שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

הושקה שדולת שוכרי הדירות בכנסת; תקדם חוק לשכירות הוגנת

עפ"י הצעת החוק, חוזה שכירות הדירה ייחתם לשלוש שנים, בעל הבית יורשה להעלות את שכר הדירה רק ב-2%-3% מדי שנה ואם בעל הדירה השתמש בשירותי תיווך, הוא ישלם עליהם

רוני זינגר 16:4605.03.14

שדולת שוכרי הדירות הושקה היום בכנסת בהשתתפות רחבה של חברי כנסת, נציגי עיריות ושוכרי דירות מרחבי הארץ. השדולה תקדם הצעת חוק לשכירות הוגנת. את הכנס הובילה ח"כ סתיו שפיר (עבודה) יחד עם ח"כ חיליק בר (עבודה) ואורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו), שלושתם שוכרי דירות בעצמם.

במרכז החוק יעמדו מספר נושאים: חוזה שכירות הדירה ייחתם לשלוש שנים לדרישת השוכר. בעל הבית יורשה להעלות את שכר הדירה ב-3%-2% בלבד מדי שנה. בכל דירה יתקיימו תנאי מחייה נאותים כפתחי איוורור, מים זורמים בשירותים, במקלחת ובמטבח, מנעול תקין ונקודות חשמל, ובמקרה בו בעל הדירה החליט להשתמש בשירותי תיווך, הוא יהיה זה שישלם עליהם.

 

דירה להשכרה במרכז ת"א דירה להשכרה במרכז ת"א צילום: דוד הכהן

 

ח"כ שפיר הציגה מחקר של מרכז המחקר של הכנסת שבחן את מנגנוני הפיקוח על שוק השכירות ב-9 מדינות במערב אירופה ובארה"ב וקנדה. מהנתונים עולה כי ב-8 מהמדינות קיימת הגבלה על העלאת שכר הדירה משנה לשנה כחלק מהרגולציה על שוק השכירות.

 

בתחילת הכנס הציגה שפיר את חוזה שכירות הדירה שלה ואמרה: "כמוני מחזיקים בחוזה שכירות עוד כ-2 מיליון איש בישראל. האנשים האלה לא מוגנים בכלל ואנחנו יכולים לשנות את החיים שלהם. הצעת החוק שלנו מבטיחה שכירות הוגנת גם לשוכרים וגם למשכירים כשהיא מתבססת על מודלים הנהוגים בעולם המערבי. אין שום סיבה שבניו יורק יגבילו את עליית

שכר הדירה ואילו בישראל יטענו להתערבות בשוק החופשי".

 

לצדה של שפיר ישב ראש העיר תל אביב-יפו רון חולדאי שהגיע לתמוך במהלך החקיקה. "צעירי ישראל מופקרים, המחסור בדירות הוביל למצב שבו מציעים להשכרה מקומות שלא ראויים למגורי  אדם. את המצב הקשה של שוק השכירות היקר אפשר לפתור אך ורק בחקיקה", אמר חולדאי.

 

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (עבודה) אמר בכנס כי "היחס של המשכירים כלפי השוכרים הוא שילוב של הטרדה ועוגמת נפש. פה נזעקת זעקת השוכרים שמוצאים את עצמם קטנים מול כוח גדול וכיום אין בפני מי להתלונן. השוק הפך לפרוע ובריוני".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x