$
חדשות נדל"ן

אריאל: "בסוף השנה מחירי הדיור ייבלמו, וב-2015 יירדו בעד 20%"

שר השיכון בכנס BDI: "אנחנו ערוכים ללחוץ מחר על הכפתור ולשחרר מכרזי מחיר מטרה". לדבריו, "לא נוכל לבטל, גם כשנרצה, את הפטור ממע"מ לדיור". מנכ"ל תדהר: "צריך לבנות, אין אבקת קסם, לא מע"מ ולא כלום, שתפתור את הבעיה"

עינת פז-פרנקל 12:0420.05.14
"בסוף 2014 המחירים ייבלמו, וב-2015 יירדו ב-16% עד 20%. זה תלוי מאד בשיווקי הקרקע. אני בטוח שהמחירים יירדו, השאלה מתי ובכמה בדיוק. הצעת החוק של מע"מ 0% תגיע לוועדת הכספים בעוד 10 ימים. עד 3 באוגוסט זה ייגמר, אם לא יהיו בג"צים. אני אשמח שהקבלנים יעבירו הערות לתזכיר החוק. לא כל החוכמה נמצאת במשרדי הממשלה, ואני יכול להוכיח את זה", כך אמר היום שר השיכון אורי אריאל במסגרת שולחן עגול שקיימה חברת BDI עם מנכ"לי חברות הבנייה הגדולות בישראל בכנס שנערך בבנייני האומה בירושלים.

 

אריאל הוסיף כי "ברור לנו שיש אי ודאות כעת. תפקידנו לקצר את אורך התקופה הזו של קיפאון בשוק הנדל"ן. הצעתי לשר האוצר לקצר את תהליך החקיקה של מע"מ 0%. נעשה מאמץ כי אנחנו מבינים את הבעייתיות בשוק. לא טוב לנו שהשוק נעצר, זו איוולת".

 

יצוין כי שרי האוצר והשיכון המליצו לא אחת בחודשים הקודמים לישראלים שלא לרכוש דירות כעת.

 

לדברי אריאל, "אנחנו ערוכים מחר ללחוץ על הכפתור ולשחרר מכרזי מחיר מטרה. אנחנו יודעים להפעיל את זה בהתראה קצרה. אנחנו נמצאים בליטושים אחרונים עם רשות מקרקעי ישראל ומשרד האוצר. התכניות הללו יעלו את הביקושים, שזו בשורה לקבלנים, כי אנשים ירוצו לקנות, אנחנו מעוררים ביקושים רדומים. אבל מנגד, אני מעריך שהקבלנים יעלו את ההיצע".  

 

 


 

מנכ"לי חברות הבנייה הגדולות בישראל עם שר השיכון אורי אריאל מנכ"לי חברות הבנייה הגדולות בישראל עם שר השיכון אורי אריאל

 

 

לגבי המימון לתכניות הדיור הממשלתיות, והגירעון הצפוי בתקציב המדינה, אמר אריאל: "מהיכן יילקח כסף? אני לא מתנדב בשום פנים לענות במקום שר האוצר על השאלה הזו. אני מדגיש כי מחיר מטרה לא בא מתקציב המדינה. וזה משהו שאפשר לבטל אותו. לבטל מע"מ על פירות וירקות מנסים מזה 20 וכמה שנים. עוד לא נולד המנהיג שיחזיר מע"מ על פירות וירקות. כל שנה זה בחוק ההסדרים, וכל פעם זה לא קורה. לא נוכל לבטל, גם כשנרצה, את מע"מ אפס לדיור. זה נכנס לבסיס תקציב המדינה. לעומת זאת, מחיר מטרה בא ממחיר הקרקע, אובדן הכנסות לרשות מקרקעי ישראל. זה עולם אחר, זה לא תקציב. לכן יש עדיפות למחיר מטרה. אפשר להפסיק לשווק מכרזים כאלה, לא צריך כנסת. זו החלטה טכנית, אדמיניסטרטיבית. ולכן יש יתרון למחיר מטרה".

