שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

משרד האוצר: מחיר דירה חדשה בת"א גבוה ב-66% מבשאר חלקי הארץ

על פי דו"ח אורות אדומים מחירה הממוצע של דירה חדשה בתל אביב הגיע בספטמבר ל-2.8 מיליון שקל והוא שווה ל-66 חודשי עבודה למשק בית

עינת פז-פרנקל 14:4928.11.13
עוד אישוש לכך שתל אביב מקיימת שוק נדל"ן למגורים משל עצמה: מחירה הממוצע של דירה חדשה בעיר ללא הפסקה גבוה ב-66% ממחירה הממוצע של דירה חדשה ביתר חלקי הארץ, כך עולה מדוח "אורות אדומים" שמפרסם היום (ה') משרד האוצר.

 

מחירה הממוצע של דירה חדשה בתל אביב הגיע בספטמבר ל-2.8 מיליון שקל, ומחירה החציוני עמד על 2.2 מיליון שקל. ערכים אלו גבוהים פי 1.9 ו-1.6, בהתאמה, מהערכים המקבילים ברמה הארצית, ללא אזור תל אביב. עוד עולה מהנתונים כי, רמות השכר של הרוכשים בתל אביב (בהשוואה ליתר חלקי הארץ) גבוהים בשיעור דומה.

 

דירות בבנייה בתל אביב. מחיר ממוצע של 2.8 מיליון שקל דירות בבנייה בתל אביב. מחיר ממוצע של 2.8 מיליון שקל צילום: יריב כץ

 

במונחים של שכר הרוכשים, עמד מחירה הממוצע של דירה חדשה בתל אביב על 66 חודשי עבודה למשק בית (לא ליחיד), כמובן תוך שקלול רמות השכר והמחירים הגבוהים. לעומת זאת, נדרשו 76 חודשי עבודה ביתר האזורים, וגם כאן, נלקחו בחשבון רמות השכר ומחירי הדיור הנמוכים יותר.

 

ספטמבר: החגים גרמו לירידה של 31% בהשוואה לשנה שעברה

 

מסקירת האוצר עולה עוד כי בספטמבר, בו חלו חגי תשרי השנה, התאפיין במכירת דירות דלילה. כ-5,800 דירות (ישנות וחדשות) נמכרו במהלך החודש, צניחה של 31% בהשוואה לאוגוסט ושל 16% בהשוואה בספטמבר אשתקד, שהיה כמעט נטול חגים וחופשות.

 

בתל אביב נרשמה ירידה של 17% במכירת דירות (ישנות וחדשות) – השיעור המתון הושג הודות לזינוק של 35% במכירת דירות חדשות. "מי שתרמו לגידול החד ברכישת דירות חדשות באזור תל אביב היו המשקיעים ותושבי החוץ, כאשר פעילות תושבי החוץ התרכזה במספר פרויקטים יוקרתיים", כותבים מחברי הסקירה, שמזהירים כי משקל המשקיעים (אלה שבבעלותם יותר מדירה אחת) בסך הדירות החדשות שנרכשו באזור תל אביב עמד בחודש ספטמבר על 57%, לעומת 41% באוגוסט. ברמה הארצית עמד משקל המשקיעים בסך הדירות שנרכשו בחודש ספטמבר על 19%.

 

נתונים ראשוניים לחודש אוקטובר מצביעים על עלייה חדה במספר העסקאות, הן בהשוואה לספטמבר והן בהשוואה לאוקטובר אשתקד, אף כי עדיין מדובר ברמה הנמוכה משמעותית מרמת השיא שנרשמה בחודש מאי השנה, שקדם לעליית שיעור המע"מ.

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x