שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן עולמי

צפו: עיר שלמה במגדל, באמצע המדבר

משרד אדריכלות מצרפת מתכנן לבנות "עיר אנכית" בת קיימא במדבר סהרה. האדריכלים הצרפתיים מקווים שיוכלו להתחיל לעבוד על הפרויקט ב-2025, וכי הבנייה תימשך 50 שנה. מה יהיה שטחו ומה תוכלו למצוא בו? כל הפרטים

שירות כלכליסט 16:5214.07.15

משרד האדריכלים OXO מפריס מציע לבנות מגדל רב-שימושי עתידני במרכזו של המדבר הגדול בעולם. התכנון של המגדל מבוסס על משאבים מתחדשים כמו מי גשם, אנרגיה סולארית ואנרגיה גיאותרמית, שיאפשרו לקיים עיר שלמה בתוך מגדל אחד.

מאנאל ראשדי, אדריכל צרפתי ממוצא מרוקאי, הוא שעומד מאחורי עיצוב המגדל אשר יתנשא לגובה של 450 מטרים ויהיה בעל שטח של 780 אלף מ"ר. עם זאת, בשלב זה מדובר על עיצוב ברמה הקונספטואלית בלבד, והוא עדיין לא הוגש לקבלת אישורים. ראשדי אמר כי חיפש דרכים חדשות לעיור סביבות "עוינות" כמו הסהרה. "ניסינו לחשוב על רעיון שיאפשר לנו ליצור לא רק בניין, אלא עיר אנכית במדבר. זהו מקום שהוא עוין וקשה לחיות בו, לכן יצרנו את המגדל הזה שיהווה מעין מעטה מגן".

 

יתנשא לגובה של 450 מטרים ויהיה בעל שטח של 780 אלף מ"ר יתנשא לגובה של 450 מטרים ויהיה בעל שטח של 780 אלף מ"ר צילום: OXO

 

למעלה מ-20% מהשטח מיועד למשרדים. בנוסף, לפי התכנון יוקמו מלון ו-600 יחידות דיור על 50% מהשטח הנותר. המטרה של המגדל היא לאכלס עיר שלמה, מדגיש המעצב. "הרעיון הוא ליצור עיר מהמגדל הזה. עיר כוללת דברים רבים. הרעיון הוא ליצור בניין שמשלב מטרות שונות כולל יחידות דיור הצמודות כמובן למשרדים. יהיה גם מוזיאון, מצפה על הסהרה, ספריות, מכוני כושר ובריכות. הרעיון הוא להציע שימושים מספיקים כדי להצליח להתקיים מבלי להסתמך על בניינים אחרים או לבנות חדשים", הוסיף ראשדי.

 

משרדים, 600 יחידות דיור ומלון משרדים, 600 יחידות דיור ומלון צילום: OXO

 

בניין פנימי נוסף יכוסה בצמחים וישמש כגן אנכי. "התוצאה היא ליצור מערכת אקולוגית ירוקה בתוך המגדל, שאחרת לא היה יכול לשרוד באמצע הסהרה". עיצוב המגדל המדברי משלב בתוכו צלליות ואוורור טבעי שאמורים לעזור לווסת את הטמפרטורות. הטכנולוגיה הגיאותרמית המוצעת תאפשר לאסוף את מי הגשם ולהזרים אותם מתחת לקרקע כך שהחום יהפוך לאדים המייצרים אנרגיה.

 

"מערכת אקולוגית ירוקה בתוך המגדל" "מערכת אקולוגית ירוקה בתוך המגדל" צילום: OXO

 

על פי מחקר שפורסם ב-2011 עולה כי מדבר סהרה מתפשט דרומה בקצב של 48 ק"מ בשנה, כך שקהילות שלמות נאלצות להגר ולנסות להשתלט על אדמות עליהן מתגוררות כבר קבוצות אחרות. עם זאת, המדבר נחשב לאחד האזורים עם צפיפות האוכלוסין הנמוכה ביותר בעולם. בסהרה מתגוררים בסביבות 4 מיליון אנשים, רובם נוודים. הטמפרטורות בחודשי הקיץ מטפסות ל-45 מעלות.

 

מוזיאון, מצפה על הסהרה, ספריות, מכוני כושר מוזיאון, מצפה על הסהרה, ספריות, מכוני כושר צילום: OXO

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x