 

"10% מחברות הבנייה צופות הרעה במצבן"

 

תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת ב-BDI, הזהירה בפני קריסה של קבלנים. "בסולם של בין 1-10, 6.15 הוא הסיכון הממוצע בכלל המשק, 6.42 בענף הבנייה. הקיפאון בענף הבנייה בימים אלה מקרב את הכישלון העסקי של לא מעט חברות בענף. אנחנו רואים כבר ניצנים של בעיות תזרים, בעיות מימון. זה בא לידי ביטוי במוסר התשלומים של חברות הנדל"ן. זה מסמן בעיה. התמשכות של המצב הקיים במשק יביא לחדלות פירעון וכישלונות עסקיים. בסקר שערכנו בקרב 140 חברות בנייה, 10% צופים החמרה משמעותית מאד במצבם. זה מעבר לציפייה כבר. זה אור אדום. כלומר, 14 חברות מצויות במצוקה קשה".

 

מנכ"ל תדהר, גיל גבע, "הבעיה היא כשל בצד ההיצע. כל עוד לא נדבר על ההיצע ונטפל רק בביקוש, זה יעודד ביקושים, אז הבעיה לא תיפתר. צריך לבנות, אין אבקת קסם, לא מע"מ ולא כלום, שתפתור את הבעיה. צריך 60 אלף התחלות בנייה בשנה, חוץ מ-115 אלף שחסרות. צריך להגדיל את כושר הייצור של הענף. הפריון בענף יורד. יש החלטת ממשלה מ-2011 להגדיל את מצבת העובדים הזרים".

 

אריאל ענה כי "השיווקים הם המפתח. גם אם נעשה 8 תוכניות להורדת המחירים, אין להן על מה לחול. השיווקים זה מה שקובע. נשווק השנה יותר, וכך גם ב-2015. מחנות סירקין, צריפין, זו הבוננזה – זה מגיע בשנים הקרובות. נוסיף 5,000 פועלים פלסטינים בעוד חודשיים, ויש טיוטת הסכם עם הסינים להעביר עוד 15 אלף פועלים, וצפויים להגיע עוד 1,500 פועלים מאירופה. הסינים נותנים את התפוקה הכי גדולה. אבל אי אפשר לכפות הסכם על ממשלת סין, עם כל הכבוד לאימפריה שהיא מדינת ישראל. החבילה שלנו תיתן 20 אלף עובדים לענף הבנייה". 

 

לגבי הסערה סביב תוכנית מע"מ 0%, אמר אריאל: "לא תהיה הטבה לדירה עד 600 אלף שקל. ביקשתי 950 אלף עד 1.2 מיליון שקל. אנחנו נשב בימים הקרובים עם נגידת בנק ישראל לגבי ההנחיות שהיא צריכה לתת לבנקים לגבי שתי התוכניות: מעמ 0% ומחיר מטרה".

 

מנכ"ל אפריקה ישראל, אורן הוד, אמר: "יש חוסר שקיפות. יושבת פה חבורה של מנכ"לים ולא אומרים לנו איפה ייצאו קרקעות ובאילו היקפים. אני לא מקבל תשובות מכם, ואני זה שמנהל את הסיכונים. בסוף מי שייפגע זה משקי הבית הקטנים שייאבדו את כושר הקנייה שלהם. עכשיו אנחנו במצב של סטגנציה, אבל זה הולך למדרון חלקלק".

 

מסקר שערכה BDI על השפעת תוכנית מחיר מטרה, שנערך בקרב 140 חברות בנייה, עולה כי 24% מראשי החברות סבורים שהמחירים יירדו; 37% אמרו שהמחירים יישארו ללא שינוי; 13% צפו שהמחיר יעלה; ו-26% ענו "לא יודע". לדברי ינאי, "התוצאות משקפות בלבול גדול בקרב הקבלנים. יש אי ודאות גדולה".

 

לגבי תוכנית מע"מ אפס, אמרו 30% מהנשאלים כי המחירים יירדו, 30% אמרו שיישארו ללא שינוי, 21% סבורים כי המחירים ייעלו, השאר "לא יודעים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x