$
חדשות נדל"ן

לפיד לקבלנים: "אנחנו מוכנים להפסיד כסף על קרקעות כדי לפתור את משבר הדיור"

שר האוצר הציג בכנס התאחדות הקבלנים את הותמ"לים - ועדות תכנון "טורבו" והבטיח לסגור את הביקושים בשוק הדיור בתוך חמש שנים, אבל פנה לקבלנים: "גם אתם צריכים לתרום להורדת המחירים"

עינת פז-פרנקל 16:4616.12.13

"אנשים שומעים "קבינט הדיור" ואומרים לעצמם, "עוד ועדה", אבל אתם אנשי מקצוע, אז אתם אמורים לדעת, אין דבר רחוק מזה מן האמת", כך פתח את דבריו שר האוצר, יאיר לפיד, בכנס התאחדות הקבלנים שנערך היום (ב').

 

לדברי לפיד, אחד הגורמים המרכזיים למשבר הדיור הלאומי הוא כי עד היום לא התקיים שום שולחן עגול רציני, שבו יושבים יחד כל נציגי המשרדים והרשויות, ופותרים בעיות. "עד היום לא היה גוף שדאג לתיאום בין שיווקי הקרקע ליכולת להקים מבני ציבור ולייצר תשתיות ביוב וחשמל, וגם כבישים ומחלפים וגשרים ונגישות לתחבורה ציבורית, והיצע ראוי של מקומות עבודה, ובתי ספר ומעונות יום וגני ילדים, ושטחי מסחר, ופארק עירוני. או בקיצור - כל מה שהופך יחידת דיור לבית שאפשר לחיות בו. זה מה שאנחנו עושים בקבינט הדיור – עובדים יחד כדי להתיר חסמים ולייצר פתרונות כוללים. יצרנו גוף שיכול לעבור דרך כל משרדי הממשלה והרגולציה, ולשנות. באחת הישיבות האחרונות אחד השרים העיר שאנחנו מתנהגים באופן דורסני. אני מאשר לכם שזה נכון. ואנחנו נמשיך להתנהג ככה, מפני שזו שעת חירום ומפני שרק ככה אנחנו מצליחים לחבר בין כל המשרדים השונים והרשויות התכנוניות והביצועיות, כדי שבמקום אחד יתקבלו יחד כל ההחלטות ויהיו כל הפתרונות שהציבור צריך בשביל לחיות – שלטון מקומי חזק ואכפתי, וחינוך, ותחבורה, ומסחר, וריאה ירוקה".

 

לדברי לפיד עבודת הקבינט כבר ניכרת בשטח. שר האוצר ציין את הקמת השכונה החדשה בקריית גת הכוללת כ-7,600 יחידות דיור וחשף את היעדים הבאים בהם מתוכננים שיווקים מאסיביים, בינהם: מודיעין, קריית ביאליק וראש העין.

 

לפיד. אנשים שומעים "קבינט הדיור" ואומרים לעצמם, "עוד ועדה" לפיד. אנשים שומעים "קבינט הדיור" ואומרים לעצמם, "עוד ועדה" צילום: עומר מסינגר

 

לפיד לקבלנים: "אנחנו רוצים שתיבנו הבה ואגרסיבי"

 

לפיד פנה אל הקבלנים: "אני אומר לכם, שגם לכם יש אחריות וגם אתם צריכים לתרום להורדת המחירים. מפני שמשבר המחירים של הדיור הוא גם – לא רק חלילה - אבל גם תוצאה של קבלנים שהעלו מחירים או לא ספגו הורדות של מחירי קרקע, או עיכבו בניה כדי שהמחירים יעלו.

 

נכון שהמדיניות הממשלתית – או יותר נכון ההיעדר של מדיניות ממשלתית - היא האשם העיקרי במצב, אבל אתם יודעים ואני יודע שיש חברות בניה - בעיקר חברות גדולות - שמחזיקות קרקעות ולא מזדרזות לממש אותן ולבנות עליהן כי הן מחכות שהערך שלהן יעלה. אנחנו הולכים להלחם בתופעה הזו בכל כוחו המשולב של קבינט הדיור. אנחנו נחפש כל דרך כדי למנוע עיכובי בניה ולדחוף כמה שיותר התחלות בניה וכמה שיותר מסירות דירה לדיירים. לא נאפשר סיטואציה שבה יזמים רוכשים קרקעות ומחכים באופן ספקולטיבי לזמן הנכון כדי לממש אותן.

