$
חדשות נדל

יש לכם דירה במרכז ת"א? העירייה מתכננת לכם היטל השבחה שמן במיוחד

תוכנית הרובעים שמקדמת העירייה תאפשר לחלק מבעלי הדירות להרחיב את הבנייה בדירותיהם, אבל ההטבה הזו תעלה להם עשרות ואף מאות אלפי שקלים; עיריית ת"א: "רוב התוכניות יהיו במסגרת תמ"א 38 ולכן פטורות מהיטל זה"

דותן לוי 13:1306.08.15

עיריית ת"א צפויה לגבות היטלי השבחה עבור התוכנית לרובעים 3 ו-4 כאשר זו תאושר. תוכנית הרובעים צפויה להסדיר את הבנייה ברובעים הללו כוללת את תוספת הזכויות למבנים הן אם במסגרת תמ"א 38 ובין אם מעבר לכך בזכויות בנייה רגילות. הציפייה של היזמים ובעלי הנכסים ברובעים אלה הייתה כי יוכלו לממש את הזכויות ללא תשלום של היטל השבחה אשר אותם גובה העירייה בעת מכירת דירה, אך כאמור לעירייה אין כוונה לוותר על ההיטלים. מקרה דומה היה בעבר כאשר גבתה העירייה היטלי השבחה בגין תוכנית לב העיר.

 

היטל השבחה הינו היטל שגובה הרשות בדרך כלל לאחר אישור תוכנית שמשביחה את ערך הנכס. תשלום ההיטל נגבה בדרך כלל בעת מכירת הנכס. כלומר, בעל נכס שימשיך להתגורר בו לא יידרש לשלם את ההיטל באופן מיידי, אך בבואו לקבל את המסמכים הנחוצים למכירת דירה מהרשות המקומית הוא יידרש בתשלום. לאחר אישור התוכנית צפוייה הוועדה המקומית לפרסם לוחות אשר מציינים את פרטי הנכסים שהושבחו מתוקף התוכנית ואת שיעור ההשבחה. ברובעים 3 ו-4 המחיר הממוצע למ"ר עומד על כ-35 אלף שקל ולכן מנסיון בשכונות עם מחירים דומים מדובר על היטל של כ-5,000 שקל למ"ר, כלומר תוספת של כ-50 מ"ר תחויב בכ-250 אלף שקל.

 

רחוב אבן גבירול בתל אביב רחוב אבן גבירול בתל אביב צילום: עמית שעל

 

בניגוד להתנגדות של גורמים מקצועיים בענף לגביית ההיטל אומר עו"ד עופר טויסטר המתמחה בתכנון ובנייה כי הסיבה שהעירייה מעוניינת להוסיף זכויות בנייה לתוכנית הנה עבור ההיטלים ולכן ברור שלא תוותר עליהם. "זה פשוט וחוקי. יהיה שוני בין רובע 3 לרובע 4 אבל אני מאחל לכל אחד שיהיו לו הרבה תוספות. רוב הזכויות בתוכנית יתווספו במסגרת תמ"א 38 ולכן יהיו פטורות מהיטל אך עבור זכויות עודפות ידרשו בעלי הנכסים לשלם".

 

לתוכנית הרובעים היו התנגדויות רבות והיא נמצאת מזה מספר חודשים בדיון בועדת הערר במועצה הארצית לתכנון ובנייה.

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x