$
חדשות נדל"ן

השמאי הממשלתי: מחירי הדירות עלו בכ-5% בהשוואה לרבעון המקביל

בהשוואה לרבעון הקודם מדובר בעלייה של 1% ברבעון השני; העליות במודיעין היו הגבוהות ביותר - 5% - ואחריה ראשון לציון, באר שבע ואשקלון; צפו במחירי הדירות בכל עיר

דותן לוי 12:0904.08.13
מחירי הדירות הוסיפו לעלות גם ברבעון השני של השנה והוסיפו כ-1% בהשוואה לרבעון הקודם ו-5% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2012, כך עולה מסקירת השמאי הממשלתי. הסקירה אשר בוחנת כ-5,500 עסקאות של דירות 4 חדרים (חדשות ודירות מיד שניה) ב-16 ערים בישראל העלתה כי העליה החדה ביותר בין שני הרבעונים הייתה במודיעין ועמדה על 5%. מנגד, אשדוד היא העיר שחוותה את שיעור הירידות החד ביותר (-2%) בהשוואה .

לפי השמאי הממשלתי, למרות שמדובר בעליה של 1% בין שני הרבעונים, מדובר בעליה נומינלית כאשר אינדקס מחירי הדיור דווקא עלה בשיעור של 1.3% ולכן בפועל מדובר בירידה של 0.3%.

 

עליות חדות בהשוואה לרבעון המקביל: ב"ש והרצלייה מובילות את הטבלה

 

סקירת השמאי הממשלתי, רבעון 2, שנת 2013 סקירת השמאי הממשלתי, רבעון 2, שנת 2013

 

תוצאות הסקירה מעידות כי ברבעון השני של שנת 2013 נצפתה עליית מחירים במרבית הערים  בהשוואה לרבעון הקודם. בחלק מהערים לא חל שינוי במחיר הממוצע ובשתי ערים נצפתה ירידה במחיר הממוצע.

 

בהשוואה לרבעון המקביל בשנת 2012 מסתמן כי העליות החדות ביותר נרשמו בערים הרצליה ובאר שבע ועמדו על 10%. בראשון לציון חלה עליה בשיעור של 8% ובמודיעין וברחובות עליה בשיעור של 6%.

 

בנוסף מציגה הטבלה של השמאי נתונים על סטיית התקן המשקפים את ההבדלים שבין נכסי יוקרה לנכסים העממיים באותה העיר. הממוצע הכלל ארצי של סטיית התקן עומד על 18.8% בדומה לרבעון הקודם (19%), כאשר בירושלים סטיית התקן היא הגבוהה ביותר (31%) ולאחר מכן חיפה

(28%).

 

תל אביב שהובילה את הטבלה ברבעון הקודם ירדה בחדות מ-34% ל-25%, כך שכלל הנראה ברבעון זה נמכרו יותר דירות ביניים ופחות דירות בקצוות המחירים.

 

 

מגדלי אקירוב בת"א. הסקירה מעידה על מכירה של פחות נכסי יוקרה ויותר נכסים עממיים מגדלי אקירוב בת"א. הסקירה מעידה על מכירה של פחות נכסי יוקרה ויותר נכסים עממיים צילום: עמית שעל

 

"הנתונים לא משקפים את מצבו האמיתי של הענף"

 

עוד כותב השמאי הממשלתי - טל אלדורטי, כי הנתונים שהושגו לא בהכרח משקפים את מצבו האמיתי של הענף, היות והתקבלו בתקופה של חוסר ודאות ברקע לגזרות כלכליות ולאישור תקציב המדינה וכן להחלטות הקשורות ישירות לענף ונוגעות לשינוי במדיניות המיסוי למגורים. לכן הוא כותב, כי את השפעת הגזירות והחלטות המיסוי יש לבחון ברבעון הבא.

 

מעבר לכך, רבעון זה התאפיין בעליית המע"מ ובהשלכות הנגזרות מכך, אשר כללו במקרים מסוימים האצה של עסקאות לרכישת דירות חדשות על מנת להמנע מתשלום נוסף, תופעה אשר מסבירה את הגידול במספר העסקאות.

