$
חדשות נדל"ן

יתרת המשכנתאות של משקי הבית גדלה מתחילת השנה ב-7 מיליארד שקל

היקף המשכנתאות החדשות שנטלו משקי הבית בחודש יולי הסתכם בכ-5 מיליארד שקל, והיה גבוה מעט בשל סיבות עונתיות מממוצע הביצועים החודשי מתחילת השנה; נתוני המשכנתאות החדשות שנטל הציבור ביולי מצביעים כי רק 3.5% מהן ניתנו בסכום החזר חודשי שעולה על 40% מההכנסה של נוטלי המשכנתאות

אמנון אטד ותומר ורון 14:2226.08.14

יתרת החוב לדיור של משקי הבית ממשיכה לעלות, ובחודש יוני היא גדלה בכ-1.6 מיליארד שקל נוספים ליתרה כוללת של כ- 294.5 מיליארד שקל. בכל המחצית הראשונה של השנה גדלה יתרת המשכנתאות של משקי הבית בכ-7 מיליארד שקל.

  

 

זאת לאחר שבשנת 2013 גדלה יתרת המשכנתאות בסכום כולל של כ-19.2 מיליארד שקל, בהמשך לעלייה של כ-17 מיליארד שקל שנרשמה בשנת 2012 ולעלייה של כ- 18 מיליארד שקל בשנת 2011.

 

היקף המשכנתאות החדשות שנטלו משקי הבית בחודש יולי הסתכם בכ-5 מיליארד שקל, והיה גבוה מעט בשל סיבות עונתיות מממוצע הביצועים החודשי מתחילת השנה, שמסתכם בכ- 4.4 מיליארד שקל.

 

מנתונים שמפרסמת היום (ג') החטיבה למידע ולסטטיסטיקה של בנק ישראל מתברר עוד כי יתרת החוב הכוללת של משקי הבית, לדיור ושלא לדיור, גדלה בחודש יוני בכ-2.3 מיליארד שקל (0.6%) והסתכמה בסוף החודש בכ-419 מיליארד שקל.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: shutterstock

 

עוד מתברר מנתוני בנק ישראל כי בחודש יוני ירדה יתרת החוב של המגזר העסקי בכ-7 מיליארד שקל (1%) והסתכמה בסוף החודש בכ- 777 מיליארד שקל. הירידה ביתרת החוב נבעה ברובה מפירעון חובות נטו בהיקף של כ- 5.5 מיליארד שקל, ומהתחזקות השקל מול הדולר ב- 1.1% שהקטינה את השווי השקלי של החוב הצמוד והנקוב במטבע חוץ.

 

בכל המחצית הראשונה של 2014 נותרה יתרת החוב של המגזר העסקי כמעט ללא שינוי. בחודש יולי הנפיק המגזר העסקי, ללא בנקים וחברות ביטוח, אגרות חוב קונצרניות בסכום של כ- 2.7 מיליארד שקל, רובן באמצעות אג"ח סחירות בבורסה. סכום זה נמוך מממוצע ההנפקות מתחילת השנה, שמסתכם בכ- 3.9 מיליארד שקל.

 

דודו זקן השיג את מטרותיו

 

כמעט שנה להגבלה שהטיל דודו זקן על החזר המשכנתא ביחס להכנסה והמספרים מראים שבנק ישראל השיג את מטרותיו. נתוני המשכנתאות החדשות שנטל הציבור בחודש יולי מצביעים כי רק 3.5% מהן ניתנו בסכום החזר חודשי שעולה על 40% מההכנסה של נוטלי המשכנתאות, לשם השוואה בחודש יולי 2013 עמד המספר על 15%.

 

בחודש אוגוסט אשתקד הכריז בנק ישראל והמפקח על הבנקים דודו זקן על הגבלות חדשות בשוק המשכנתאות, שלפיהן תאגיד בנקאי לא יוכל להעניק משכנתאות ששיעור ההחזר שלהן מן ההכנסה גבוה מ־50% ובנוסף החליט לייקר את המשכנתאות שניתנות בהחזר של 40%-50% מההכנסה.

 

היקף המשכנתא הממוצעת עמד בחוש יולי על 621 אלף שקל – 3% מעל הממוצע ב-12 החודשים האחרונים. חודש יולי נחשב מסורתית לחודש חזק בשוק המשכנתאות וגם השנה נלקחו ביולי מעל ל-8,000 משכנתאות חדשות לעומת ממוצעת של 7,100 ב-12 החודשים האחרונים.

 

על פי הערכות בשוק בחודשים ספטמבר-אוקטובר שוק המשכנתאות יחווה ירידה בעקבות רפורמת מע"מ אפס שהובילה את שוק הדיור בחודשים האחרונים לרשום ירידות משמעותיות בהיקף הרכישות. אמנם הורדת ריבית בנק ישראל אתמול צפויה להמשיך ולחזק את הביקושים בשוק המשכנתאות אך בבנקים מעריכים שהיא תשפיע בצורה מתונה מאחר והציבור ימשיך ברובו לשבת על הגדר ולחכות להתפתחויות הפוליטיות בנושא הרפורמות בשוק הדיור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x