$
חדשות נדל"ן

קבינט הדיור אישר מתן סבסוד שכר דירה לשוכרים בפריפריה

מדובר בשכר דירה בגובה של 1,200-800 שקל לחודש לתקופה של עד שנתיים. בנוסף, אושרה הצעת לפיד בנוגע להקלות לקבלנים, לפיה 15% מהוצאות הפיתוח ייגבו בתוך 50 יום מבחירת הזוכה במכרז, ויתרת הסכום תיגבה 170 יום מפרסום תוצאות המכרז

עינת פז-פרנקל 15:3902.09.13

קבינט הדיור של הממשלה קיים היום (ב') את ישיבתו הרביעית ובה הוחלט על שורה של צעדים, בהם סבסוד שכר דירה לשוכרים בפריפריה ומתן סבסוד ליזמים שיבנו דירות להשכרה בפריפריה. בתחילתה אמר שר האוצר יאיר לפיד, יו"ר ועדת השרים לענייני דיור, כי בישיבה הבאה צפויה להגיע לשולחן הקבינט הצעת החלטה להקמת חברה ממשלתית שתופקד על הקמת 150 אלף יחידות דיור, רובן להשכרה. לאחר מכן, התקיימה סקירה של ענף הבנייה ע"י נציגי התאחדות בוני הארץ. 

חודשים אחרי שבוטלה תוכנית מענקי הפריפריה לרוכשי דירה, אושרה הצעת ההחלטה של שר האנרגיה, המים והתשתיות סילבן שלום, שמכהן גם כשר לפיתוח הנגב והגליל, לשורה של צעדים לעידוד ההתיישבות בפריפריה. בין השאר הקבינט אישר מתן סבסוד ליזמים שיבנו דירות להשכרה (עד 170 אלף שקל לדירה) והסבת מבני ציבור למגורים. על פי התוכנית, יינתן סבסוד שכר דירה למאות משפחות ויחידים שיעברו לגור בשכירות בהתיישבות העירונית בנגב ובגליל, באמצעות השתתפות בשכר דירה בגובה של 1,200-800 שקל לחודש לתקופה של עד שנתיים. עלות חבילת הסיוע מוערכת ב־110 מיליון שקל עד 2015 - 60 מיליון שקל מתקציב המשרד לפיתוח הנגב והגליל והיתר ממשרד השיכון.

 

בישיבה אושרו כמה הצעות החלטה שמטרתן להקל על מצוקת האשראי של הקבלנים. אושרה הצעת לפיד, לפיה 15% מהוצאות הפיתוח ייגבו בתוך 50 יום מבחירת הזוכה במכרז, ויתרת הסכום תיגבה 170 יום מפרסום תוצאות המכרז. כיום, נדרשים יזמים לשלם את הוצאות הפיתוח בתשלום אחד עד 50 יום מפרסום תוצאות המכרז. המהלך "יסייע בהצלחת שיווקי קרקעות המדינה כחלק ממדיניות הממשלה להגדלת היצע הדירות למגורים", לשון הצעת ההחלטה.

 

הצעת ההחלטה השנייה שאושרה, אף היא של לפיד, שיוקם צוות בינמשרדי שיבחן הקלות בחובת הקבלנים למתן ערבות חוק מכר, ערבות בנקאית שמבטיחה את הכספים ששילם רוכש הדירה.

 

קריית שמונה. סבסוד ליזמים שיבנו דירות להשכרה בפריפריה קריית שמונה. סבסוד ליזמים שיבנו דירות להשכרה בפריפריה צילום: אביהו שפירא

 

לאחר קריסת חברת חפציבה, אין עוררין על חשיבות ערבויות חוק מכר. אך קבינט הדיור אישר היום לבחון "הפחתה משמעותית של שיעור הערבות" באמצעות קיצור תקופת הערבות או על ידי "דרכים חלופיות להבטחת כספי רוכשי הדירות", כך על פי הצעת ההחלטה. הצוות הבינמשרדי יגיש את המלצותיו בתוך 60 ימים. בחודש מאי הוקם צוות בינמשרדי לגיבוש תוכנית להקמת 150 אלף דירות. לצוות ניתנו 90 יום להגשת ההמלצות, שטרם הוגשו.

 

לפיד בירך על אישור התכנית לסיוע לפריפריה, ואמר כי "מדובר במהלך המהווה חלק חשוב בתכניתנו לייצר מלאי מספק של דיור להשכרה ודיור בר השגה בכל רחבי הארץ. הפרויקטים אשר נכללים בתכנית יסייעו לפיתוח הנגב והגליל ולתמרוץ מעבר אוכלוסיות חזקות לפריפריה". במאי בוטלה תכנית מענקי הפריפריה, שנתנה עד 100 אלף שקל לרוכשי דירה ראשונה בכ-30 ערים בפריפריה.

 

"ההחלטה שהתקבלה היום בקבינט הדיור היא בשורה משמעותית אשר תשנה את מפת הדיור בנגב ובגליל", אמר שלום. "התוכנית מתבססת על מודלים אשר ייצרו בזמן קצר יחסית דיור להשכרה בהתיישבות העירונית והכפרית ובכך תיתן מענה לביקוש ההולך וגדל לדיור להשכרה באזורים אלו. ההטבות הכלולות בתכנית יפחיתו את העומס הכלכלי על המשפחות והצעירים, ויאפשרו להם לעבור להתיישב בנגב ובגליל".

 

הצעתו של שר השיכון אורי אריאל אושרה אף היא, ולפיה ייצא קול קורא בתוך 60 יום למתכנני ערים ואדריכלים, שיוכלו לתכנן כל אחד עד שלושה מגרשים בשטח 16 דונם. מטרת היוזמה, שאריאל העלה לפני כמה חודשים, היא לנצל תשתיות במתחמים קיימים לצורך הגדלת מלאי הדירות.

 

לפיד אמר שהצעת החלטה ל"הסכמי הגג" עם רשויות מקומיות לבניית כ-40 אלף יחידות דיור חדשות בסמוך לערים - תוכנית שמקדמים במשרד השיכון וברשות מקרקעי ישראל - תעלה לדיון בישיבת הקבינט הבאה. "הסכמי הגג יביאו לשינוי משמעותי ביותר במחירי הדירות", אמר אריאל בדיון.

 

ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ, אמר בדיון הקבינט כי "שרי הקבינט קשובים לבעיות ופועלים יחד איתנו לנקיטת הצעדים הנכונים. בפגישת הקבינט הבאה נדון בנושא המחסור בעובדים מקצועיים ואני מאמין ששיתוף הפעולה יניב תוצאות בהמשך".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x