$
חדשות נדל"ן

בנצי ליברמן: "המדינה לא ניהלה נכון את הקרקעות ואת התכנון"

בהתייחסותו לצורך בהסכמי גג עם ראשי הרשויות אשר יאפשרו לשווק ולבנות כ-100 אלף יח"ד, אמר ראש רשות מקרקעי ישראל כי " ישראל עבדה בשיטת שגר ושכח, כלומר זורקים קרקע לשוק ומחכים שזה יפתר. זה קרה בראש העין וראינו שראש העיר מסרב לספק היתרי בניה ובצדק. בקרוב מדינת ישראל תכניס את היד לכיס ולהערכתי ב-2015 המחירים ירדו"; כחלון: "להפקיע המונופול של מתן היתרי בנייה"

דותן לוי 19:4805.03.14

"כשנכנסתי לתפקיד ראש רשות מקרקעי ישראל והסתכלתי 'במחסנים' של הרשות היו בהם תוכניות איזוטריות אבל לא במקומות הביקוש הרלוונטיים וגם כשהיו תוכניות היו חסמי ענק שלא אפשרו להוציא אותן לפועל. המדינה לא ניהלה נכון את המקרקעין ואת התכנון. כששאלתי מי מתכנן אמרו לי משרד הפנים אבל התכנון שלהם לא עבר מדן ועד אילת ומנתח את הצרכים, לא היה גוף שעושה את זה", כך פתח בנצי ליברמן ראש רשות מקרקעי ישראל את דבריו בכנס חירום בנושא משבר הדיור של פורום התכנון.  

ליברמן סיפר כי הסיבה למחסור החמור של יח"ד בתכנון היא החלטת ממשלה שהתקבלה בשנת 2008 ולפיה יש לעצור את התכנון במרכז כדי להגביר את הלחץ למעבר לפריפריה ואמר, "אני שואל מי החליט על כך? למה לא ליצור מאגרים ואז במידה ויש לחץ משחררים את השיווק ואם אין לחץ ממתינים אבל לעצור תכנון זה בפירוש לא ניהול נכון של קרקעות המדינה".

 

בנוגע לפתרון חסמים בדיור אמר ליברמן, "בכל מה שקשור לתכנון אחד הדברים הראשונים שעשינו היה הקמת ועדה לתוכניות גדולות שבהם יושבים גם בינת שוורץ, אגף התקציבים ואנחנו. בפורום הזה שהוא וולנטרי מעלים את כל התוכניות הגדולות שהמדינה מגבשת באותה תקופה. אנחנו יושבים אחת לחודש יחד עם הגנת הסביבה, משרד התחבורה ומי שאתם רק יכולים לחשוב ועוברים תוכנית תוכנית. הפורום הזה מקצר טווחים בצורה משמעותית, משרדי הממשלה לומדים לעבוד אחד עם השני, מתכנני המחוז מחכים ליום הזה כי כך הם פותרים בעיות רבות".

 

בהמשך דיבר ליברמן על הסכמי הגג שנחתמו לאחרונה עם מספר ערים ובהם: קרית גת, ראש העין, מודיעין וערים נוספות אמר ליברמן, "חסרות אלפי יח"ד באזורי הביקוש וההיצע היה חלש. אנחנו מתחילים להתגבר על זה. מדינת ישראל עבדה בשיטת שגר ושכח, כלומר זורקים קרקע לשוק ומחכים שזה יפתר. זה קרה בראש העין וראינו שראש העיר מסרב לספק היתרי בניה ובצדק, עד שכל התשתיות יהיו מוכנות. צריך להבין שקרקע רלוונטית זו רק קרקע שניתן להוציא בה היתרי בניה בתוך מספר חודשים ולכן יצרנו את מודל תוכניות הגג. עוד 2-3 תוכניות כמו קרית גת יתנו אותותיהם, אבל ממשלת ישראל חייבת לייצר מרכיב נוסף לטווח הקצר של הכנסת היד לכיס ובקרוב ייחשף בקבינט הדיור מהלך של הכנסת היד לכיס שיהפוך את המושג ספסור בקרקעות ללא רלוונטי. להערכתי ב-2015 המחירים גם יתחילו לרדת".

