$
חדשות נדל"ן

משרד השיכון: כ-10,000 יח"ד חדשות יהיו פטורות ממע"מ ב-2015

כך לפי התחשיב בנוגע להיקף האפשרי של תחולת חוק מע"מ 0%; לפי ההערכות, אובדן ההכנסה ממע"מ שייגרם למדינה יסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל; בניגוד לתחשיב זה, באגף התקציבים של האוצר הגיעו לסכום גבוה יותר - 2.4 מיליארד שקל

עינת פז-פרנקל 18:0316.09.14

לפי בדיקה שערכו כלכלני משרד השיכון, כ-10,000 יחידות דיור חדשות יוכלו להיות פטורות ממע"מ בשנה הבאה, זאת במסגרת יישום אפשרי של חוק מע"מ 0%. משמעות האומדן הזה, היא שאובדן ההכנסה ממע"מ שייגרם למדינה יסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל בשנת 2015. יצוין כי, אילו היה החוק מיושם בשנים 2012-2013, היה מדובר בכ-11 עד 12 אלף דירות חדשות בעלות של 2 מיליארד עד 2.2 מיליארד.  

 

אורי אריאל ויאיר לפיד אורי אריאל ויאיר לפיד צילום: נמרוד גליקמן

 

העלות חושבה על בסיס המחירים הממוצעים בכל אזור, ועל בסיס ההנחות הללו: כלל הדירות העומדות בתנאי הזכאות נמכרות לזכאים (כלומר, ללא מע"מ); שווי הדירות הוא עד 1.6 מיליון שקל; שטח הדירות הוא בין 60 ל-150 מ"ר, לפי הצעת החוק שנידונה עד אתמול בוועדת הכספים של הכנסת; נכללו גם בתים צמודי קרקע שנמכרו על ידי קבלנים ועומדים בדרישות החוק.

 

בניגוד לתחשיבי השיכון, באגף התקציבים של האוצר הגיעו לסכומים גבוהים יותר. לפי תחזיות אגף התקציבים במשרד האוצר, עלות החוק תהיה כ־2.4 מיליארד שקל. סגן הממונה על התקציבים ערן ניצן הסביר בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת ביוני - רגע לפני צוק איתן - כי בתקציב 2015 יצטרך האוצר להתמודד עם העלות הזאת. התחזית משקפת את ההנחה שכ־10,000 דירות חדשות במחיר ממוצע של כ־1.5 מיליון שקל (18% מתוך המחיר הכולל הוא המע"מ) יימכרו בשנה במסגרת הטבת הפטור ממע"מ. אם יתווספו צמודי הקרקע וקבוצות הרכישה, יטפס הפסד המדינה לכ־3 מיליארד שקל.

 

עמדת מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון שלמה בן אליהו, "גם אם העלות תגיע ל-2.5 מיליארד שקל, הדבר כדאי וזה לא כסף גדול בכדי למנוע כאוס כלכלי במדינה בעקבות משבר הדיור".

 

הערכות שמרניות יותר, המתבססות על מלאי הדירות החדשות ומידת התאמתן לחוק המע"מ מבחינת מפרט, גודל ומחיר, מציגות מספר דירות נמוך בהרבה. לפי כלכלני התאחדות בוני הארץ, רק כ־4,000 דירות יוכלו להימכר בפטור ממע"מ. אם הערכות הקבלנים יתממשו, העלות למדינה תסתכם בפחות ממיליארד שקל. התחשיב של הקבלנים מביא בחשבון רף מחיר אזורי שיקבע השמאי הממשלתי במשרד המשפטים בכל גוש בנייה; בחלקים מסוימים בארץ הרף האזורי יהיה נמוך מהרף הארצי, דהיינו דירות שיעלו פחות מ־1.6 מיליון שקל. 

 

צריך לזכור כי עם החלתו של חוק 0% מע"מ, ככל שיעבור בכנסת, יהיו מעט מאוד דירות חדשות "מן המוכן" שיעמדו במפרט הטכני שיצורף לחוק. אף שהוא עדיין טעון אישור של שר האוצר, המפרט שחיבר משרד השיכון כולל שורה ארוכה של דרישות בתחומי החומרים, האבזור, הגימור, מידות החדרים השונים בבית ועוד. גם אם דירות חדשות שלא נמכרו עומדות בדרישת הגודל הכללית (60–150 מ"ר) וגם אם ייקבעו הוראות מעבר לעניין זה, עדיין יידרש לקבלנים שנים לבנות כמות דירות לפי המפרט החדש ועוד זמן למכור אותן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x