חדשות נדל"ן

נחתם הסכם גג עם עיריית באר שבע: ייבנו 20 אלף דירות

משרד השיכון ישווק את הדירות עד שנת 2019. מרבית הדירות יהיו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. שר האוצר לראש עיריית באר שבע: "אנחנו את חלקנו עשינו, מבקשים בתמורה היתרי בנייה"

דותן לוי 18:3606.10.15

בתום תקופה ארוכה של משא ומתן נחתם היום (ג') הסכם הגג בין עיריית באר שבע למשרדי האוצר השיכון, רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ומשרד ראש הממשלה.

 

 

ההסכם יכלול את שיווקן של כ-20 אלף יחידות דיור אשר מרביתן ישווקו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. בהתאם להסכמים, מדי שנה ישווקו על ידי משרד השיכון כ-3,000 יחידות דיור עד לשנת 2019 (דירות ששווקו ב-2014 כלולות בנתונים אלה). עלות הסכם הגג למדינה מוערכת ב-1.5 מיליארד שקל רק עבור התשתיות כאשר אם לוקחים בחשבון את השיווק המוזל של הקרקעות במסגרת מחיר למשתכן אשר משמעותו ויתור על הכנסות - העלות בפועל למדינה גבוהה משמעותית. בנוסף, בכוונת המדינה להקים לראשונה מינהלת שתנהל ותעקוב מקרוב אחר התקדמות העיריה בהוצאת ההיתרים. הסיבה להקמת המינהלת הוא הניסיון שנצבר בפרויקטים בערים אחרות למען הגדלה משמעותית של קצב היתרי הבנייה. בבאר שבע מדובר על הוצאת היתרים לכ-1,000 יח"ד בשנה וכאמור הקצב צפוי לגדול פי 3.

  

הסכמי הגג נחתמים בין המדינה לרשויות כדי להאיץ הקמה של שכונות חדשות, ובמסגרתם המדינה מבטיחה לממן את עלויות פיתוח התשתיות בעוד העירייה מתחייבת לזרז את מתן היתרי הבנייה בשטחה. העיריות זקוקות לסיוע בעלויות הפיתוח לצורך הקמת תשתיות־על כמו מחלפים, מכוני טיהור שפכים ומוסדות חינוך וציבור אשר עלותם גבוהה.

 

בנוסף, על מנת להיכנס להסכמי גג הרשות צריכה שיהיה בתחומה תוכניות בניין עיר מאושרות או בתהליך אישור, שיאפשרו לה לשווק 2,000 יחידות דיור בשנה, למשך שלוש שנים. כלומר, מינימום של 6,000 יחידות דיור. את המשאים ומתנים מנהלים רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ומשרד השיכון, שאחראי על הסכם הגג שכבר נחתם עם מספר רשויות ובהם ראש העין, קרית גת, קרית ביאליק ומודיעין.

 

רוביק דנילוביץ', ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ', ראש עיריית באר שבע צילום: ישראל יוסף

 

על פי תוכנית העבודה של רמ"י, יחלו בקרוב דיונים עם אור יהודה, קרית אתא, וככל הנראה גם עם בית שמש. על הפרק עומד גם מתחם מחנה סירקין בפתח תקווה, שבו עדיין לא הופקדה תוכנית בניין עיר (תב"ע) ולכן אינו בשל להסכם גג.

 

שר האוצר משה כחלון אמר בטקס החתימה כי "בנייה של 20 אלף יחידות דיור בבאר שבע, זהו חזון ואנחנו פה כדי לקיים ולממש אותו. הסכם הגג בבאר שבע הוא הסכם היסטורי. רמ"י בעבודה מאומצת תוציא השנה כ-25 אלף יחידות, ועד סוף שנה הבאה 60 אלף יחידות, בכל הארץ. כך נוכל לתת מענה לתושבי בירת הנגב וסביבתה, דירות לכ- 60 אלף זוגות צעירים במחירים זולים".

 

כחלון פנה לראש העירייה, רוביק דנילוביץ, ואמר לו כי "אנחנו - את החלק שלנו ביצענו, וזה לא היה קל. ראש העיר יודע לנהל מו"מ עבור העיר שלו וקיבל את מבוקשו. אנחנו נזרים מאות מיליוני שקלים, הפשרנו קרקעות, קיצרנו הבירוקרטיה. אך כל זה לא שווה בלי היתרי בנייה וזה במגרש שלך אדוני ראש העיר", סיכם כחלון.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בטקס: "החזון שלי הוא פשוט - באר שבע עיר של חצי מיליון איש תוך 12 שנים. היום אנחנו עושים צעד עצום לקדם את החזון הזה, משום שאנחנו חותמים את הסכם הגג הגדול ביותר בתולדות המדינה". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x