$
חדשות נדל"ן

חברת עמרם לא תוכל למשוך ערבויות שנתנה לה צ. לנדאו

ביהמ"ש קבע באופן חריג שהחברה לא תוכל למשוך ערבויות אוטונומיות שנתנה לה צ. לנדאו, שקרסה בטרם סיימה את פרויקט אקווה בחדרה של עמרם

דותן לוי 09:1927.07.15

חברת עמרם אברהם לא תוכל למשוך את הערבויות האוטונומיות שנתנה לה צ. לנדאו, חברת הביצוע שקרסה בטרם השלימה כמה פרויקטים ברחבי הארץ ובהם פרויקט אקווה של עמרם בחדרה - כך עולה מהחלטתו של סגן נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין.

בניגוד לערבויות רגילות, ערבויות אוטונומיות הן כאלה שמאפשרות לחברה היזמית למשוך את הכסף כמעט ללא מעצורים ולפי דרישתה באירוע מעין זה. לכן מדובר בהחלטה חריגה של השופט, שכתב כי ככלל בתי המשפט מנסים שלא למנוע חילוט ערבויות אוטונומיות, אלא אם מדובר במרמה או בנסיבות מיוחדות. הנאמנת מטעם כלל ביטוח, שסיפקה את הערבויות, היא עו”ד אלונה בומגרטן ממשרד נשיץ ברנדס אמיר.

 

השופט איתן אורנשטיין. דחה את הבקשה השופט איתן אורנשטיין. דחה את הבקשה צילום: בוצצו בירן

 

במקרה זה כתב אורנשטיין כי לא התקיימו הנסיבות לחילוט ולכן הוא דוחה את בקשת החברה. השופט כתב: "בבחינת המטרה שלשמה ניתנו הערבויות מדובר בערבויות לביצוע הפרויקט שלאחר מסירת הדירות מומרות לערבות נמוכה יותר ל־18 חודשים לצורך בדק בית. היות שהפרויקט הסתיים, כעת יש להמיר את הערבות לצורך תקופת הבדק".

 

השופט מתח ביקורת על אומדן הנזקים והמשך העבודות של עמרם. כך למשל, עלות הקמת הפנטאהוזים לפי המומחית שמינו הנאמנים היתה 638 אלף שקל ולפי עמרם 3.4 מיליון שקל, מה שלטענת השופט עלול היה לגרום נזק עצום לנושים. כמו כן כתב כי עבודות הבדק והשלמת ביצוע העבודות ימשיכו להיות מבוצעות בידי הנאמנים.

 

אלון עמרם, הבעלים ומנכ"ל החברה, אמר בתגובה כי "אני מצר על ההחלטה השגויה של ביהמ"ש המחוזי בת"א, שמשמעותה היא שיזם המתקשר עם קבלן מבצע איננו יכול להסתמך על ערבויות אוטונומיות שנועדו לדאוג לזכויות הדיירים. בכוונתנו לערער לבית המשפט העליון על הפסיקה השגויה ואף לבקש מארגון הקבלנים להצטרף לערעור עקרוני זה, שהרי לא ייתכן שיזם בניין לא יוכל להסתמך על ערבויות בנקאיות שקיבל מהחברה המבצעת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x