשלה וגורמי הממשל לשינוי המגמה אני מברך על כך. עם זאת אנחנו עדיין לא במקום שבו אנו רוצים להיות, לא בתחום הקרקעות ולא בתחום החקלאות. שינוי המגמה החיובי נותן תקווה ולא נשקוט עד אשר יושג".

 

יו"ר אגף קרקעות ואגודות שיתופיות בתנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח: "החלטת הולנת"ע נותנת משקל ראוי לכל היתרונות התכנוניים, הלאומיים והסביבתיים התומכים במתן אפשרות לבניית יחידה שלישית בנחלה, לרבות היותה פתרון נוסף למצוקת הדיור האדירה והמחריפה במדינת ישראל, העדפת עיבוי הישוב על הרחבתו, ולאפשר יישום החלטות רשות מקרקעי ישראל במושבים.

 

הולנת"ע בהחלטתה זו לא נכנעה להשפעתם של גופים אינטרסנטיים ששוב ושוב מאיימים בסכנת הפרבור שלכאורה תגרם כתוצאה מאפשרות בניית היחידה השלישית, אף על פי שטענה זו כבר נדחתה – הן על ידי בית המשפט הגבוה לצדק במסגרת בג"צ פורום 15 הערים והן על ידי כל הגורמים המקצועיים שבחנו סוגיה זו".

 

מבחינת הקיבוצים צפויה החלטת הולנת"ע להשפיע על 21 קיבוצים שהגיעו למכסת מגבלת היח' בקיבוצם וכן של 14 קיבוצי עוטף עזה. בקיבוצים היא משקפת תוספת תכנונית בסדרי גודל של מעל ל-3,000 יחידות דיור שיתווספו לאותם 21 קיבוצים, ועוד תוספת של כ- 1500 יחידות לקיבוצי עוטף עזה. ההחלטה צפויה לשחרר בקיבוצים באופן מידי בנייה של מאות יחידות דיור בשלב הראשון, ותאפשר תכנון עתידי לאלפי יחידות דיור נדרשות נוספות. דוגמאות בולטות להשפעה ישירה על הקיבוצים: קיבוץ מעגן מיכאל שהוגבל ל-600 יח' יכול כעת להגיש תכניות ל-900 יח' דיור, נען שהוגבל ל-600 יח' יוכל להגיש תכניות ל-800 יח', רמת יוחנן יוכל להגיש תכניות לעוד 200 יח' על ה-400 שאושרו בעבר, והקיבוצים נחל-עוז, אור-הנר, גבים, וארז, יוכלו להגיש תכניות לעוד 100 יח' על ה-400 שאושרו בעבר.

 

תמ"א 35 אושרה בראשית שנות האלפיים, ושם נקבע, בלוח 2, מגבלת יח"ד קשיחה, תקרת ברזל, בכל אחד מהישובים הכפריים (קיבוצים ומושבים). כבר בעת אישורה היו קיבוצים שבפועל היו בהם יותר בתי אב ויח"ד מהמגבלה. אותה מגבלה מנעה בפועל, את המשך צמיחה טבעית דמוגרפית באותם קיבוצים לרבות באזורי עדיפות לאומית. כחלק מתמ"א 35, נקבע בתוכה מנגנון עדכון מדי 4 שנים. העדכון הראשון (והיחידי עד כה) היה אמור להסתיים ולהיות מאושר עוד בשנת 2009, אולם אישורו התקבל רק היום.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x