$
חדשות נדל"ן

נשיא התאחדות בוני הארץ: אנחנו פרה חולבת, תנו לנו לעבוד

ניסים בובליל: "לפני 30 שנה היינו מוציאים היתר בניה ב-3 חודשים - היום זה לוקח 3 שנים". הוא הביע חשש כי קבינט הדיור יביא לעודף רגולציה ובירוקרטיה

דותן לוי 11:2723.05.13

"הקנס של 3.5% למשדרגי או משנמכי הדירות לא עולה על הדעת. אדם שעובר עיר וקונה את אותה הדירה באותו המחיר ישלם 50-80 אלף שקל מס". כך אמר היום (ה') נסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ, בכנס שהתקיים במלון הרודס באילת. 

עוד הוא הוסיף כי הוא מקווה ש"זו עז שנכנסה לתקציב ויצאה בזמן הנכון. אני לא מבין איך זה הולך יחד עם מדיניות הממשלה שמצהירה כי היא רוצה לתמוך במעמדות מסוימים בישראל"

 

ניסים בובליל. הקנס למשפרי דיור לא עולה על הדעת ניסים בובליל. הקנס למשפרי דיור לא עולה על הדעת צילום: עמית שעל

 

"יש פתרון למצוקת הדיור במדינת ישראל וזה לא בשמים". בובליל אמר, "צריך לטפל בענף בצורה מערכתית ולדאוג לקרקע, מימון עובדים ורגולציה. לפני 30 שנה, כשהתחלתי לעבוד, הוצאנו היתר בנייה במשך שלושה חודשים, מי שלא היה מוכשר הוציא היתר בשישה חודשים. עברו 30 שנים ועכשיו זה לוקח שלוש שנים". על כך הוסיף "תנו לנו לעבוד. האם מישהו שיפר את איכות הבנייה בכך שזה ארך 3 שנים? אני אומר לכם שלא. מי משלם את עלויות המימון? מדובר על כ-100 אלף שקל לדירה".

 

"קבינט הדיור יביא להגדלת הרגולציה והבירוקרטיה"

בובליל התייחס לקבינט הדיור שמתגבש בימים אלה, "אני חושש שזו עלולה להיות עוד ועדה שתוביל רפורמה שתגרום להגדלת הרגולציה והמשך הבירוקרטיה במדינת ישראל. הממשלה חדשה ואני משתדל להגיב בצורה מאופקת למהלכים שלה ומאחל לה בהצלחה. ההצהרות שלה הן נהדרות. אנחנו הקבלנים לא רוצים שמחירי הדיור יעלו, זה גורם לנו לנזק".

 

יחד עם זאת, בובליל התיחס לנתונים הרשמיים שמתפרסמים אודות התחלות הבנייה: "מטעים אותנו כשאומרים שבונים 80 אלף יחידות דיור במקביל. אם יהיו יותר עובדים, נבנה גם 120 אלף יח"ד במקביל. זה קורה רק בגלל המחסור בעובדים. משך הבנייה התארך ובמקום לבנות בשנה, הבנייה אורכת 3 שנים".

 

לגבי החשש כי תקציבי התשתיות יוקפאו, אמר בובליל, "באוצר אומרים לנו שפיתוח תשתיות כבישים הוא לא כלכלי, אבל מישהו עשה פעם חישוב אמיתי כמה פיתוח התשתיות הכניס למדינה בעיר רחובות למשל, כמה כסף המדינה קיבלה מהקרקעות על מסים מדירות?" בובליל אמר כי בשנת 2012 המדינה גבתה כ-11 מיליארד שקל עבור מסי נדל"ן, והוסיף "אנחנו פרה חולבת ולכן כדאי שיתנו לנו לעבוד. הרשויות המקומיות חוגגות עלינו - בכל דירה שאנחנו בונים הם מקבלים כ-120 אלף שקל עבור מס השבחה ואגרות בנייה. במקום זה, מה הם עושים? רוצים לשחוט את הפרה?".

 

"שר האוצר, בוא נראה אותך מפשיר קרקעות"

אוהד דונס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין אמר בכנס, "שר האוצר מדבר על יעד של 150 אלף דירות, זה שאפתני. בצפיפות של 10 יח"ד לדונם, מדובר בכ-15 אלף דונם של קרקעות שצריך להפשיר. מדובר בעיר חדשה כמו רעננה שצריך לבנות. אני אומר לשר האוצר ברוך הבא לעולמינו, בוא נראה אותך מפשיר את הקרקעות ומתחיל לבנות להשכרה".  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x