שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

לפיד מציע: פטור ממע"מ גם לפרויקטי תמ"א 38 ופינוי-בינוי

קבלנים בפרויקטים אלה ייהנו מ-0% מע"מ על שירותי הבנייה. הצעת החוק בנושא תונח בשבועות הקרובים על שולחן הממשלה

עינת פז-פרנקל 10:1722.05.14

שר האוצר יאיר לפיד צפוי להגיש לממשלה הצעת חקיקה להחלת 0% מע"מ על שירותים הניתנים במסגרת פרויקטים מסוג תמ"א 38 ופינוי-בינוי.  

אם תתקבל ההצעה, יוכלו קבלנים בפרויקטים אלה להזדכות על המע"מ בגין עלויות וחומרי הבנייה. וזאת, בנוסף להטבת 0% מע"מ לה צפויים להיות זכאים רוכשי דירה ראשונה מקבלן (אם יעבור החוק בכנסת), הטבה החלה מטבע הדברים גם על הדירות החדשות הנבנות במסגרת פרויקטים של התחדשות עירונית, כגון תמ"א 38 ופינוי-בינוי.

 

"בהמשך למאמצים להגדיל את היצע הדירות למגורים ומתוך מטרה לעודד פרויקטים של התחדשות עירונית, החליט שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור של הממשלה, יאיר לפיד, על החלת 0% מע"מ על שירותי הבנייה הניתנים על ידי היזמים בפרויקטים מסוג תמ"א 38 (הן בחיזוק והן בהריסה ובנייה מחדש) ומסוג פינוי-בינוי", נמסר מלשכת השר.

 

בשנים האחרונות מקדמת ממשלת ישראל פרויקטים של התחדשות עירונית מתוך מטרה להגדיל את היצע הדירות וכן במטרה לחזק מבנים מפני רעידת אדמה. על מנת להגדיל את ההיתכנות הכלכלית של פרויקטים מסוג זה, נערכה בחודשים האחרונים עבודת מטה ברשות המסים ובמשרד האוצר בנוגע לקביעת 0% מע"מ על שירותי הבנייה הניתנים ע"י היזמים בפרויקטים מסוג תמ"א 38.

 

פרויקט תמ"א 38 בראשון לציון (ארכיון) פרויקט תמ"א 38 בראשון לציון (ארכיון) צילום: עמית שעל

 

לאחר שקיבל לידיו את ההמלצות, החליט לפיד להוביל תיקון חקיקה אשר יקבע 0% מע"מ בפרויקטים האמורים, וזאת "מתוך ראייה כוללת המבקשת להגדיל את היצע הדירות ולעודד חיזוק מבנים מפני רעידת אדמה", נמסר. בשבועות הקרובים תונח בפני הממשלה הצעת חקיקה בנושא.

 

בתגובה, מסר ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס, ומיוזמי המהלך: "שמחתי לשמוע את בשורת שר האוצר, שהתקבלה בעקבות יוזמה של לשכת יועצי המס במסגרת מפגש 'שולחן עגול' שנערך מוקדם יותר השנה. אני שמח לראות כיצד יש לנו פרטנר, שפעם אחר פעם מקשיב לפניות המגזר העסקי ובוחן אותן בכובד ראש, כשטובת הציבור והעוסקים במלאכה, עומדת לנגד עיניו".

 

ח״כ איציק שמולי (העבודה), יו"ר השדולה לדיור חברת: "זו בשורה חיובית שאם תצא אל הפועל עשויה לעודד פרויקטים של התחדשות עירונית וזה צעד בכיוון הנכון, אבל צריך לוודא שההטבה הענקית שניתנת כאן ליזמים תגיע לפחות בחלקה גם לרוכשים ולא תישאר רק בכיס הקבלנים".

 

לדברי ניסים אחיעזרא, מנכ"ל חברת אחים דוניץ, המקימה פרויקטי פינוי-בינוי של 1,400 יח"ד בראשון לציון, "ההצעה של שר האוצר יכולה לשפר מהותית את החישובים הכלכליים של פרויקטים לפינוי-בינוי. במצב של היום לא ניתן לקזז

מע״מ על תשומות הבניה בגין הדירות הנמסרות למפונים. החישובים נעשים באופן יחסי לכל עלויות הבניה של הבניין ביחס לדירות המפונים, והמצב שחיוב המע״מ שאינו מוכר בגין דירות המפונים הוא גבוה לאין שעור מההוצאה בפועל".

 

יוסי חסון, מנכ"ל החברה לחיזוק מבנים בישראל: "מדובר ללא ספק בשדרוג משמעותי וחיסכון בעלויות. משמעות הדבר בפועל, היא שהקבלן יוכל להזדכות על מע"מ ששילם על חומרי בנייה והוצאות אחרות שהיו לו עבור הדירות של הדיירים הקיימים, ובכך יוצר שובר שיוון מבחינת הכדאיות הכלכלית ויאפשר פרויקטים נוספים".

 

לדברי אורן מור, מנכ"ל אייקום יזמות ובנייה, "מדובר ללא ספק בצעד בכיוון הנכון שיקל על יזמי פינוי בינוי והתחדשות עירונית שלוקחים על עצמם סיכונים בלתי רגילים, בהתחשב בתהליכים המורכבים והממושכים של פינוי בינוי. אבל זה לא מספיק, צוואר הבקבוק הבלתי אפשרי של הבירוקרטיה הממשלתית והעירונית וההתעסקות בשכנוע דיירים סרבנים, תהליכים שנמשכים שנים".

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x