$
חדשות נדל"ן

הצעת חוק חדשה: להאריך פרויקטי פינוי בינוי עד 18 שנה, בסמכות קבינט הדיור

הצעת החוק של שר הפנים, שאושרה היום בממשלה, מאפשרת להאריך את תקופת ההכרזה על מתחם פינוי בינוי ב-6 שנים נוספות, מעבר ל-12 השנים שכבר קיימות בחוק. המשמעות - במהלך השנים יזכה המתחם בהקלות מיסוי משמעותיות

יעל דראל 13:5129.06.14

הצעת חוק חדשה של שר הפנים גדעון סער, שאושרה היום (א') על ידי הממשלה, מאפשרת להאריך את תקופת ההכרזה על מתחם פינוי בינוי ב-6 שנים נוספות, מעבר ל-12 השנים שכבר קיימות בחוק כיום, במהלכן יזכה המתחם בהקלות מיסוי משמעותיות (מס שבח, מס רכישה והיטל השבחה). בהצעת החוק החדשה, שצפויה כעת להמשיך להליך חקיקה בכנסת, נקבע עוד כי מי שייתן את האישור ללוחות הזמנים של הפרויקטים הללו תהיה ועדת שרים (במקום הממשלה עד כה –י"ד). על פי ההערכות, מטרת התיקון היא להעביר את הסמכויות בנושא לקבינט הדיור.

 

הרקע להצעת החוק הוא בדיקה שבוצעה במשרד הפנים, לפיה מרבית פרויקטי פינוי-בינוי אינם מצליחים להסתיים בפרק הזמן הראשוני שמעניק להם 6 שנים ובחלקם גם לא בפרק הזמן הנוסף שמאושר להם כארכה על ידי מוסדות התכנון – העומד אף הוא על 6 שנים. מבדיקת משרד הפנים עולה עוד כי כיום ישנם כ-12 פרויקטי פינוי בינוי המוגדרים "תקועים" ואשר לא הצליחו לסיים את ההליכים ועשויים להתבטל מחוסר כדאיות.

 

פינוי בינוי פינוי בינוי צילום: חן גלילי

 

"לאחר שנושא פינוי בינוי נבחן לעומקו, עלה כי לוחות הזמנים הקבועים היום בחוק אינם עונים על הדרישה ואשר על כן, עלולים להביא פרוייקטים של פינוי בנוי המצויים בהליכי אישור שונים לאבד את הכדאיות הכלכלית שלהם ובכך אף לעצירת קידומם", נכתב בהצעה. נכון להיום, במידה ופרויקט פינוי בינוי לא השלים את ההליכים תוך פרקי הזמן הקבועים בחוק, עליו להתחיל מחדש מבחינה תכנונית – עיכוב שמביא לפגיעה במימושם של פרויקטים רבים.

 

בהצעה נכתב בין השאר כי הניסיון שנצבר עד כה מראה כי משך הזמן הממוצע לאישורן הסטטוטורי של תכניות במתחמי פינוי ובינוי עומד על חמש וחצי שנים, וזאת על רקע מורכבות הליכי התכנון בתוכניות מסוג זה. על פי הצעתו של סער, במשך תקופת תוקפו של צו ההכרזה ימשיכו לחול בו הקלות במיסוי לפי חוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה) וכן תהיה קיימת אפשרות לקבלת פטור פרטני מהיטל השבחה בהתקיים תנאים מסוימים.

 

שר הפנים גדעון סער, ציין כי "הצעת החוק מאפשרת רצף פעולה אשר מותאם ומעודכן לפרוייקטים של פינוי בינוי. שינוי זה עתיד להגדיל את היצע הדירות תוך חיזוק וחידוש יחידות הדיור הקיימות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x