$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

הקץ לעיכובים: המועצה הארצית אישרה להקים 1,700 יחידות דיור במעלות תרשיחא

בצעד חריג הפכה המועצה החלטה קודמת שפסלה את התוכנית בגלל מטע אפרסקים סמוך. אישור התוכנית מהווה בשורה למעלות לאחר עשור של קיפאון נדל"ני

יעל דראל 12:1712.02.15

בשורה תכנונית למעלות תרשיחא, לאחר כעשור של קיפאון נדל"ני: אחרי שמוסדות התכנון דחו תוכנית לבניית כ־1,700 יחידות דיור בשטח העיר על מנת לשמור על מטע אפרסקים במושב צוריאל הסמוך, החליטה המועצה הארצית להפוך את ההחלטה בצעד חריג ולאשר את התוכנית.

 

כפי שנחשף בעבר ב"כלכליסט", ההחלטה שבמסגרתה גם אושרה תוכנית המתאר לעיר שתוסיף לתחומה בסה"כ כ-4,000 יחידות דיור חדשות, התקבלה על רקע התערבות אישית חריגה מצד ראש מינהל התכנון במשרד הפנים, בינת שוורץ.

 

התערבותה של שוורץ ביקשה לעקוף החלטות קודמות שהתקבלו במוסדות התכנון, אשר קיבלו בעבר את ההתנגדויות לתוכנית, והחליטו לדחות אותה ולא לאפשר בנייה. שוורץ טענה במכתב למועצה הארצית, כי ההחלטה לדחות את תוכנית המגורים, שבמסגרתה צפויה להיבנות שכונת מגורים חדשה במעלות (שכונת צוריאל) - עומדת בסתירה ליעד הלאומי של הגדלת יחידות הדיור ודרשה להביאה לדיון חוזר.

 

 

עבודות תשתית במעלות תרשיחא. במסגרת ההחלטה אושרה גם תוכנית המתאר לעיר עבודות תשתית במעלות תרשיחא. במסגרת ההחלטה אושרה גם תוכנית המתאר לעיר

 

תוכנית הקמתה של שכונת צוריאל, הממוקמת ממזרח למרכז העיר, הינה חלק מתוכנית המתאר שאותה מקדמת עיריית מעלות תרשיחא משנת 1991. שכונה זו ממוקמת על שטחים חקלאיים שעברו לשטח שיפוטה של מעלות במסגרת ההחלטה להרחיב את שטחי השיפוט של העיר בשנת 2001.

 

תוכנית המתאר של העיר אושרה אמנם בוועדת המחוזית במהלך שנת 2014, אולם חקלאי מושב צוריאל המשיכו להתנגד לבנייתה של השכונה, בין השאר בטענה כי היא תפגע בשטחים החקלאיים באזור – ובהם מטעי אפרסקים. התנגדות זו עיכבה הן את בניית השכונה והן את אישורה הסופי של תוכנית המתאר.

 

במסגרת תוכנית המתאר של מעלות, צפויות להיבנות כ-4,000 יחידות דיור חדשות: בהן כ-700 יחידות דיור בשכונת אורנים, כ-200 יחידות דיור בשלב ב' של שכונת אילנות, כ-1,200 יחידות דיור חדשות בשתי שכונות בתרשיחא, וכן כ-1,700 יחידות שיתווספו כעת במסגרת שכונת צוריאל. על פי התוכנית, כ-2,000 יחידות דיור נוספות מתוכננות להתווסף להיצע בעיר בשנים הקרובות במסגרת פרויקטי התחדשות עירונית אותם מבקשת העירייה לקדם. בעירייה מציינים כי מדובר בתוספות הבניה המשמעותיות הראשונות בעיר, לאחר כ-11 שנים שבהן קצב הבניה היה נמוך מאוד.

 

שלמה בוחבוט, ראש עיריית מעלות תרשיחא, אישר את הפרטים ומסר ל"כלכליסט" כי "זהו הישג מאוד חשוב ומשמעותי. לרוב, הציבור אינו מבין את המשמעויות של תכנית המתאר, שיש לה למעשה מענים לכל מרקם החיים העירוני. ברגע שיש לעיר תכנית מתאר, זהו בעצם המצפן שלה ואני שמח שיש לנו היום את מפת הדרכים שתאפשר לנו לקלוט למעלה מ-10,000 תושבים חדשים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x