 

אבל לא באתי הנה כדי לעשות את חשבונות העבר. באתי להציע שותפות. אני רואה בכם שותפים למשימה הלאומית של הורדת מחירי הדיור בישראל. איש גם לא מצפה מכם להפסיד, אלא לשנות הרגלים. אנחנו הולכים לשווק הרבה ואגרסיבי, ואנחנו רוצים שתבנו הרבה ואגרסיבי. וזה א'-ב' כלכלי שזה ישתלם לכולם: אם אתה מרוויח פחות על כל יחידה, אבל מוכר הרבה יותר, בסוף אתה מרוויח יותר".

 

נסים בובליל, יו"ר התאחדות הקבלנים. לפיד: "איש גם לא מצפה מכם להפסיד, אלא לשנות הרגלים" נסים בובליל, יו"ר התאחדות הקבלנים. לפיד: "איש גם לא מצפה מכם להפסיד, אלא לשנות הרגלים" צילום: אוראל כהן

 

"יש לי רק מטרה אחת: שזוג צעיר ממעמד הביניים יוכל להרשות לעצמו לרכוש דירה. כן, בעבודה קשה. כן, זו עדיין תהיה ההוצאה הגדולה ביותר שהם יעשו בחייהם. אבל זה יהיה אפשרי. וכדי שזה יהיה אפשרי אנחנו צריכים להוריד את מחירי הדיור, ויש רק דבר אחד שיוריד את מחירי הדיור: לבנות. לבנות הרבה מאוד. לבנות עשרות אלפי יחידות דיור בשנה, הרבה מעל הגידול הטבעי, גם לקניה וגם להשכרה. אנחנו חייבים לצמצם את הפער הגדול שנוצר בהתחלות הבנייה ולייצר עלייה משמעותית בהיצע. וזה מה שאנחנו מתכוונים לעשות אתכם ביחד - לבנות ולבנות ולבנות".

 

לפיד הציג בפני הקבלנים כלי תכנוני חדשני: הותמ"ל. "מדובר בוד"ל טורבו, שיאפשר לקצר את הדרך להתחלות בנייה באופן שהוא חסר תקדים. עד היום משלב האיתור של קרקע לפידיון עד לשלב התכנון היו עוברות 9-12 שנים. זהו זמן פשוט בלתי נתפש. עם הותמ"לים, ניתן יהיה לקצר את שלב התכנון לחודשים ולסגור תוך חמש שנים את פער הביקושים. זוהי שעת חירום בדיוק כמו זו שניצבה בפני מדינת ישראל בגל העלייה הגדולה מרוסיה בתחילת שנות התשעים, אלא שהפעם המטוסים לא בדרך לכאן. הם כבר חונים על הקרקע ואם לא נזדרז להביא פתרון אפקטיבי למשבר הדיור, הם עלולים גם להמריא עם הילדים שלנו, ולעזוב לברלין או לניו יורק".

 

המכרזים הקרובים: 800 דירות להשכרה בירושלים, 1,200 בר"ג

 

לפיד הכריז כי התכנית להקמת דיור להשכרה ממשיכה בדרכה למרות שהתגובות הפאסימיות שהיא גוררת: "יצאנו לדרך עם הפרויקט הלאומי של דיור להשכרה. אני יודע שיש אנשים שמפקפקים בזה, כולל בחדר הזה, אבל זה לא יעזור לאף אחד. אנחנו הולכים בשנים הקרובות לשנות את שוק הנדל"ן. השוק יתחלק לשניים. אלה שיבינו מהר שזה רציני וייכנסו לזה, ואלה שיעמדו בצד ויגידו "עזבו, זה לא יצליח בחיים" ויום אחד יקומו בבוקר ויגלו שהרכבת עזבה והם נשארו מאחור. מיד אחרי השלמת החקיקה ואיתור השטחים הראשונים, שזה קורה כבר בשנה הקרובה, אנחנו נתחיל כבר לייצר מכרזים של תכנון עירוני. נלך לתחרות בין ארכיטקטים ישראלים צעירים על תכנון גנים ותכנון שכונות. תכנון שלוקח בחשבון לא רק את המגרשים לבניה להשכרה אלא גם ריאות ירוקות, ומרכז ספורט, וגן ילדים ובית ספר ושבילי אופניים. אם אתם מכירים ארכיטקט ישראלי צעיר ומוכשר, תגידו לו שידליק את האור בשולחן השרטוט כי אנחנו רוצים אותו ורוצים את הרעיונות שלו, ואחר כך אנחנו רוצים גם את הביצוע שלכם".

