$
נדל

עוקף את הפגרה: לפיד מצא פרצה להחלת 0% מע"מ רטרואקטיבית

שר האוצר מקדם הצעה, שלפיה החל בספטמבר לקוחות יוכלו לחתום על חוזי רכישת דירה, ולציין כי העסקה מותנית באישור חוק 0% מע"מ. אם החוק לא יאושר לבסוף, רוכשי הדירה יוכלו לבטל את העסקה מבלי לשלם קנס

שאול אמסטרדמסקי ועינת פז־פרנקל 21:0310.08.14

שר האוצר יאיר לפיד מקדם הצעה שתאפשר לזוגות צעירים לקבל את הפטור ממע"מ ברכישת דירה חדשה כבר מתחילת ספטמבר, למרות דחיית ההצבעות על הצעת החוק.

 

על פי ההצעה, רוכשי הדירות יוכלו לחתום על חוזים לרכישת דירה עם הקבלנים, עוד לפני כניסת החוק לתוקף, ולציין בחוזה כי קבלת ההטבה מותנית באישור החוק לאחר חזרת הכנסת מפגרת הקיץ. הרוכשים יצטרכו גם להצהיר על עמידה בזכאות (גיל, מצב משפחתי, שירות צבאי וכד'), והדירה במקביל תיבדק כזכאית (מבחינת גודל, מחיר וכד'). אם החוק לא יאושר בסופו של דבר, רוכשי הדירה יוכלו לסגת מהרכישה, מבלי להיות מחויבים בתשלום קנס.

 

באופן זה מקווים בלשכת שר האוצר כי גם אם החוק יאושר רק לאחר החגים, במהלך חודש אוקטובר, הוא יוחל בפועל רטרואקטיבית כבר החל מתחילת ספטמבר. מטרת ההצעה היא למנוע עצירה בצד ההיצע של הדירות, כלומר לעודד את הקבלנים להמשיך לבנות דירות חדשות עוד לפני שהחוק נכנס לתוקף באופן סופי.

 

פרויקט בירושלים פרויקט בירושלים צילום: דוד הכהן

 

לפי הצעת חוק 0% מע"מ, רוכשי דירה ראשונה יהיו זכאים לפטור מתשלום מע"מ על דירות חדשות במחיר של עד 1.6 מיליון שקל, ובתנאי שהם שירתו בצבא או בשירות לאומי לפחות שנה, שהם הורים לילד או שגילם עולה על 35. מי שלא שירת בצבא או בשירות לאומי יוכל לרכוש דירה ללא מע"מ עד מיליון שקל. 

 

החלת החוק רטרואקטיבית היא בעייתית לרוכשים ומורכבת ליישום. ראשית, הזוגות הצעירים ממתינים לפטור ממע"מ ברכישת דירה חדשה כבר מסוף מרץ, ולאחר שהצעת החוק נתקעה בוועדת הכספים בחודש שעבר, ייתכן שאמונתם בכך שהחוק בכלל יעבור כבר התערערה.

 

שנית, הקבלנים יצטרכו לערוך חוזי מכר עם תנאים מתלים במשך חודש לפחות. כבר בגלגוליה הראשונה של הצעת החוק היה סעיף רטרואקטיבי, שלפיו ההטבה תיכנס לתוקפה ב־1 בספטמבר, ללא קשר למועד אישורה בכנסת. השמאי הממשלתי הראשי אמור לקבוע רף מחיר מקסימלי למ"ר לכל אזור (1.6 מיליון שקל הוא הרף העליון הארצי) עד 15 בספטמבר, וביוני הביעו קבלנים את חששם מכך שייאלצו לחתום על עסקאות עם תנאים מתלים במשך כשבועיים, עד כניסת המחירון האזורי לתוקף. כאן, כאמור, אין לדעת כמה זמן הקבלנים יידרשו לעסקאות כאלה.

 

ממשרד המשפטים נמסר: "בדיונים שנערכו בין משרד המשפטים לבין משרד האוצר, נדונה סוגיית ההחלה הרטרואקטיבית של הצעת החוק בעניין מע"מ 0%, וכן קשיים הנלווים לה. עם זאת, משרד המשפטים סבור שעל פניו אין מניעה משפטית להחיל את החוק באופן רטרואקטיבי, ככל שההצעה תעבור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x