$
בארץ

לפיד: "השיח על חוק מע"מ 0% הפך לקרקס"

שר האוצר מדבר בכנסת בזכות החוק שיפטור צעירים מתשלום מע"מ על דירה ראשונה מקבלן: "עוסקים בפוליטיקה ובגימיקים ואנחנו שוכחים שהחוק הזה בא לשנות סדרי עדיפויות". את דבריו קטעה ח"כ סתיו שפיר

מורן אזולאי, ynet 15:1804.09.14
שר האוצר יאיר לפיד הגיע בצהריים (יום ה') לדבר על חוק מע"מ 0 בדיון המיוחד שיזמה האופוזיציה בכנסת. הוא תקף את חברי הכנסת על דרדור השיח בנושא בשבועות האחרונים: "הגיע הזמן שנקיים דיון רציני, נפסיק לעשות תרגילים פוליטיים ונתמקד במה שחשוב: לאפשר לזוגות צעירים לקנות דירה. בשבועות האחרונים הפך השיח סביב חוק מע"מ 0 לקרקס. במקום להתעסק בדיור ובגיוס לצבא, עוסקים בפוליטיקה. לראשונה המדינה מוכנה לוותר על הכנסות מהקרקע ולהשקיע באזרחים, בחיילים ששירתו עכשיו בצוק איתן".

 

"אולי כדאי שננהל דיון רציני כי הגיע הזמן שנגלה אחריות כלפי הדור הצעיר שלנו", אמר לפיד, "כי אנחנו מפספסים. עוסקים בגימיקים. אנחנו שוכחים שהחוק הזה בא לשנות סדרי עדיפויות, שמטרתו של החוק הזה הוא להציב את הזוגות הצעירים במרכז". במהלך דבריו של שר האוצר קטעה ח"כ סתיו שפיר (העבודה) את נאומו שוב ושוב.

 

יאיר לפיד. "מנסים לגזול מהדור שמחזיק את המדינה על כתפיו, את הסיכוי היחיד שיהיה להם אי פעם לקנות לעצמם דירה" יאיר לפיד. "מנסים לגזול מהדור שמחזיק את המדינה על כתפיו, את הסיכוי היחיד שיהיה להם אי פעם לקנות לעצמם דירה" צילום: נמרוד גליקמן

  

לפיד הזכיר לנוכחים שבשנים האחרונות, בזמן כהונתן של ממשלות קודמות, עלו מחירי הדירות בעשרות אחוזים. הוא פנה לח"כ משה גפני שתקף אותו ללא הפסק ואמר: "אתם בעלי חוב על כל השנים שהייתם בממשלה. ממשלות קודמות חששו בדיוק ממה שקורה לממשלה הזאת עכשיו. זה קרה כי המדינה וממשלות קודמות רצו להרוויח על הקרקע.

 

חוק מע"מ 0 הוא לא המטרה אלא האמצעי לתת למעמד הביניים את האפשרות וההזדמנות לרכוש דירה במדינת ישראל. החוק לא עומד לבדו. הוא חלק מתוכנית כוללת שמטפלת בבעיות הדיור לעומק. כל משרדי הממשלה דרך קבינט הדיור. כדי להגדיל את היצע הדירות ולהקל על השוכרים עם חוק שכירות הוגנת. נבחרנו כדי לשנות את סדר העדיפויות הלאומי, וזה מה שאנחנו עושים".

 

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) דיבר לפני שר האוצר ואמר כי "שר האוצר הביא כלכלן אחד שידבר בעד החוק - חיפש מתחת לאדמה. לא זוכר מצב שבו בכל המזרח התיכון לא נמצא אחד שידבר לטובת החוק. שר האוצר מבין בתקשורת ולא בכלכלה. משחקים עם שלושה מיליארד שקל לשנה. מדינה מתוקנת ומסודרת מסיימת מלחמה בעזה, חייבת להשקיע המון כסף בחיסול המנהרות במילוי הנשק, לפצות את תושבי הדרום, עם הכסף הזה אפשר היה לפצות את תושבי הדרום ולעשות עוד הרבה דברים אבל שר האוצר משתעשע בשלושה מיליארד שקל".

  

מעט קודם לכן, בסיום דבריו על חוק מע"מ 0, התייחס לפיד גם לתקציב המדינה לשנה הבאה ואמר: "אני חוזר על כך שלא נעלה מסים. מעמד הביניים מרגיש שמתייחסים אליו כפרה חולבת. התקציב הבא ישים את האדם במרכז ויעזור לחלשים ולמעמד הביניים". בהמשך, בתגובה לח"כ אריה דרעי, הוסיף לפיד: "אנחנו צריכים לעודד את מעמד הביניים הישראלי כי המסים שלו מחזיקים את החלשים. זו תפיסה שהיא גם כלכלית וגם חברתית: אם אתה מחזק את מעמד הביניים - אתה מרחיב את בסיס המס. אם אתה מכניס יותר אנשים למעמד הביניים - אתה מרחיב את בסיס המס".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x