$
חדשות נדל"ן

בינת שוורץ נגד חולדאי: "תמ"א 38 מחזיקה את הערים בחיים"

סערה פרצה השבוע בכנס מהנדסי ערים סביב תמ"א 38. ראש עיריית תל אביב רון חולדאי ומהנדס העיר עודד גבולי יצאו נגד התוכנית וחולדאי אמר כי "צריך לאייד אותה". שוורץ טענה כי תוספת הדירות חיונית למרכזי הערים

יעל דראל 07:1416.04.15

ראש מינהל התכנון במשרד הפנים בינת שוורץ ספגה מתקפה ממהנדס עיריית תל אביב עודד גבולי בכנס מהנדסי ערים בנושא התחדשות עירונית שהתקיים השבוע. גבולי טען כי תמ"א 38 היא תוכנית שאין בה טעם במתכונתה הנוכחית, ושוורץ השיבה לו כי המתכונת הנוכחית, גם אם אינה אהודה על כל הרשויות המקומיות, הכרחית לקיומם של מרכזי הערים. "תמ"א 38 היא שמחזיקה את מרכזי הערים בחיים ומונעת שקיעה והתנוונות שלהם. תוספת יחידות הדיור שהיא מאפשרת מניעה התחדשות של חזיתות, רחובות, תשתיות ופתיחה של עסקים קטנים", אמרה בכנס.

 

דבריה של שוורץ נאמרו במסגרת פאנל בכנס שעסק בתמ"א 38, ובו תקף ראש עיריית תל אביב רון חולדאי את התוכנית ואמר כי צריך "לאייד אותה". חולדאי טען כי התוכנית "נולדה בחטא" ואמר: "דווקא במקום שיש בו סיכון לרעידת אדמה אי אפשר לבצע את התוכנית, כי זה לא כלכלי, ובמקום שבו אפשר לבצעה אין סכנה לרעידות אדמה". לדברי חולדאי התוכנית מיטיבה עם בעלי הדירות ועם הקבלנים, אבל לא עם מחוסרי הדיור והאוכלוסיות המוחלשות. הוא אף טען כי תמ"א 38 מעודדת התחדשות של בית בודד, אבל לא מבטיחה טיפול בתשתית ובמרחב הציבורי. "שימו לב מי בעד התוכנית הזאת", אמר. "בעלי בתים, קבלנים ופוליטיקאים שאין להם מה להציע כדי לפתור את בעיית הדיור".

 

חולדאי. התוכנית "נולדה בחטא" חולדאי. התוכנית "נולדה בחטא" צילום: אוראל כהן

 

עמדתו של חולדאי בנוגע לתמ”א 38 איננה חדשה, וזוכה לתמיכה מצד מהנדס העיר גבולי. כאמור, גבולי צידד בחולדאי בכנס ואף פרסם לפני כשנה דעה דומה ב"כלכליסט". הוא ציין אז כי "זו אשליה לחשוב שתוספת זכויות אינה עולה לציבור. תוספת כזו, החורגת מקיבולת התשתיות שתוכננה לאזור, תגרור בהכרח פגיעה באיכות החיים של יתר התושבים". גבולי, שהגיב בדבריו לביקורת על תוכנית הרבעים של תל אביב, אמר אז כי "מוטב היה לו מתנגדי התוכנית היו מסירים את המסכות ואומרים לציבור את האמת: אנחנו פשוט רוצים שתממנו לנו תוספות מיוחדות כמו מעלית, חניה תת־קרקעית או חדר נוסף".

 

שוורץ ציינה בדבריה כי "היופי בתוכנית הוא שהיא מאפשרת תוספת מינורית של מגורים למרקם הוותיק, וכל זאת בהליך מהיר יחסית: שבעה חודשים בממוצע לעומת כחמש שנים בממוצע לאישור תוכנית והוצאת היתר בנייה. הליך זה שומר גם על זכותה של כל רשות מקומית לקבוע כללים אחרים באמצעות תוכנית כוללת אחרת. תמ"א 38, על אף חשיבותה לאזרח, לא נמצאת באזור הנוחות של העיריות, כי היא לא נובעת מראייה כוללת בהכרח ואיננה מלווה בהכנסות לרשות המקומית, אך ראייה כוללת איננה מונח מקודש בתכנון". היא הוסיפה כי המינהל מתכוון לבחון את נושא ההכנסות לרשות המקומית באמצעות תיקון מספר 4 לתוכנית, שאותו מקדם בימים אלה משרד הפנים. "האתגר הגדול הוא לייצר תמ"א 38 בפריפריה ולהגדיל את יישומה בכל הארץ", הדגישה.

 

נשיא התאחדות בוני הארץ, ניסים בובליל נשיא התאחדות בוני הארץ, ניסים בובליל צילום: בועז אופנהיים

 

עוד אדם שמתח ביקורת על דברי חולדאי וגבולי בכנס השבוע הוא ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ: "דרישת חולדאי לבטל את תמ"א 38 היא פשע חברתי. מפליא שבעת מצוקת דיור האיש המנהל את המטרופולין הגדולה במדינת ישראל יוצא נגד תוכנית תמ"א 38. זו מטרופולין שמיוצרות בה 3,000 יחידות דיור בשנה בלבד, והביקוש לדירות עולה עשרות מונים על המספר הזה. תל אביב היתה צריכה להוביל את נושא התמ"א. לו היא היתה מקדמת את התוכנית, ניתן היה לייצר בה עשרות אלפי יחידות דיור ולמתן את עליית מחירי הדיור בכל הארץ".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x