$
חדשות נדל

נחשף בכלכליסט

מהנדס העיר ר"ג לשעבר התפטר מתפקידו בחברה של ענבל אור

כהן החל לכהן כדירקטור אצל יזמית הנדל"ן ומיד משך אליו ביקורת ציבורית רבה. זאת משום שבעבר עסק בפרויקטים של אור בעיר - ואישר לה חריגה באחד הפרויקטים; כהן: "החלטתי שעל מנת לשמור על שמי נקי אני חייב להתפטר"

דותן לוי 13:0213.04.15

בתום כהונה קצרה במיוחד של כשבועיים, חיים כהן, לשעבר מהנדס העיר ברמת גן הודיע כי הוא מתפטר מתפקידו כדירקטור בחברת אינוונטק סנטרל הציבורית הנמצאת בשליטת ענבל אור. המינוי של כהן לווה בלא מעט ביקורת ציבורית לאור זאת שבעבר עסק במסגרת תפקידו בפרויקטים של אור בעיר רמת גן ובדיקת "כלכליסט" אף העלתה כי אישר לה חריגה מהיתר בדיעבד באחד הפרויקטים

כהן סיים את תפקידו בעירייה בחודש נובמבר 2014 בתום 35 שנה, בהן נחשב לאחד המהנדסים המוערכים בישראל ולמוביל תחום ההתחדשות העירונית. יחד עם זאת, בשנים האחרונות נשמעה לא מעט ביקורת על כך שאפשר בנייה בהיקפים גדולים מידי ברמת גן, גם כאשר התשתיות העירוניות לא תמכו בכך. זאת לאור אמונתו כי התחדשות עירונית היא בראש וראשונה מצילת חיים כיוון שהיא מאפשרת חיזוק מבנים ישנים. לאחר עזיבתו, התגברה הביקורת על פעילותו וכיום לאחר מינוי עליזה זיילר כמהנדסת העיר וחילופי ראשי העיר צומצמו באופן משמעותי מספר הפרויקטים הנבנים בעיר וכל פרויקט נבחן לגופו אך כחלק מהמרחב הכולל.

 

המעבר של מהנדסי ערים לחברות יזמות ובנייה הינו צעד נפוץ, אך כהן הפתיע את כולם כשבחר לעבוד דווקא עם אור. זאת כיוון שעל פי גורמים בענף קיבל הצעות מחברות גדולות יותר. חוק השירות הציבורי, דורש מבכירים שפרשו צינון של שנה בטרם יעסקו בעניינים הקשורים לרשות שבה כיהנו בעבר. אינוונטק דיווחה לאחרונה כי היא מקיימת משא ומתן עם דיירים בחמישה פרויקטי התחדשות עירונית (תמ"א 38/2) ברמת גן. בעת מינויו אמר כהן כי אינו מתכוון לעסוק בנושאים הקשורים לרמת גן עד שתעבור שנה מסיום עבודתו: "ענבל אור יודעת, אלה כללי הצינון על פיהם אין מניעה חוקית שאקבל על עצמי את המינוי כדירקטור".

 

מהנדס העיר רמת גן לשעבר חיים כהן. קדנציה קצרה במיוחד מהנדס העיר רמת גן לשעבר חיים כהן. קדנציה קצרה במיוחד צילום: רונן מחלב

 

כאמור, בהמשך למינוי כהן, העלתה בדיקת “כלכליסט” כי אור ביקשה היתר עבור קומה נוספת באחד הפרויקטים שלה רק לאחר שנבנה הבניין. עם זאת, הבקשה של אור לא הגיעה אל הוועדה המקומית לתכנון ובנייה כפי שמחייב החוק, צעד שהיה מחייב את הוועדה לפרסם את השינוי לציבור הרחב. מי שדנה ואישרה את הבקשה בספטמבר 2013 היא ועדת הרישוי בעיר שהתכנסה בפורום מצומצם של שני חברים בלבד, אחד מהם הוא מהנדס העיר חיים כהן.

 

חבר מועצת העיר והוועדה המקומית עו"ד רועי ברזילי הגיש ערר אל ועדת הערר במחוז תל אביב, ובו התרעם על כך שפניותיו בנושא לא זכו למענה וטען כי "מדובר ככל הנראה באחד המקרים הקיצוניים שבהם עבירות בנייה חמורות מטוייחות ומגובות בחסינות מושל. קרוב ל־300 מ"ר נבנו שלא כדין. הניסיון לאשרר את הבקשה באמצעות רשות הרישוי בניגוד לסמכותה מעיד על עזות המצח והיהירות של המעשה הבלתי חוקי". בעקבות מהלכיו של ברזילי, ועדת הערר אישרה את התוספות ודחתה את הערר בטיעון שחלק מההקלות מקובלות בעיר. לאחרונה, ובדיעבד הודיעה עיריית רמת גן כי היא שוקלת לנקוט צעד משפטי בנושא.

 

כהן אמר בתגובה להתפטרות: "החלטתי שעל מנת לשמור על שמי נקי וללא רבב אני חייב להתפטר. אני לא מכיר את המלחמה באמצעים הטכנולוגיים הקיימים כיום של פייסבוק וטוויטר וכיוון שנוצר איזשהו ספק לגבי שמי ואני לא יכול להוכיח שאין לי אחות, הכי פשוט ונכון עבורי היה להתפטר. כמובן שלא קיבלתי מאור כל תמורה מעבר לכוס קפה".

 

מחברת אינוונטק נמסר: "חיים כהן, מהנדס עיריית רמת גן לשעבר, הודיע אתמול (א') לחברת אינוונטק שבשליטת ענבל אור על התפטרותו מתפקיד דירקטור בחברה הציבורית בשל נסיבות אישיות. אנו מצרים על כך, אך מכבדים את החלטתו ומאחלים לו הצלחה בהמשך דרכו המקצועית שנסללה במשך שנים רבות".

 

בהמשך דיווחו בחברה על מינויו של עדו רוזן כמשנה למנכ"ל וסמנכ"ל הכספים של החברה. מינויו אושר בדירקטוריון במהלך חול המועד. רוזן כיהן כסמנכ"ל כספים של חברת אהבה – מעבדות ים המלח וכן כמנכ"ל אלעד קנדה אינק, בבעלות של יצחק תשובה. רוזן בוגר חשבונאות וכלכלה באוניברסיטת תל-אביב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x