$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

זריקת מרץ לפינוי-בינוי: תוקם רשות ממשלתית להתחדשות עירונית

קבינט הדיור ידון מחר בהצעת החלטה של שר האוצר, ולפיה תוקם הרשות כדי להגדיל את היצע הדירות. גורם המעורב במהלך: "אם מכפילים את הגובה של תל אביב אין בעיית דיור"

עינת פז-פרנקל 07:0621.09.14

אחרי שנים של דשדוש בתחום הפינוי־בינוי, הממשלה צפויה להקים רשות ממשלתית להתחדשות עירונית במסגרת חוק ההסדרים לשנת הכספים 2015, כך נודע ל"כלכליסט". אם תתקבל ההחלטה ויקודם החוק, סמכויות האגף להתחדשות עירונית במשרד השיכון יועברו לרשות, שתפעל בכפוף לשר השיכון.

 

 

 

בתחום הדיור הציבורי קיימות חברות ממשלתיות, כגון עמידר, העוסקת בדיור ציבורי, ודירה להשכיר שעוסקת בדירות להשכרה. אך להבדיל מחברה ממשלתית, שהיא ביצועית בעיקרה, רשות עוסקת גם ברגולציה ונהנית מעצמאות יחסית. התקציב לרשות להתחדשות עירונית עדיין אינו ידוע, והוא ייקבע לכל שנת פעילות במסגרת תקציב המדינה.

 

 

פינוי-בינוי בנווה שרת פינוי-בינוי בנווה שרת צילום: אוראל כהן

 

מהצעת החלטה של שר האוצר ויו"ר הקבינט יאיר לפיד, שנוספה ברגע האחרון לישיבת קבינט הדיור שתיערך מחר (ב') והגיעה לידי "כלכליסט", עולה כי המדינה מעוניינת "לתמוך בפעילות להתחדשות עירונית, להגדיל את היקף וקצב הפרויקטים המגיעים לכדי מימוש, ולהאיץ תהליכים שיעודדו את פעילות ההתחדשות העירונית". המטרה היא להגדיל את היצע יחידות הדיור בתוך המרקם העירוני הקיים. וזאת, בעיקר באמצעות הריסה ובנייה לגובה, במסגרת פינוי־בינוי.

 

צפוי להיות מינוי פוליטי

הרשות תפעל באמצעות מליאה, ראש הרשות ועובדיה, בדומה לרשויות ממשלתיות אחרות. ראש הרשות יהיה עובד מדינה וכפוף לשר השיכון. נראה כי הוא יהיה מינוי פוליטי, שכן הוא ימונה על ידי הממשלה בהמלצת שרי האוצר והשיכון, ועל מינויו לא תחול חובת מכרז. תקופת כהונתו תהיה ארבע שנים אך השרים יוכלו להאריכה.

 

 

אורי אריאל. הרשות תהיה כפופה לו אורי אריאל. הרשות תהיה כפופה לו

 

לפי הצעת ההחלטה, מנכ"ל משרד השיכון, בתיאום עם נציב שירות המדינה והממונה על התקציבים באוצר יביאו לאישור הממשלה את מבנה הרשות בתוך 90 יום ממועד החקיקה. הרשות תחל לפעול 150 יום ממועד החקיקה. כמו כן יתוקן חוק רשות מקרקעי ישראל כך ששליש עד מחצית מכספי הקרן לשטחים פתוחים יועברו לרשות. בנוסף, הרשות להתחדשות עירונית תגבה אגרות להשלמת התקציב. מהצעת ההחלטה עולה כי הרשות תקדם ותתכנן פרויקטים של פינוי־בנוי, עיבוי בנייה, תמ"א 38 ובינוי־פינוי־בינוי (במסגרתה קודם בונים ואחר כך הורסים, כך שהדיירים לא צריכים לעבור לגור בשכירות בזמן הבנייה), יוזמה שמקדם שר השיכון אורי אריאל זה כשנה ואף התקבלה כהחלטה בקבינט הדיור בחודש נובמבר 2013.

 

נוסף לאיתור תכנון מתחמים להתחדשות עירונית, הרשות תפעל לסיוע התארגנות הדיירים לפינוי, ייזום חקיקה לקידום הנושא, קידום פתרונות להתמגנות העורף והאצת מימוש הפרויקטים. הרשות להתחדשות עירונית אף תקיים פיילוט ניוד זכויות בנייה. במסגרת הפיילוט, יועברו שטחים שייעודם ציבורי אך הם אינם מנוצלים - ליזמים, לטובת בניית דירות ומכירתן. וזאת, בתמורה לחיזוק מבנים.

 

"אי אפשר לסבול"

גורם המעורב בהקמת הרשות אמר ל"כלכליסט" כי "משרד השיכון כשל, הוא לא הצליח מכל מיני סיבות להרים את התחום במשך 20 שנה. אפשר לשבת עוד שני עשורים מבלי שדבר יקרה, אבל אי אפשר לסבול את זה שמחירי הדירות כל כך גבוהים ועיר כמו תל אביב ברובה בנויה לשלוש קומות. תכפילי את הגובה של תל אביב - ואין לך בעיית דיור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x