חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

שר השיכון תוקף את בנק ישראל: "הגבלות המשכנתא החדשות מוגזמות"

אורי אריאל טוען כי ההגבלות אינן מחויבות המציאות ומבקר את בנק ישראל על שלא עדכן את משרדו טרם פרסומן: "לא מתייעצים כלל ומקבלים החלטות רוחביות בסדר גודל כזה - זה בלתי תקין ועלול להזיק לשוק הדיור"

עינת פז-פרנקל 07:0127.08.13

ההגבלות החדשות על נוטלי המשכנתאות הן "מוגזמות וכסאחיסטיות ואינן מחויבות המציאות. זו הכבדת יתר על הזוגות הצעירים", כך אמר ל"כלכליסט" שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, שתקף בחריפות את ההנחיות לבנקים שפרסם בשבוע שעבר דודו זקן, המפקח על הבנקים בבנק ישראל. 

לפי טיוטת ההנחיות, סכום ההחזר החודשי על המשכנתא לא יעלה על 50% מההכנסה החודשית של הלווה, ויוגבל רכיב המשכנתא בריבית משתנה ל־66.7% מסך התמהיל. "זה מכביד מאוד על נוטלי המשכנתאות, וממילא מקטין את היכולת של מחוסרי דירות בעלי הכנסה לא גבוהה שמצויים בתחילת דרכם. זה יקשה עליהם מאוד להגיע לדירה". לדבריו, "בנק ישראל צריך לטפל בבעיה, השאלה היא רק הקצב והעוצמות. אני הייתי עושה את זה בחצי ווליום. להכביד יותר אפשר תמיד - זה קל. אחר כך, להתיר ולשחרר זה קשה. עשו מהלך אחד יותר מדי".

 

קרנית פלוג, מ"מ נגיד בנק ישראל קרנית פלוג, מ"מ נגיד בנק ישראל צילום: מיקי אלון

 

אריאל אף ביקר את הדרך שבה פורסמו ההנחיות הדרמטיות, וחשף כי משרדו כלל לא עודכן מבעוד מועד: "צריך לעדכן לפני שמודיעים לכל עם ישראל. שוק הנדל"ן זה יותר מעולם הבנקים: זה עולם של דיירים, של קבלנים ואחרים", אמר אריאל. "נכון שבנק ישראל צריך להיות עצמאי והוא לא חייב להתייעץ עם שר השיכון ערב קבלת החלטה, אך היה ראוי שיעשה כן. המצב שבו לא מתייעצים כלל ומקבלים החלטות בהיקפים ובמשמעויות רוחביות בסדר גודל כזה - זה בלתי תקין ועלול להזיק לשוק הדיור".

 

לדבריו, אריאל שוחח שלשום עם ד"ר קרנית פלוג, ממלאת מקום נגיד בנק ישראל, ועם דודו זקן, המפקח על הבנקים, והם הבטיחו לו לפעול בעתיד כדי לשתף את משרדו. "אי אפשר לזוז קדימה לבד. יש קבינט דיור שהוקם כדי שיהיה שיתוף בין כל משרדי הממשלה בתחום הדיור, אז גם מה שבנק ישראל עושה צריך להיות מסונכרן".

 

מבנק ישראל נמסר בתגובה: "בנק ישראל מקיים שיח מקצועי שוטף עם הגורמים המקצועיים, לרבות משרדי הממשלה הרלוונטיים. בידי הבנק ניתנה האחריות והסמכות לתמוך ביציבותה של המערכת הפיננסית, והבנק פועל בהתאם לסמכות זו. צעד זה נועד להפחית את הסיכון של הציבור שנוטל משכנתאות בתנאים שעלולים לסכן את יכולתו העתידית לפרוע אותן וכפועל יוצא את הסיכון הגלום בכך למערכת הבנקאית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x