 

לפיד המשך: "עד היום לא היה בישראל דיור מוסדר להשכרה. יש דירות לקנייה או דירות המושכרות באופן פרטי. ובדירות הללו אין שום שליטה על המחירים או על משך תקופת ההשכרה, ואין בטחון לשוכרים. חברת "דירה להשכיר" תבנה בעשור הקרוב 150 אלף יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך. הדירות יהיו מוארות וירוקות, ובנויות בסטנדרטים הכי גבוהים. ובמגדלים יהיו שטחים ציבוריים וחדר כביסה וחדר כושר. ובעיקר תהיה לשוכרים ודאות, שאי אפשר לבוא יום בהיר אחד ופשוט לזרוק אותם החוצה. לחברת "דירה להשכיר" יש הון יסוד והיא תביא את המוסדיים, את קרנות הפנסיה הגדולות ואת חברות הביטוח הגדולות להשקיע. נפתח שטחים חקלאיים בפאתי הערים וגם בתוך המרקם העירוני ונבנה מגדלים של דירות להשכרה. צעירי מעמד הביניים יוכלו לגור בשכירות במחיר מפוקח, בתנאים מצוינים ולשנים ארוכות גם באזורי הביקוש הגדולים. פרויקטים דומים בעולם – בגרמניה, בארה"ב - הוכיחו שהם יכולים לשנות את כל שוק הדיור. ועכשיו זה מגיע לכאן".

 

לפיד חשף בפני הקבלנים את יעדי המכרזים הבאים: "עוד שבוע מהיום נפרסם את המכרזים הראשונים של דיור להשכרה באיזורי הביקוש – סנונית קטנה ראשונה - 215 יחידות דיור בהרצליה בגליל ים ו- 246 יחידות דיור ברמת השרון. כבר ברבעון הראשון של 2014 נפרסם מכרזים לכ-800 יחידות דיור בירושלים ולאחר מכן 1,200 יחידות דיור ברמת גן".

 

שר האוצר ביקר את הממשלות הקודמות בטיפול בשוק הדיור: "אחת הטעויות ההיסטוריות של הממשלה היא לחשוב שכל השכל נמצא במקום אחד - אצלה. אני לא חושב ככה. החדר הזה מכיל מאות שנים של נסיון ויכולת שיכולים להפוך אותנו לטובים יותר. מבחינתי אתם, הקבלנים, "בוני הארץ", מהווים חלק בלתי נפרד מקבינט הדיור".

 

לפידאף אישר בדבריו את חשיפת כלכליסט, ואמר כי "בימים אלה יוצאת לדרך קרן המע"מ, שנועדה להקל את מגבלות האשראי הקיימות כדי לאפשר לכם לקדם בנייה".

 

לדבריו, עד היום המדינה ניסתה להרוויח כסף מהדיור בישראל ויש לשנות את המדיניות בנושא זה. "אמרתי למבקר המדינה ואני אומר בבירור גם לכם – אני לא מנסה למקסם את ההכנסות מהקרקע, אנחנו מוכנים אפילו להפסיד כסף כדי לפתור את משבר הדיור בישראל. כי ככה צריך להתנהל במצב חירום. הקרקע בישראל היא משאב ציבורי מוגבל. אנחנו לא רואים בה יותר מקור למקסום הכנסות המדינה אלא כלי שנועד לשרת את האזרחים. מה שיוריד את מחירי הנדל"ן הוא לא משחקי ריביות, אלא עליה משמעותית בהיצע באזורי הביקוש. זו המטרה שלי. לא מעניין אותי אם המדינה תרוויח יותר או פחות, אלא שמחירי הדירות ירדו, והם ירדו", הבטיח.

 

לפיד סיכם: "זה לא יקרה ביום או בשבוע, כי הנדל"ן הוא שוק שמגיב לאט, אבל בסופו של דבר לא ייתכן שהשוק לא יגיב לכל הצעדים שאנחנו עושים. מה שחשוב לנו הוא לא שהמדינה או הבנקים או אפילו הקבלנים ירוויחו כסף מהנדל"ן, אלא שמעמד הביניים יוכל לקנות או לשכור דירה במחירים שפויים".

 

ברגע האחרון: שר השיכן אורי אריאל ביטל השתתפותו

 

שר השיכון, אורי אריאל ביטל את השתתפותו. יועץ השר מסר כי בתגובה כי "לשר היו אילוצים של הרגע האחרון". בתגובה, אמר ל"כלכליסט" אליאב בן שמעון, מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, כי "שר השיכון לא הגיע ממניעה אמיתית ולא משום שיקול זר. יש לנו שיתוף פעולה טוב עם השר ומשרדו".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x