$
חדשות נדל"ן

נחתם הסכם הגג בקריית גת: 7,598 יחידות דיור ישווקו עד 2015

בנצי ליברמן: "בקרית גת ימכרו דירות 4 חדרים ב-850 אלף שקל, אני בטוח שבעוד שנתיים זה יעלה יותר"; יאיר לפיד: "כשעובדים יחד כל התהליכים האלה שחנקו את השוק הופכים לנגישים ויעלים יותר"

דותן לוי 15:0505.12.13
במהלך משותף למשרד השיכון, רשות מקרקעי ישראל, האוצר, משרד התחבורה ועיריית קרית גת נחתם היום הסכם גג במסגרתו ישווקו 7,598 יחידות דיור בקריית גת בשכונה שתיקרא "כרמי גת". ההסכם נחתם במסיבת עיתונאים משותפת לשר האוצר יאיר לפיד, שר השיכון אורי אריאל ובנצי ליברמן מנהל רשות מקרקעי ישראל.

מתוך סך יחידות הדיור אשר ישתרעו על קרקע של כ-3,000 דונם כ-700 יחידות דיור ישווקו כבר השנה, כ-2,500 ישווקו ב-2014 וכל השאר ב-2015. תחילת האיכלוסים יהיו ב-2015 ובהמשך ב-2016. בחודשים הקרובים צפויים להיחתם הסכמים דומים עם מודיעין, ראש העין וקריית ביאליק אשר יניבו למעלה מ-37,000 יחידות דיור בשלוש השנים הקרובות באזורי הביקוש. זאת לצד השיווקים האחרים של רשות מקרקעי ישראל והתוכניות הנוספות שקבינט הדיור החליט עליהן, במסגרת המאמץ הממשלתי להוריד את מחירי הדיור.

 

פרויק מגורים חדש בראש העין (ארכיון) פרויק מגורים חדש בראש העין (ארכיון) צילום: יובל חן

 

מודל הסכמי הגג בא לענות באופן מהיר יחסית, על הצורך ההולך וגובר בקרב הציבור והזוגות הצעירים לדיור זמין במרכז הארץ. הסכמי הגג רותמים מראש את כל משרדי הממשלה הרלבנטיים לשיווק זמין, ממוקד ואפקטיבי באזורי הביקוש. זאת בשיתוף הרשויות המקומיות עמן יחתמו הסכמי הגג. העיקרון המנחה של הסכמי הגג הוא - העמדת קדם מימון על ידי הממשלה לפיתוח תשתיות, מוסדות חינוך ומבני ציבור, פארקים ומחלפי תחבורה נדרשים, עוד משלב שיווק הפרויקט. הסכמי הגג מבטיחים ליזמים קבלת היתרי בנייה תוך 90 יום ומקצרים את זמן פיתוח השכונות החדשות והקמתן. בנוסף, יקבע לוח זמנים מדויק לביצוע וקידום כל שלב בפרויקט. הסכמי הגג מבטיחים גם לרשות המקומית את האמצעים והגיבוי הממשלתי להקמת שכונות ענק של אלפי יחידות דיור.

 

לדברי שר השיכון אורי אריאל, "אזור הביקוש הורחב מגדרה חדרה - לחדרה קרית גת, ממקום בעייתי העיר מגיעה למקומות טובים. מלבד היח"ד הללו יש עוד 12 אלף יח"ד במערב העיר והיא תהיה עיר גדולה". התוכנית תכלול מלבד מגורים גם שטחי מסחר ושטחים ציבוריים ובהם מוסדות חינוך. לדברי בנצי ליברמן מנהל רשות מקרקעי ישראל, בחלק מהערים בהם היו למדינה קרקעות רבות לשיווק מי שעצר את המהלך היו ראשי הערים שמנעו שיווק של למעלה מ-1,500-2,000 יח"ד ואילו כאן ההסכם עם העירייה מאפשר שיווק מסיבי של יחידות דיור.

 

לפי ליברמן, מה שמייחד את ההסכם משיווקים אחרים הוא הליווי הצמוד של התוכניות, הבטחת קבלת היתרי הבנייה בתוך 90 ימים ושחרור חסמים. "קבינט הדיור הבין שכדי לשבור את משבר הדיור חייבים לאחד את כל התוכניות וגם לשנות את התפיסה של שגר ושכח. בראש העין שווקו יח"ד ב-2010 ורק עכשיו מקבלים היתרי בנייה. זה נגמר. כעת אנחנו מלווים את כל התשתיות וההיתרים כך שינתנו בתוך 90 יום. זה מודל חזק ותפיסה חדשה. על הקרקע יתלבשו כל המימדים האחרים". עוד הוסיף ליברמן, "ת"א מתרחבת, לפני 20 שנה חולות ראשל"צ היו המילה האחרונה, כעת קרית גת הופכת להיות הגבול הדרומי לת"א, רק 36 דק' ברכבת. דירת 4 חדרים תעלה 850 אלף שקל ואני בטוח שבעוד שנתיים זה יעלה יותר ומי שלא יקנה ויעבור לגור יצטער על כך". בנוגע ליכולת התוכנית להוריד מחירים אמר ליברמן, "אני מאמין שבשנת 2014 תהיה בלימה משמעותית ובשנת 2015 המחירים ירדו. כשהגעתי למינהל המחסנים היו ריקים לא היו תוכניות שניתן היה לשווק ועכשיו יש לנו הרבה יותר קרקעות בקנה ואני מאמין שנגיע ליעדים שהצבנו".

 

אורי אריאל, אמר בטקס החתימה, "שיתוף הפעולה הבין משרדי ועם העירייה היה טוב, אחרי שנים ששיתופי פעולה כאלה היו קשים. בקריית גת גני הילדים יעמדו בנויים לפני שהדייר הראשון יגיע. זו דוגמא לשאר המקומות בארץ אנחנו רוצים לעשות את אותו הדבר גם בראש העין גם בקרית ביאליק, במודיעין וגם בנשר ובעוד מקומות באמצעות שיתוף פעולה עם העיריות כך שנספק לתושב דיור, חינוך ותעסוקה".  

 

שר האוצר יאיר לפיד, אמר, זה היום הגדול של בנצי ליברמן שהוא הכוח המניע מאחורי הפרויקט הזה. בפרויקט יהיו 7,598 יח"ד ועוד ידינו נטויה. ב-3,000 דונם יגורו אנשים במקום נגיש לכל אדם ובנינו אותו משום שקבינט הדיור ייצר לנו ארגז כלים שמאפשר לנו לקדם את שיווק הקרקעות. כשעובדים יחד כל התהליכים האלה שחנקו את השוק הופכים לנגישים ויעלים יותר. בקבינט הדיור אנחנו מחברים הכל, גם שלטון מקומי איכפתי וגם תשתיות. צריך להתיר חסמים בירוקרטיים. זה המודל שבו צריך לעבוד, אנחנו מתעסקים בזה כל יום כל היום. עד עכשיו לא התקיים השולחן העגול הזה לא היה גוף שניהל את הכל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x