$
חדשות נדל"ן

AMG משכנתאות: מי שלקח משכנתה בריבית פריים חסך עשרות אלפי שקלים בתשלומי המשכנתא

הבדיקה העלתה, כי בני זוג שנטלו בשנת 2009 משכנתא של 800 אלף שקל בריבית קבועה חייבים כיום 740 אלף שקל לעומת אלה שנטלו משכנתא בריבית פריים שחייבים 660 אלף שקל

דותן לוי 17:1108.07.13
רוכשי דירות שנטלו משכנתאות בריבית פריים חסכו עשרות אלפי שקלים בתשלומי המשכנתא לעומת אלה שנטלו משכנתא בריבית קבועה , כך עולה מבדיקת חברת AMG למשכנתאות. לפי הבדיקה, מי שנטל בראשית 2009 משכנתא של 800 אלף שקל בריבית צמודת מדד חייב כיום לבנק 740 אלף שקל לעומת אלו שנטלו את אותה המשכנתא בריבית משתנה וחייב כיום לבנק 660 אלף שקל בלבד. בהמשך העלתה הבדיקה, כי מי שנטל משכנתה בריבית קבועה צמודת מדד משלם כיום כ-5,190 שקל בחודש ואילו מי שלקח את אותה משכנתה בריבית משתנה משלם כיום כ-4,030 שקל בלבד.

בנייה בשכונת כפר גנים, פ"ת (ארכיון) בנייה בשכונת כפר גנים, פ"ת (ארכיון) צילום: דוד הכהן

 

נתוני הרווח של נוטלי המשכנתאות בריבית פריים מתחדדים עוד יותר על רקע פרסום נתוני בנק ישראל ולפיהם העלאת הריבית ב-4% תביא לקפיצה דרמטית בהחזר המשכנתה החודשי. עוד עולה מהבדיקה, כי מי שנטל הלוואה של 800 אלף שקל ל-20 שנה בתחילת 2009 (התאריך בו החלה סדרת הורדות הריבית) שילם, בראשית הדרך, החזר חודשי של כ-4,400 שקל וכעת, בעקבות רצף של הורדות בו ירדה ריבית הפריים ב- 1.25% סך הכל עומד ההחזר החודשי של אותו נוטל הלוואה על כ-4,030 שקל בלבד – ירידה של כ- 370 שקל בחודש. לעומת זאת, מי שנטל את אותה ההלוואה בריבית קבועה, צמודת מדד, הגדיל את תשלומי המשכנתא ב-550 שקל לחודש מ-4,640 שקל בתחילת הדרך ועד לכ-5,190 שקל כיום. עם זאת אומרים ב-AMG כי בהלוואות בריבית משתנה טמון סיכון רב ללקוח ובמקרה של עליית ריבית ההחזר החודשי של משק הבית עולה באופן דרמטי ומכביד על ההוצאות החודשיות של המשפחה.

 

כמו כן, האפשרות שבלקיחת משכנתא בריבית פריים הצטמצמה לאחר מאי 2011 אז הגביל בנק ישראל את שיעור מרכיב זה במשכנתא ל-30% בלבד.

 

לדברי עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG משכנתאות, "המסלול המתאים ביותר להתמודדות עם הסיכון הגבוה של הריבית המשתנה ו/או ההצמדה למדד, הוא המסלול של ההלוואות בריבית קבועה לא צמודה, ומומלץ לקחת רכיב זה בהיקף של כ-25% מההלוואה. במסלול זה 2 הסיכונים בהלוואה – הריבית והאינפלציה – מנוטרלים. אמנם הלווה רואה לפניו אחוז ריבית גבוה יותר מאשר במסלולים האחרים, אך הוא מרוויח שקט נפשי וניצול של רמת הריבית הנמוכה השוררת היום למשך שנים רבות לבוא".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x