$
חדשות נדל"ן

דיור עכשיו

שר השיכון הגדיר מחדש מה נחשב לאזור ביקוש

את אורי אריאל לא מעניינים יעדי שיווק הקרקעות שהוא עצמו גיבש עם שר הפנים ושר האוצר. במקום לבנות במרכז הארץ הוא הודיע על בניית 1,200 דירות דווקא בשכונות הטבעת של ירושלים וביו"ש

עינת פז-פרנקל 09:0812.08.13

איפה המדינה צריכה לשווק קרקעות כדי להפסיק את התנפחות מחירי הדיור? תלוי את מי שואלים. אף שהממשלה קבעה דרך קבינט הדיור יעדים ברורים לתכנון ושיווק של קרקעות לבנייה למגורים באזורי הביקוש במרכז הארץ, שר השיכון אורי אריאל פרסם אתמול באמצעות רשות מקרקעי ישראל מכרזים לבניית 400 יחידות דיור בהתנחלויות ו־800 יחידות דיור בירושלים, מרביתן בשכונות הטבעת שסופחו לירושלים לאחר מלחמת ששת הימים.

איך קם שר שיכון בבוקר ופועל בניגוד ליעדי תוכנית הדיור הממשלתית שהציג שר האוצר יאיר לפיד, העומד בראשות קבינט הדיור, וגיבש בשיתוף אריאל עצמו ושר הפנים גדעון סער? מלשכתו של אריאל לא קיבלנו תשובה על כך.

 

שר השיכון אורי אריאל. רוצה לבנות 10,000 יחידות דיור ביו"ש שר השיכון אורי אריאל. רוצה לבנות 10,000 יחידות דיור ביו"ש צילום: אביגיל עוזי

 

קרקעות בשליש מחיר

לפי תוכנית הדיור הממשלתית, שיווק הקרקעות אמור להתרכז במחוזות תל אביב, מרכז, ירושלים, חיפה וכן נפת אשקלון, שהוגדרו כאזורי ביקוש. ובכל זאת, אריאל - בזמן שראש הממשלה בנימין נתניהו מתאושש מניתוח וישראל יושבת לשולחן המו"מ עם הפלסטינים שמתנגדים נחרצות לבנייה בשטחים - יצא אתמול בהודעה הדרמטית הזאת.

 

"ממשלת ישראל פועלת להורדת יוקר המחיה בכל חלקי מדינת ישראל. שום מדינה בעולם לא מקבלת תכתיבים ממדינות אחרות בנוגע להיכן מותר לה לבנות והיכן לא", אמר אריאל. "נמשיך לשווק דירות ולבנות בכל רחבי הארץ, בנגב, בגליל ובמרכז, כדי לענות על צורכי כל תושבי מדינת ישראל. זה הדבר הנכון כעת, הן מבחינה ציונית והן מבחינה כלכלית".

 

ממשרד השיכון נמסר כי המכרזים, שתואמו מראש עם לשכת רה"מ, הם לקרקעות המיועדות לבניית 793 דירות בירושלים סך הכל - 400 בשכונת גילה, 210 בחומת שמואל ו־183 בפסגת זאב. בהתנחלויות ישווקו קרקעות לבניית כמעט 400 דירות: 117 באריאל, 149 באפרת, 92 במעלה אדומים ו־36 בביתר. אמנם המכרזים התפרסמו אתמול באתר רשות מקרקעי ישראל, אך טרם פורסמו החוברות המפרטות את תנאיהם.

 

מהנתונים המופיעים באתר הרשות עולה כי מחירי המינימום בהתנחלויות נמוכים בהרבה מאלה במרכז הארץ. בביתר עילית מוצעים מגרשים במחיר מינימום של 78 אלף שקל לקרקע ליחידת דיור, כולל הוצאות פיתוח; באריאל המחיר הוא 62 אלף שקל, כולל הוצאות פיתוח. לשם השוואה, במכרז שהתפרסם לאחרונה ביישוב תל מונד מחיר המינימום ליחידת קרקע הוא 204 אלף שקל, כולל הוצאות פיתוח. במתחם מצליח צפון ברמלה המחיר הוא 196 אלף שקל ליחידת קרקע, כולל הוצאות פיתוח. בכל המקרים מדובר במכרזים לבנייה רוויה.

