$
חדשות נדל"ן

השמאים נגד לפיד: "הפטור ממע"מ מייצר העדפה ברורה ליזמים וקבלנים"

ראש לשכת השמאים אוהד דנוס כתב למשרדי האוצר והמשפטים כי הצעת החוק תביא לעלייה דרמטית בביקושים ובעקבות כך גם לעלייה במחירי דירות יד שנייה

עינת פז-פרנקל 11:1318.05.14

לשכת השמאים בראשות אוהד דנוס מעבירה ביקורת חריפה על תזכיר החוק שהפיץ בשבוע שעבר משרד האוצר בנוגע להטבת מע"מ בשיעור 0% ברכישת דירה. כמו כן, הלשכה שוללת  חלק מהסעיפים בחוק ודורשת לשנותם. דנוס שיגר הבוקר את הצעותיו למשרד האוצר. 

בסוף השבוע הפיץ משרד האוצר תזכיר חוק בנוגע לפטור ממע"מ שיינתן לרוכשי דירה ראשונה בבואם לקנות דירה מקבלן. "ההטבה במתכונתה הנוכחית מייצרת העדפה ברורה ליזמים וקבלנים, בשולחה את מקבלי ההטבה לרכוש אך ורק דירות הנמכרות לראשונה ואינה כוללת את עיקר שוק הדירות, שהוא שוק הדירות מיד שנייה", כתב דנוס למשרדי האוצר והמשפטים. "הצעת החוק מנתבת הלכה למעשה את עיקר הביקושים בטווח הקצר לשוק מצומצם יחסית (רק כ- 22,000 דירות במלאי הדירות החדשות שטרם נמכרו ולא כולן במחיר של עד 1.6 מיליון שקל) וכל מה שתעשה, מעבר לסיומו המהיר של מלאי זה לטובת הקבלנים המחזיקים בו, הוא עלייה דרמטית בביקושים שתביא לאחריה עלייה גם במחירים בשוק העיקרי, שהוא שוק היד השנייה". שוק היד השנייה מהווה כ-80% מכלל עסקאות הנדל"ן למגורים בישראל.

 

לשכת שמאי המקרקעין מתריעה כי "בכך ימצאו עצמם מרבית אזרחי המדינה נפגעים פעמיים, פעם ראשונה בכך שאינם נכללים בהטבה כלל ופעם שנייה בכך שפעולת הממשלה תביא בסופו של יום לעליות מחירים נוספות באזורי ביקוש מסוימים".

 

דירת יד שנייה למכירה (ארכיון) דירת יד שנייה למכירה (ארכיון) צילום: דוד הכהן

 

כמו כן, נכתב כי "דירות חדשות נמכרות בערכי שווי הגבוהים בכ- 10%-15% מדירות יד שנייה בסביבתן. הפניית הביקושים של מי שאין לו, דווקא לדירות יקרות יחסית, מצמצמת דרמטית את היקף ההטבה ובמקרים מסוימים אפילו תאיין אותה".

 

בנוגע להטבה עצמה, שתחול על דירות במחירים של עד 600 אלף שקל למי שלא שירת בצבא (לעומת דירות עד 1.6 מיליון שקל למי ששירת), כותב דנוס: "אין זה ראוי שחקיקה ראשית תכלול פיקציות אשר כמעט שאינן בנמצא בשוק הנדל"ן. במידה ולא מעוניינים לתת הטבה למי שלא עשה שירות צבאי או שירות לאומי-אזרחי צריך לכתוב זאת בבירור ולא ליצור מכשול בפני היועץ המשפטי לממשלה, האמור להגן את הוראה שהינה בבחינת אות מתה מבחינה מעשית, במועד כתיבתה".

 

עוד מציעים השמאים, כי במקום הערכה סטטיסטית של ערך למ"ר בדירות, אותו יקבע השמאי הממשלתי לפי אזורים, תתבצע "הערכת שווי פרטנית לכל נכס נמכר, תוך התייחסות לכל מרכיביו הייחודיים ולעסקאות השוואה רלוונטיות, שתצורף לחוזה המכר של הדירה ותיבדק על ידי עובדי אגף השומה (השמאי הממשלתי הראשי במשרד המשפטים)".

 

דנוס מזהיר כי במתכונתה הנוכחית של הצעת החוק, עלולות לקרות "טעויות אקראיות רבות העשויות למנוע מציבור נרחב מלקבל את ההטבה מחד ולייצר רווח לא מידתי לאחרים מאידך". הוא הוסיף כי סעיפי תזכיר החוק "מתארים מנגנון ממוכן להערכת שווי דירות מגורים שאין לו אח ורע באף מדינה מתוקנת בעולם המערבי ומהווה פגיעה קשה באזרחי ישראל, על דרך של אפליה והעדפה".

 

דנוס אף מציע לשנות את הגדרת "בנייה רוויה" בהצעת החוק: "יתכן ויש מקום להעלות את מספר היחידות משש לשמונה. במצב הנוכחי גם קוטג'ים טוריים עשויים לזכות בהטבה".

 

בנוגע לדירות שיקבלו את הטבה המע"מ, אומרים השמאים כי "נוצר מצב אבסורדי שבמידה והיזם/קבלן החזיק בדירה גם 10 ו- 20 שנה ולא מכרה, עדיין תזכה הדירה להיכלל בהגדרה, בעוד דירות בנות שנה, אשר עברו יד אחת כבר לא. מוצע לכלול בסעיף כל דירה שבנייתה הסתיימה בחמש השנים האחרונות גם אם לא נרכשת מקבלן (ניתן לחשב זיכוי יחסי ממע"מ לגיל הדירה) או לחילופין ולמצער, להגביל את גיל הדירות הנמכרות לראשונה לעד 5 שנים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x