$
חדשות נדל

בלעדי לכלכליסט

יועמ"ש הכנסת: "הצעת החוק ל-0% מע"מ סובלת מקשיים, יש לתקנה"

לפי חוות הדעת של עו"ד אייל ינון, "קשה לראות כיצד ההצעה מתיישבת עם המבחנים החוקתיים המקובלים, על ועדת הכספים לתקנה"

רוני זינגר 19:4407.07.14

"הצעת 0% מע"מ לרוכשי דירה ראשונה סובלת מקשיים חוקתיים ניכרים וקשה לראות כיצד היא מתיישבת עם המבחנים החוקתיים המקובלים" - כך כותב היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, בחוות דעת משפטית שהכין על הצעת החוק שמוביל שר האוצר יאיר לפיד. הכנסת צפויה לאשר הערב בקריאה ראשונה את הצעת החוק, וביום רביעי הקרוב תחל ועדת הכספים לדון בה. חוות הדעת הוכנה לבקשתם של הח"כים משה גפני וסתיו שפיר.

 

בחוות הדעת מעלה ינון כשלים ובעיות העומדות בבסיס הצעת החוק, וקורא לחברי ועדת הכספים לתקנה, כך שתעמוד במבחנים חוקיים.

 

ינון מונה את הקשיים העיקריים בהצעת החוק ובראשן האפליה בהסדר המוצע בין קבוצת ה"זכאים" לקבוצת ה"רוכשים" - כלומר בין מי ששירתו בצבא לבין מי שלא עשו זאת. כמו כן מתייחס היועץ המשפטי לשאלת העלות הכלכלית הכבדה של החוק, ולכך שכלכלנים בכירים בראשם נגידת בנק ישראל הביעו התנגדות להצעה.

 

אייל ינון אייל ינון צילום: עטא עוויסאת

 

 

ינון קובע כי "אף שהתכליות העומדות בבסיס הצעת החוק, קרי הפחתת מחירי הדיור לרוכשי דירה ראשונה ומתן ביטוי להכרת תודה של המדינה למשרתים, הן תכליות ראיות, הרי האופן שבו תכליות אלה מוגשמות בהצעה אינו מתחשב די במגבלות החוקתיות הנובעות מהזכות לשוויון. הדברים אמורים במיוחד בתהחשב בכך שהצעת החוק מבקשת להתמודד עם בעיית מחירי הדיור בישראל שאינה ייחודית למגזר כזה או אחר אלא נוגעת לכלל אזרחי המדינה. לאור כל האמור לעיל, במידה שההצעה תאושר בקריאה הראשונה, אני סבור כי על ועדת הכספים לתקנה כך שתעמוד במבחנים החוקתיים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x