 

טקס ההשקה של הפרויקט בראש העין טקס ההשקה של הפרויקט בראש העין צילום: ששון תירם

 

לגבי ההיקפים הנדרשים כיום על מנת לצנן את שוק הדיור אמר ליברמן, "אם המדינה רוצה באמת ליצור סוג של שוק רגוע, 100 אלף יחידות הדיור שנשווק בהסכמי גג לא מספיקות, השוק צריך עוד 100 אלף יחידות דיור וזה בנוסף לתוכנית של הדיור להשכרה. אם רוצים שכל זה יקרה ב-7-5 השנים הקרובות הועדות הקיימות לדעתי לא יכולות לספק את הסחורה".

 

על השאלה מדוע המינהל לא מתכנן מתוך מלאי הקרקעות בלב הערים אמר ליברמן: "אני שואל את עצמי לא רק מה נכון אלא מה יכול להוציא את מדינת ישראל מהמשבר. הפתרונות שלנו הם לא תמיד מיטביים אבל הם יוצרים איזון. אם היו לי 200 אלף יח"ד במחסנים הייתי יכול להיות נאמן הרבה יותר למה שכתוב בספרים".

 

כחלון: "להפקיע המונופול של מתן היתרי בנייה"

 

"יש כמה דרכים לפתור את משבר הדיור בתנאי שרוצים, רק צריכה להתקבל החלטה. כשממשלת ישראל קיבלה החלטה לבנות גדר בנו גדר ויש עשרות דוגמאות לפרויקטים כאלה. כל הסיפורים שאי אפשר וזה לא הולך וזה הפקידים זה לא אמיתי. צריך לרצות וכל זמן שהמדינה לא תטפל במחדלים שהיא יצרה זה לא יקרה. הכל רגולציה ממשלתית ואם הממשלה תטפל בזה זה יקרה. השוק הפרטי לא יכול לטפל בזה לבד", אמר השר לשעבר משה כחלון .

 

כחלון התייחס למחסור בדירות 3 חדרים ואמר כי "הבעיה בישראל היא דירות 3 חדרים, דירות של 4-6 חדרים נמכרות לאוכלוסיה שיכולה לדאוג לעצמה".

 

לגבי הזינוק במחירי הקרקעות אמר כחלון: "כשאנחנו מגיעים למכרז רשות מקרקעי ישראל מגיעה ואומרת שהמחיר ההתחלתי הוא 100 אלף שקל, זה ימכר ב-150 אלף שקל כי יש הרבה יזמים. יש להם 200 יח"ד אבל הם מוציאים רק 100 כדי להעלות את המחיר. אחרי שנה במכרז השני המחיר יתחיל ב-150 אלף שקל והקרקע נמכרת ב-180 אלף שקל. כלומר, המדינה העלתה את מחיר הקרקע ב-80% בתוך חצי שנה. באוצר מופתעים ולא ברור למה? הפיתרון הוא להקפיא מחירים, לעצור את ההשתוללות כדי לעצור את הספקולנטים, אנשים קנו קרקעות ולא בנו כי חיכו שהמחירים יעלו אז למה לבנות? ומי מעלה להם את המחירים? המדינה".

 

משה כחלון משה כחלון צילום: יאיר שגיא

 

על ההתמודדות במכרזים הוסיף כחלון, כי "המדינה צריכה לדרוש איכות מחיר ומהירות ולפי זה למכור את הקרקע ליזמים. זה יהפוך את המוצר של דירת 3 חדרים למבוקש על ידי היזמים. היום ראשי ערים מסתכלים על רוכשי דירות 3 חדרים כעל דייר גרעוני ואני אומר להפקיע מראשי רשויות את המונופול של מתן היתרי בניה. האינטרסים של ראש עיר צריכים להיות זהים לאלה של מדינת ישראל, המדינה צריכה להתערב בלי לחשוש ולכפות על ראשי הערים בניה של דירות 3 חדרים".

 

כחלון דיבר גם על משך הזמן הארוך שנדרש לתכנון ואמר: "צריך להוציא את העבודה החוצה, את התכנון, המדינה שלנו מתנהלת בריכוזיות כאילו היא מדינה צעירה והיא לא".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x