$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

פינוי-פיצוי נוסח ענבל אור: מציעה לדיירי בבלי פינוי תמורת דירה בר"ג

מארגנת קבוצות הרכישה הציעה לתושבי גבעת עמל שיסכימו להתפנות לטובת הפרויקט בבבלי דירה באחד הפרויקטים שהיא יוזמת בר"ג, במקום פיצוי כספי

דותן לוי 06:5210.02.14

מארגנת קבוצות הרכישה ענבל אור הציעה לתושבי גבעת עמל בשיכון בבלי בתל אביב דירות בפרויקטים אחרים שהיא יוזמת, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בכמה פרויקטים של אור הנמצאים בשלבים שונים של תכנון או בנייה ברמת גן. ההצעה לקבלת דירות מהווה חלופה לכסף שהבטיחה להם אור בעבר.  

סדק ראשון בעסקה

 

לאור יש ארבעה פרויקטים ברמת גן: פרויקט אור בשדרה בשדרות הילד הנמצא בשלבי שיווק, פרויקט ז'בוטינסקי 102–104 הנמצא בהליכי תכנון, פרויקט אור על הפארק ברחוב אחד העם 16 שנמצא בשלבי ביצוע וכן פרויקט תאומי אור סיטי ברחוב בן אליעזר הנמצא בבנייה.

 

אור נכנסה לפרויקט בבבלי לפני כשנתיים וחצי וקיבלה אופציה לרכישת הקרקע מהבעלים, אריק אברמוביץ', בתמורה לכ־10 מיליון שקל. ההצעה של אור לקרקע עמדה על 210 מיליון שקל, זאת מלבד פיצוי לכ־35 משפחות בגבעת עמל, שלהן הציעה אור כ־75 מיליון שקל. לפי התכנון, אור התכוונה להקים שני מגדלים הכוללים כ־145 יחיודת דיור, אלא שככל שהזמן חלף התברר כי אור מתקשה לגייס רוכשים ולממש את האופציה לבדה, למרות כנסי מכירות ושיווק אגרסיבי אשר עלה לה מיליוני שקלים, על פי הערכות.

 

פרויקטים של ענבל אור ברמת גן פרויקטים של ענבל אור ברמת גן צילום: אוראל כהן

 

במהלך התקופה שחלפה הסכים אברמוביץ' לחדש לאור את האופציה לקרקע שלוש פעמים, עד שלאחרונה התגלה סדק ראשון בעסקה בעקבות פגישה של עורכי דינה של אור עם התושבים, שבה נאמר להם כי אור מתקשה לממש לבדה את האופציה ובכוונתה לשתף פעולה עם שני משקיעים אשר יזרימו כסף לפרויקט ויאפשרו את רכישת הקרקע. אלא שהמשקיעים סירבו לקיים את ההבטחה של אור לבעלי הקרקע וביקשו לחתוך כ־30% מהיקף הפיצויים שהובטחו להם על ידי אור.

 

לפי הערכות, במהלך הנוכחי אור מרוויחה פעמיים: בכך שהיא מפנה את התושבים ודואגת להם לדיור חלופי, ובכך שהיא מאכלסת דירות שלא שווקו עד כה בפרויקטים שלה. במקביל, אברמוביץ' החליט לאחרונה להסיר את הבלעדיות שהעניק לאור על הקרקע ולאפשר גם ליזמים אחרים להתמודד עליה. בעקבות זאת נחשף כי רוני מאנה, עם משפחת היהלומנים כוזהינוף וגיא בלושינסקי, מתמודדים גם הם על הפרויקט ומציעים לאברמוביץ' כ־200 מיליון שקל עבור הרכישה.

 

"נשארת בתמונה"

 

גורם הבקיא בפרטי העסקה אמר ל"כלכליסט" כי אור ביצעה את המהלך בעקבות הצהרות יתר המתמודדים שלפיהן בכוונתם לפעול על פי החוק, כלומר לפעול לפינוי מי שבתי המשפט הגדירו כ"פולש" בקרקע וללא תשלום פיצויים, או לכל היותר תמורת פיצוי נמוך. "ההבטחה לתושבים משאירה אותה בתמונה בכך שהתושבים מבינים שהיא היחידה שמוכנה להעניק להם פיצוי הולם, ולכן היא מעריכה שהם יסייעו לה בחזית של התנגדות לבחירתו של יזם אחר על ידי בעל הקרקע", הסביר הגורם. אור אישרה את פרטי הידיעה וציינה כי פרויקט בבלי ממשיך להתנהל כרגיל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x