$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

האוצר: שר השיכון רוצה להעביר 100 מיליון ש' מעמידר לגרעינים תורניים

המחלוקות בין האוצר למשרד השיכון לא מסתכמות בפטור ממע"מ לרוכשי הדירה ראשונה: רווחים עודפים שנמצאו בקופת עמידר מעוררים מחלוקת ובעוד משרד השיכון מעוניין להקצותם לגרעינים תורניים, באוצר סבורים כי הם צריכים לחזור לדיור ציבורי. במשרד השיכון מכחישים: "בכוונת השר להשתמש בכסף לתוכניות פינוי־בינוי"

עמרי מילמן 07:0913.05.14

רווחים עודפים שנמצאו בחברה הממשלתית עמידר נמצאים בלב מחלוקת בין משרד האוצר למשרד השיכון: בעוד משרד השיכון מעוניין להקצותם לגרעינים תורניים, באוצר סבורים כי הם צריכים להיות מושקעים במקום שממנו הגיעו - בדיור ציבורי.

 

לאחר שחשבויות האוצר ומשרד השיכון מצאו כי לחברת עמידר - שהגיעה בשנים האחרונות למצב של יציבות ואיתנות פיננסית - יש עודפים גבוהים שניתן למשוך מתוכם כ־100 מיליון שקל, ולאחר שרשות החברות הממשלתיות אישרה כי משיכת הסכום לא תפגע באיתנות החברה, החלו הדיונים בשאלה כיצד יחולק הכסף.

 

אפשרות אחת היא למשוך את הכסף כדיבידנד להכנסות המדינה. אפשרות שנייה היא לייעד אותו כבר עתה להוצאה מסוימת. באוצר סבורים כי מכיוון שהכסף הוא רווח של החברה שעוסקת בדיור ציבורי, יש להשקיע אותו בדיור ציבורי. באוצר מסבירים כי אחת ממשימותיה של חברת עמידר היא שיפוץ ותחזוקת הדירות בדיור הציבורי, אלא שיש הרבה מאוד דירות במצב רע וישנו פער גדול בין הצרכים הקיימים לפעילות של עמידר בתחום. לכן, לתפיסת האוצר, נכון יהיה להקדיש את הכסף הזה לפרויקטים ייעודיים לשיפוץ ותחזוקה, כמו גם להרחיב את היצע הדיור הציבורי הקיים.

 

מימין: יאיר לפיד ואורי אריאל מימין: יאיר לפיד ואורי אריאל צילום: עדי אורני

 

באוצר מדגישים כי על ההליך להתבצע בצורה שקופה שתקבל ביטוי בתקציב המדינה, דרך תקנות מסודרות ולא דרך מסלולים עוקפים או סמויים.

 

במשרד השיכון טוענים מנגד כי האוצר הוא זה שתוקע באופן שיטתי את התקציבים לדיור הציבורי. הם מציגים כדוגמה 80 מיליון שקל שמיועדים בעיקרם לשיפוץ דירות בדיור הציבורי, שהגיעו רק באפריל לדיון בוועדת הכספים על ידי משרד האוצר אף שהוא אישר זאת כבר בינואר. לטענת גורמים המקורבים לשר השיכון, בכוונתו שהכסף שיצא מעמידר ייועד להניע את הפרויקט החדש של תוכניות פינוי־בינוי בחסות עמידר, שנחשף ב"כלכליסט" בשבוע שעבר - הריסת מבנים ישנים ובניית חדשים באמצעות קבלנים פרטיים. "ללא קשר לסכום זה", טוענים במשרד, "ביקשנו תוספת תקציבית של 75 מיליון שקל לשלוש שנים לטובת מינהלת הגרעינים המשימתיים בפריפריה, אך נענינו בשלילה". במשרד השיכון כי מרבית הגרעינים המדוברים הם אכן גרעינים תורניים, אך לטענתם לא כולם.

 

באוצר אומרים מנגד, כי למשרד הגיעה עד כה בקשה אחת: להקצות את הכסף מעמידר לטובת הגרעינים, וכי הם לא מכירים כל בקשה להקצות את הכסף המדובר לטובת פרויקט הפינוי־בינוי.

 

מלשכת השר אריאל נמסר: "100 מיליון השקלים מיועדים להתנעת התוכנית של הדיור הציבורי. לצד זה ביקש השר תוספת תקציבית ממשרד האוצר עבור מינהלת הגרעינים לחיזוק העבודה החברתית בשכונות אך נענה בשלילה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x