$
חדשות נדל

נחתם הסכם הגג הגדול ביותר עד כה: 30 אלף יחידות דיור באשקלון

ממשלת ישראל ועיריית אשקלון הגיעו להבנות וחתמו על הסכם במסגרתו ייבנו יחידות הדיור בשבע שכונות חדשות, וכן יוקמו מחלפים חדשים; אם הבנייה תתנהל כמתוכנן, אשקלון צפוייה להפוך לעיר השישית בגודלה בארץ בתוך עשור

דותן לוי 18:4829.10.15
הסכם הגג הגדול הגדול ביותר עד כה נחתם היום (ה') במסגרתו ייבנו 30 אלף יחידות דיור באשקלון ב-7 שכונות חדשות, 3 מחלפים חדשים ופתרונות תחבורה מתקדמים אשר יהפכו אותה לעיר ה-6 בגודלה תוך עשור.

 

הסכמי הגג נועדו לשחרר חסמי תכנון בעתודות קרקע גדולות במטרה להביא לשחרר היתרי בנייה בזמן הקצר ביותר. עד כה נחתמו הסכמי גג בערים בבאר שבע ובראשון לציון.

 

את החתימה על ההסכם הנחו שני עקרונות: הראשון התייחס למעמדה של אשקלון כאזור עדיפות לאומית א' לתעשייה. במכתב ששיגר ראש העיר לראש הממשלה ולשרי הכלכלה והאוצר עוד טרם חתימתו, הוא ביקש מהם לקדם הענקת הטבות ותמריצים למפעלים וחברות שיבחרו להקים או להעתיק את עסקיהם לאשקלון. העיקרון השני היה מימון הממשלה לפיתוח תשתיות, מוסדות חינוך ומבני ציבור, פארקים ומחלפי תחבורה נדרשים, עוד משלב שיווק הפרוייקט.

 

טקס חתימת הסכם הגג באשקלון. מימין: השר ישראל כץ, ראש העירייה איתמר שמעוני ורה"מ בנימין נתניהו טקס חתימת הסכם הגג באשקלון. מימין: השר ישראל כץ, ראש העירייה איתמר שמעוני ורה"מ בנימין נתניהו צילום: תומר שונם הלוי ויונתן כהן

 

פיתוח התשתיות יבוצע על ידי העירייה באמצעות החברה הכלכלית, במהלך משותף ומהיר של משרדי הממשלה השונים. שיווק המתחמים ייעשה בשיתוף פעולה של רשות מקרקעי ישראל ועיריית אשקלון.

 

על פי ההסכם תוקם בצפון העיר בסמוך לחוף הים, שכונת 'עיר ימים' שתכלול 716 יחידות דיור, 12.4 אלף מ"ר שטחי מסחר ו-1,400 חדרי מלון ואירוח. בצידה המזרחי של העיר תוקם שכונת 'עיר היין' - שצפויה לכלול 11 אלף יחידות דיור. בנוסף, יש כוונה לשמר את הממצאים הארכיאולוגים שנתגלו באזור ולבנות סביבם פארק שישתרע על שטח של 600 דונם, מוזיאון לתולדות אשקלון, מוסדות חינוך חדשים, ובמזרח השכונה יוקם אזור למסחר, תעסוקה ותעשייה בשטח של כ-85 דונם.

 

בצידה הדרום-מזרחי של אשקלון, תוקם שכונה חדשה עם 6,000 יחידות דיור. שבה יוקם גם איצטדיון עירוני חדש שייבנה בסטנדרטים בינלאומיים.

 

במסגרת ההסכם החדש תורחב שכונת 'אגמים' בעוד 5,000 יחידות דיור ויוקם פארק 'אקו ספורט' על שטח של כ-160 דונם. בצידה המערבי של אשקלון, תיבנה שכונה נוספת בת 330 בתים צמודי קרקע בסמיכות לגן הלאומי ולחוף הים.

 

בנוסף, בצידה הצפוני של המכללה האקדמית אשקלון תוקם שכונה חדשה ובה 800 יחידות דיור חדשות, בסמיכות למרכז העיר.

 

צפונית לשכונת 'רמת אשכול' בעיר, צפויה להיבנות שכונה חדשה שבה כ-2,500 יחידות דיור ובצידה הצפון מערבי של שכונת 'הרצוג' תוקם שכונת ווילות חדשה ובה ישווקו 225 מגרשים לבניית בתים צמודי קרקע.

 

כאמור, במסגרת ההסכם יינתנו פתרונות תחבורה ובהם סלילה של יציאה צפונית חדשה מאשקלון וכאמור, הקמה של שלושה מחלפים חדשים: מחלף רבין, מחלף בגין ומחלף בן גוריון. יוקמו שתי תחנות רכבת חדשות, אשקלון צפון ודרום, ומסוף תחבורה חדש. בנוסף, יוקם גשר להולכי רגל מעל כביש רבין (בין הרחובות 'גושן' בשכונת נווה דקלים לבית הספר מקיף ד').

 

לצורך ביצוע ההסכם תקים עיריית אשקלון מינהלת, שתפקידה יהיה לרכז את עבודת כל הגורמים האמונים הפרוייקט. בעלי התפקידים במינהלת הפרוייקט יהיו אחראים על ביצוע ופיקוח הבנייה למגורים, אבטחה ושמירה על האתרים, פיקוח ובקרה על השלכת פסולת בניין במקומות מוסדרים, עריכת בקרה שוטפת לבחינת אומדן עלויות עבודות הפיתוח מול הביצוע, במטרה לוודא שלא צפוי גירעון בתקציב לטווח הקצר ולטווח הארוך, סיוע בהנפקת היתרי בנייה וכדו'. בנוסף לכך, במסגרת ההסכם תוקם ועדת היגוי לליווי הפרוייקט, שיהיו חברים בה נציגי רשות מקרקעי ישראל, משרד האוצר ועיריית אשקלון.

 

במהלך טקס החתימה על הסכם הגג סיפר שר האוצר, משה כחלון, כי לפני שנה וחצי ביקר בעיר ושמע כי בעקבות קשיים בירוקרטיים מול מנהל מקרקעי ישראל נמנעת פתיחתו של מפעל בעל פוטנציאל העסקה של 1,000 עובדים.שר האוצר הבטיח כי אם יעמוד בראש מנהל מקרקעי ישראל הוא יסיר את החסמים ויביא לפתיחת המפעל. בנוס כחלון הודיע על כוונתו לפתוח שירות חדש אותו הוא מכנה: "כוכבית כחלון", במסגרתו כל מי שמעוניין לפתוח מפעל שביכולתו להגדיל את התעסוקה באופן משמעותי יוכל ללפנות אליו והוא יסייע לו באופן אישי.

  

בנוסף, שר האוצר התחייב כי כבר בתקופה הקרובה יימכרו לתושבים 2,500 דירות באשקלון במסגרת מכרזי 'מחיר למשתכן' ובהנחה של מאות אלפי שקלים לדירה. כחלון סיכם: "נחזיר את מחירי הדיור למקומם הטבעי".  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x