$
חדשות נדל"ן

אושרה התוכנית להורדת מחירי הדיור; דרעי: "דירות לפני קצבאות ילדים? זה לא ראוי"

קבינט הדיור אישר פה אחד הצעתו של כחלון לדירות בהנחה של כ-200 אלף שקל . עם זאת, דרעי מחה כי התוכנית נידונה בנפרד מתקציב המדינה: "האם זה לפני לחם לרעבים?"

אמיתי גזית ואורי תובל 11:4113.07.15

קבינט הדיור אישר פה אחד את הצעת שר האוצר להרחבת תוכניתו "מחיר למשתכן" להורדת מחירי הדיור. על פי השיטה, הקבלנים מתחרים במכרז, בו הזוכה הוא זה שהבטיח למכור דירה במחיר הזול ביותר.

המדינה בתמורה מבטיחה הנחה על הקרקע. בהחלטה קודמת שקיבל קבינט הדיור לפני כשלושה שבועות הוחלט כי שיעורה המרבי של ההנחה על הקרקע יהיה 60%, כעת הצביעו השרים על הרחבת ההנחות. על פי ההצעה המשודרגת, שיעור ההנחה יהיה 80%. בנוסף בפריפריה תסבסד המדינה סך של 40 אלף שקל מעלויות פיתוח הקרקע ליחידת דיור.

 

כמו כן, באזורים בהם ערכי הקרקע נמוכים, יוענקו לרוכשי הדירות מענקים בסך 60-40 אלף שקל. סך כל הסובסידיות ליחידת דיור הוא 160-120 אלף שקל. עם זאת באוצר מעריכים כי שיעור ההנחה על הדירות הנמכרות במכרזים אלה יגיע ל-200 אלף שקל ואף יותר. זאת משום שהתוכנית גורמת לירידה בתשלומי מס הרכישה והמע"מ, וכן על פי הערכות תגרום להפחתת הוצאות השיווק והרווח היזמי.

 

שר האוצר משה כחלון. "קורת גג היא זכות בסיסית" שר האוצר משה כחלון. "קורת גג היא זכות בסיסית" צילום: אלעד גרשגורן

 

שר האוצר, משה כחלון אמר בישיבה: "לדור הצעיר שלנו יש גם זכויות, לא רק חובות. קורת גג היא זכות בסיסית ומחובתנו לספק לו אותה. התוכנית תשנה את שיטת המכרזים ותייצר היצע מאסיבי של דירות אשר מיועדות אך ורק לזוגות צעירים – גם בפריפריה וגם באזורי ביקוש".

 

ההתנגדויות של דרעי

 

על אף שהצביע בעד ההצעה כמו יתר חברי הקבינט, הביע שר הכלכלה אריה דרעי, התנגדות לאופן קבלת ההחלטה. דרעי מחה על כי התוכנית שעלותה כ-2 מיליארד שקלים, נידונה במנותק מהדיונים על תקציב המדינה. "יש פה הוצאות שקשורות לתקציב שעליהן אני לא מקבל תשובה" אמר. "אני לא מתנגד, אבל אני רוצה שזה יהיה חלק ממכלול שלם ושהממשלה תחליט האם הדירות זה לפני קצבאות ילדים. האם זה לפני לחם לרעבים? זה לא נכון ולא ראוי. השבוע אנחנו דנים על התקציב, אז תביאו הכל ביחד עם כל התקציב".

 

בהמשך הבהיר שר הכלכלה כי דבריו נאמרים על רקע הדיווחים כי במשרד האוצר שוקלים לקצץ חלק מההתחייבויות שנחתמו בהסכמים הקואליציוניים. "לא הייתי מעלה את זה, אם לא הייתי שומע לפני שבועיים שלא מתכוונים לקיים חלק ממה שהתחייבו. למה כל מה שאתם מבקשים זה מקצועי, ומה שאנחנו מבקשים הוא פוליטי?! מע"מ 0 למוצרי יסוד זה פוליטי?! קצבאות ילדים זה פוליטי?!"

 

בישיבה עלתה גם הצבעה לגבי החלטה המאפשרת להגדיל את מספר העובדים הזרים בענף הבנייה. שלושה שרים הצביעו נגד ההחלטה, בהם שר הכלכלה אריה דרעי.

 

עובדי בניין (ארכיון). עובדים סיניים שנחשבים לאיכותיים, אינם מגיעים למשק עובדי בניין (ארכיון). עובדים סיניים שנחשבים לאיכותיים, אינם מגיעים למשק צילום: אלעד גוטמן יש עתיד

 

בישיבה, הביע דרעי גם את התנגדותו להחלטה להגדיל את מספר העובדים הזרים בענף הבנייה בישראל. ביום חמישי שלח דרעי מכתב לכחלון ולגלנט ובו הזהיר כי ההחלטה "עתידה לפגוע במשק, ובפרט בתעסוקת עובדים ישראלים ובזכויות העובדים הזרים".

 

דרעי הזהיר במכתב מפני מספר השלכות של ההחלטה, כשהראשונה שבהן היא פריצת ההסכמים הבילטרליים בין ישראל למדינות מהן מגיעים העובדים. ההסכמים מסדירים את הגעתם של העובדים בלי צורך בחברות כוח אדם מתווכות, הגובות מהעובדים סכומי עתק והופכות למעסיקות שלהם בפועל, בלי שהעובד יכול לעבור למעסיק אחר. "ההסכמים הבילטרליים הם דרך המלך להכנסת עובדים זרים למשק משום שהם מגנים על זכויות העובדים והן משום שהם מונעים את דמי התיווך הבלתי חוקיים", כתב דרעי.

 

אחת הבעיות של ענף הבנייה היא שישראל וסין אינן מגיעות להסכם בילטראלי, ולכן עובדים סיניים שנחשבים לאיכותיים, אינם מגיעים למשק. דרעי מזהיר מכוונת משרד האוצר לעקוף את הבעיה על ידי הקמת צוות בינמשרדי, ללא נציגות משרד הכלכלה, שיבחן את הסוגיה. "אין מקום לסעיף הייעודי לקידום המהלך דווקא מול סין", כתב דרעי ודרש להסיר את ההחלטה הזאת.

 

דרעי הביע התנגדות גם לכוונה לאפשר לעובדים זרים לעבוד בפינוי מחנות צה"ל - בניגוד להחלטה שזרים לא יעבדו בפרויקטים ממשלתיים - וכן בענפים שעד כה לא עבדו בהם. "אני מתנגד לכך שדווקא בפרויקטים לאומיים בלי פוטנציאל לתמיכה בפריפריה, הגדלת התעסוקה וצמצום הפערים -  יועסקו עובדים זרים". דרעי גם מוחה על כך שעל משרדו מוטל להזהיר כאשר שיעורי האבטלה עולים בעקבות החלטות אלה.

 

למרות שמכתבו של דרעי מסתיים בבקשה להוריד את ההצעה מסדר היום - קבינט הדיור אישר אותה, בהתנגדות של שלושת השרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x