$
חדשות נדל"ן

נחשף בכלכליסט

כחלון מרחיב את "מחיר למשתכן": עד 200 אלף ש' הנחה לזכאים

כפי שנחשף ב"כלכליסט" בכוונת שר האוצר להעלות בקבינט הדיור הצעה מורחבת להוזלת מחירי הדיור לצעירים, הכוללת: הגדלת שיעור ההנחות על הקרקע ל-80%, סבסוד חלק מעלויות הפיתוח באזורים בהם ערך הקרקע נמוך ותוספת מענקים; כחלון יביא לאישור ועדת השרים הצעת חוק לעידוד הקמת קרנות ריט להשקעה בדיור להשכרה

אמיתי גזית 16:5908.07.15

הנחות של עד כ-200 אלף שקל לרוכשי דירה ראשונה - זו עיקרה של הצעת ההחלטה שיביא שר האוצר משה כחלון לישיבת קבינט הדיור ביום שני הבא, כפי שנחשף ב"כלכליסט".

 

 

שיעור ההנחה מגיע משקלול שלושה מרכיבים בתוכניתו של שר האוצר, שהיא למעשה הרחבה של החלטות קודמות. המרכיב הראשון - הגדלת שיעור ההנחה על הקרקע עד ל-80%. לפני שבועיים החליט קבינט הדיור כי רוב המכרזים לחכירת קרקעות של המדינה יערכו בשיטת "מחיר למשתכן". בשיטה זו המדינה מכריזה על הנחה על הקרקע, הזוכים במכרז הם היזמים או הקבלנים שמתחייבים למכור דירה במחיר הזול ביותר. בהחלטה המקורית הוחלט כי שיעורי ההנחה יהיו בטווח של 60%-10%, אלא שמחיר הקרקעות באזור הפריפריה נמוך, ולעיתים מגוחך, ולפיכך עלה חשש כי סכום ההנחה הנומינלי יהיה חסר משמעות. לפיכך מוצע כעת כי שיעור ההנחה המקסימלי האפשרי יהיה 80%.

 

 

קרקע לבנייה (ארכיון). באזורים בהם ערך הקרקע נמוך יינתנו הנחות על פיתוח הקרקע קרקע לבנייה (ארכיון). באזורים בהם ערך הקרקע נמוך יינתנו הנחות על פיתוח הקרקע צילום: נמרוד גליקמן

 

בנוסף, וכדי להעמיק את ההנחה באזורים בהם ערך הקרקע נמוך מ-100 אלף שקל, מציע שר האוצר שני סוגי מענקים: האחד בסך 40 אלף שקל לסבסוד חלק מעלות הפיתוח של הקרקע. היטל הפיתוח הוא סכום קבוע אותו משלם הקבלן, אך הוא מתגלגל בסופו של דבר לרוכשי הדירה ומשמש להקמת התשתיות בשכונה בה נבנה הבית. על פי התוכנית שתעלה לקבינט חלק מעלויות הפיתוח יסובסדו על ידי המדינה.

 

מענק נוסף בסך 60-40 אלף שקל יינתן לרוכשי הדירות באותם אזורים בהם ערך הקרקע נמוך. בסך הכל מעריכים באוצר כי כל ההנחות האלה יצטברו במקרים מסויימים עד לכ-200 אלף שקל לרוכשי הדירה.

 

קבינט הדיור יצביע על העקרונות הללו ולאחר שיאושרו מועצת מקרקעי ישראל תצטרך לקבוע מדיניות באשר לאופן יישום התוכנית. בין היתר תידרש המועצה לקבוע מה שיעור המענקים וההנחות בכל אחד מאזורים בהן משווקות קרקעות. על פי הערכות, התקציב שיידרש לצורך יישום התוכנית הוא כ-1-3 מיליארד שקלים. אותם יצטרכו למצוא במשרד האוצר מתוך תקציב המדינה.

 

בהתייחסו לתוכנית אמר כחלון: "לדור הצעיר שלנו יש גם זכויות, לא רק חובות. קורת גג היא זכות בסיסית ומחובתנו לספק לו אותה. התכנית תשנה את שיטת המכרזים ותייצר היצע מאסיבי של דירות אשר מיועדות אך ורק לזוגות צעירים – גם בפריפריה וגם באזורי ביקוש".

 

הצעת חוק לעידוד הקמת קרנות ריט

 

כחלון יביא ביום ראשון הקרוב לאישור ועדת השרים לחקיקה את הצעת חוק שנועדה לעודד הקמה של קרנות ריט חדשות, שלראשונה תוכלנה להשקיע בהקמת פרויקטים של דיור להשכרה לטווח ארוך.

 

הצעת החוק מטפלת גם בשחרור חסמים שזוהו בהקמה של קרנות ריט, בעקבות הניסיון שנצבר בנושא ברשות המסים, כולל קביעה כי כלל פיזור האחזקה בקרן ייבחן באופן מדורג וכן דחיית מס שבח בהעברת מקרקעין מוטבים לקרן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x