 

המחירים הללו משקפים ערכי קרקע נמוכים לפי תפיסת המדינה. היא משווקת אותם בחצי המחיר ובשליש המחיר שבו משווקות קרקעות במרכז. כאשר הקרקע זולה, ניתן למכור את הדירה במחיר מופחת.

 

 

ירושלים מובילה בבנייה

העיתוי הגרוע מבחינת התהליך המדיני הוא שהזניק את אריאל לכותרות אתמול, אבל חשוב לזכור כי מאז התמנה הצהיר שר השיכון לא פעם על רצונו לבנות בירושלים וביהודה ושומרון. רק בחודש שעבר הכריז אריאל על כוונתו לבנות 10,000 יחידות דיור בשטחים: "פתרון מיידי למצוקת הדיור יושג רק בבנייה מסיבית בירושלים וביהודה ושומרון", אמר בדיון בוועדת הכספים של הכנסת. "בית אריה, עופרים, אלקנה ויישובים נוספים הם מרכז הארץ, ואנחנו ערוכים לשווק שם 10,000 יחידות דיור מיידית".

 

ואולם, אריאל הוא לא הראשון לעודד בנייה בירושלים וסביבותיה. בשנים האחרונות השקיעה המדינה כל כך בשיווק קרקעות במחוז ירושלים עד שהיקף התחלות הבנייה במחוז זינק מאז שנת 2008 ב־120% - גבוה יותר מבכל מחוז אחר. לשם השוואה, במחוז חיפה נרשמה באותה התקופה עלייה של 83%, ובמחוז תל אביב עלה מספר התחלות הבנייה ב־28% בלבד.

 

נכון לשנת 2012 מדובר בהתחלות בנייה של 4,197 יחידות דיור, לעומת 1,908 יחידות שבנייתן החלה בשנת 2008. ברשימת היישובים הבולטים בהיקף התחלות הבנייה נמצאת ירושלים במקום השני, ורק תל אביב מעליה. בסך הכל מאז שנת 2009 נבנו בבירה 8,918 יחידות דיור, לעומת 7,801 בפתח תקווה ו־6,642 בנתניה, הניצבות במקומות השלישי והרביעי אחרי ירושלים.

 

עם זאת, ביהודה ושומרון ניתן לראות ירידה בהתחלות הבנייה: בשנת 2012 הוחל בבניית 853 יחידות דיור בהתנחלויות הישראליות בשטחים (הנתונים כוללים בנייה חוקית בלבד), לעומת 1,104 בשנת 2011 ו־2,324 יחידות דיור בשנת 2008. כך על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

 

"מדובר בטעות כפולה"

האם יצליח אריאל, מבחינתו, "להחזיר עטרה ליושנה" בשנת 2013 ולהגביר את קצב הבנייה במחוז יהודה ושומרון?

אם זה תלוי בשר האוצר לפיד, התשובה שלילית. "פרסום המכרזים לשיווק 1,200 יחידות דיור במזרח ירושלים ובגושי ההתנחלויות הגדולים בעת הזאת הוא טעות כפולה", מסר אתמול לפיד. "את הפתרונות לבעיית הדיור צריך ליישם באזורי הביקוש, וזו מטרת קבינט הדיור. כמו כן, השימוש במשאבים המיועדים לדיור למעמד הביניים כדי להתריס התרסה מיותרת אל מול האמריקאים ולתקוע מקלות בגלגלי שיחות השלום אינו נכון ואינו מועיל לתהליך".

 

גם באופוזיציה מתחו ביקורת חריפה על המהלך. יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' קראה לנתניהו, ללפיד וללבני להטיל וטו על המהלך של השר אורי אריאל. לדבריה, "מקוממת העובדה כי הממשלה לא נקפה אצבע כדי להקל ולו במעט את המצוקה הקשה של זוגות צעירים המבקשים לרכוש קורת גג לראשם, ואת האנרגיות שלה היא ממשיכה להשקיע בהתנחלויות כאילו דבר לא השתנה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x