 

מלאי הדירות הלא מכורות מצטמצם

 

עקב ירידה בקצב התחלות הבנייה ויציבות ברמת ביקושים גבוהה, מלאי הדירות המוצעות למכירה הצטמצם במהלך שנת 2012. ברבעון זה מסתמן כי קיימת ירידה קלה (מסוף שנת 2012) במלאי של דירות חדשות בלתי מכורות, שעומד - נכון לאפריל 2013 - על כ- 20.5 אלף יחידות דיור.

 

"אני מאמין שמנקודה זו והלאה, אחרי שהתקבלו החלטות המיסוי והממשלה אנשים יוכלו לקבל החלטות מושכלות מתוך הבנה שמה שנקבע יחזיק לפחות בטווח הבינוני", אמר אלדורטי בשיחה ל"כלכליסט".

 

השמאים הפרטיים: "מחירי הדיור ממשיכים לשעוט קדימה"

 

בתגובה לדו"ח השמאי הממשלתי אמר היום יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס: "מחירי הדיור ממשיכים, כנגד כל הניסיונות והתחזיות, לשעוט קדימה, כשהנתון הדרמטי באמת הוא הגידול במחיר הדירות בשיעור של 5% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. המשמעות לרוכשים התמימים ששהו להצהרות מקבלי ההחלטות הוא קנס בסך של 50-70 אלף שקל תוספת למחיר הדירה עליה ישלמו היום. גם העלייה המינורית, כביכול, של מחירי הדירות, ביחס לרבעון הקודם - בשיעור של אחוז אחד - מצביעה יותר מכל על עוצמת הביקושים בשוק, הנובעים מהצורך הבסיסי לקורת גג. למרות הגזירות בענף ואי הודאות הכלכלית ביחס למדיניות המוניטרית במשק (מצב ה״אין נגיד״ המתמשך), עדיין בחרו אלפי משפחות בישראל לשים את מבטחן בקורת גג לילדיהם, ולטעמנו, עשו בחכמה. עד שלא נראה הצהרות מתורגמות למעשים בשטח, ולא בדרך של דיכוי ביקושים, נמשיך לחוות את עוצמת השוק".

 

נחמה בוגין, שמאית מקרקעין ומשפטנית אמרה כינתוני השמאי הממשלתי בעצם מחזקים תופעה שהיא אינה חדשה והיא עליית המחירים בפריפריה: "זה אינו הדיווח הראשון בו ב"ש מובילה את טבלת עליות המחירים. בשנים האחרונות אני עדים לעלייה של עשרות אחוזים בפריפריה הנובעים מיוקר הדיור במרכז. אין ספק שבאר שבע היא אחת מהדוגמאות הבולטות לקפיצת המחירים שבחמש השנים האחרונות האמירו בכ-40% . אני צופה כי המחירים ימשיכו לעלות לאור התכנית להקמת עיר הבה"דים שתעלה עוד יותר את הביקוש למגורים ולדיור. בנוסף פתיחת הקטע הדרומי של כביש 6 תקרב את באר שבע עוד יותר אל המרכז ותקל על המחסום העיקרי של המתלבטים לעבור אליה".

 

בחברת מזרחי התייחסו לנתונים על העיר חולון: לדברי דני לוי המשווק פרויקט של החברה בשדרת המגדלים בחולון, "הביקוש לדירות בעיר, בעיקר בשכונות החדשות, הולך וגובר והביא לנתוני הגירה חיובית לעיר מאז שנת 2004, לאחר שבמשך מספר שנים הייתה בה הגירה שלילית. ההיצע בעיר מוגבל ומתרכז כרגע בשתי שכונות בלבד, עובדה אשר מעצימה את הביקושים. צריך לזכור כי חולון, שינתה בשנים האחרונות את פניה ללא היכר ותדמיתה בציבור הישראלי עברה מהפך חסר תקדים דבר התורם לביקושים. האוכלוסייה החדשה המגיעה לעיר היא בעיקר של משפחות צעירות עם ילדים מכל אזור המרכז כולל העיר תל אביב".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x