$
חדשות נדל"ן

שיא של עשור: מספר הדירות שנמכרו במאי זינק ב-32% ל-12.4 אלף

נתוני האוצר מצביעים על גידול במספר העסקאות בחודש מאי על רקע עליית המע"מ בתחילת יוני. עלייה של 64% נרשמה במכירת דירות חדשות. מספר המשקיעים עלה ב-53%

סך הדירות שנרכשו בחודש מאי עמד על 12.4 אלפי דירות- המספר הגבוה ביותר של עסקאות לפחות בעשור האחרון, כך עולה מנתוני דו"ח אורות אדומים שפירסם משרד האוצר היום (ה').

בחודש מאי נרשמה עלייה חדה בשיעור של 32% במספר העסקאות, בהשוואה לחודש הקודם ועלייה בשיעור דומה בהשוואה לחודש מאי אשתקד. 

 

ברכישת דירות חדשות מדובר בזינוק חד יותר של כ-64% ובשוק דירות מיד שניה מדובר בעליה של כ24%, בהשוואה לחודש הקודם.

 

הסיבה לזינוק, על פי האוצר, היא העלאת המע"מ שנכנסה לתוקף בתחילת יוני וגרמה לרוכשים להקדים את רכישת הדירות.  

 

יריד מכירת דירות. הרוכשים רצו לקנות דירות במאי לפני עליית המע"מ יריד מכירת דירות. הרוכשים רצו לקנות דירות במאי לפני עליית המע"מ צילום: אבשלום ששוני

 

המשקיעים חוזרים לשוק

מספר המשקיעים שנמצא בירידה החל מחודש ספטמבר 2012, עלה בחודש מאי ב-53% בהשוואה לחודש הקודם. משקל המשקיעים מסך העסקאות עלה ב-4% בהשוואה לאפריל, לאחר ירידה רצופה בשיעור מצטבר של 5.2% מאז ספטמבר 2012.

 

באוצר מניחים כי הגידול החד ברכישות המשקיעים קשור בהפחתת הריבית על ידי בנק ישראל וכן בהעלאת שיעור המע"מ ביוני.

 

בחברות הנדל"ן לא ראו בעליית המע"מ את הסיבה העיקרית לזינוק במכירות. ארנון פרידמן, מנכ"ל חברת אשדר הסביר כי רוב הדירות החדשות שנמכרו הן על הנייר או בשלבי בניה, ולכן, רק חלק מהתשלום בגין הרכישה מבוצע ביום חתימת העסקה ויתרת התשלומים ממילא תשולם אחרי עליית המע"מ.

 

"מי שרכש דירה חדשה בחודש מאי, לא התחמק מתשלומי המע"מ", אמר פרידמן. לדבריו, "עיקר הסיבה לזינוק בכמות הדירות החדשות שנרכשו היא שהציבור שמע את נגיד בנק ישראל וגם גורמים נוספים והבין שאין כוונה ליצור מצב של ירידת מחירים משמעותית תוך פרק זמן קצר ושהמטרה של קובעי המדיניות היא לייצב את המחירים ולגרום לירידת מחירים מתונה מאוד לאורך זמן. אז בעצם כל מי שהמתין לאחרי הבחירות וחשב שינקטו צעדים להורדה דרסטית במחירים התבדה, והבין שאין למה לחכות עם רכישת הדירה".

 

המשקיעים החדשים גילו את באר שבע

 

מספר המשקיעים בעיר באר שבע עלה ב- 9%, זאת לאחר שמספרם הגיע לרמת שפל בחודש הקודם. 

 

מהנתונים עולה כי כ- 73% מהמשקיעים בבאר שבע בחודש מאי הם משקיעים חדשים שרכשו בחודש זה את דירת ההשקעה הראשונה שלהם.

 

לדברי עדינה חכם, מנכ"לית רשת אנגלו סכסון, הסיבה הנוספת לעליה בכמות הדירות שנרכשו להשקעה בבאר שבע טמונה בדרישה לדירות סטודנטים בעיר. "המשקיעים רוכשים דירות שיוכלו להשכיר לקראת שנת הלימודים האוניברסיטאית. בדרך כלל ממאי ועד יולי, פעילות המשקיעים בעיר גדולה, אז הם רוכשים את הדירות , משפצים ומכינים אותן לקראת תחילת שנת הלימודים האקדמאית", אמרה חכם. 

 

 

באר שבע. 73% משקיעים חדשים באר שבע. 73% משקיעים חדשים צילום: חיים הורנשטיין

 

ברמה הארצית נרשם גידול מתון, של 2%  בלבד, בשיעור המשקיעים החדשים בחודש מאי.

 

שיעור משפרי הדיור עלה ב-50%

 

גם משפרי הדיור מיהרו לרכוש דירות בחודש מאי רגע לפני שההצעה להעלאת מס הרכישה על דירות משודרגות תכנס לתוקף. סך הדירות שנרכשו על ידם בחודש זה היה גבוה ב-50% בהשוואה לחודש הקודם. 

 

הסקטור היחידי שבו נרשמה עלייה מתונה הוא סקטור הזוגות הצעירים. מדובר בעלייה של פחות מ-7%, במספר הדירות שנרכשו בחודש מאי בהשוואה לחודש הקודם.

 

בפילוח גיאוגרפי נמצאה שונות גבוהה בהיקף הרכישות של הזוגות הצעירים: בעוד שבאזור השפלה ובאזור באר שבע נרשמה ירידה חדה, באזור חיפה ובאזור תל-אביב נרשמו עליות משמעותיות.

 

הנתונים הראשוניים לחודש יוני מצביעים על ירידה חדה במספר העסקאות בהשוואה לחודש מאי, בפרט בדירות חדשות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x