$
נדל"ן

גדעון סער חתם על תקנות לגביית ארנונה כפולה מדירות הרפאים

המהלך שהחל כבר בימי שר הפנים אלי ישי נוגע לכ-46 אלף דירות ריקות ברחבי הארץ. התקנות צפויות להרתיע את תושבי החוץ מרכישת דירות בישראל, אך לסייע בהורדת מחירי השכירות

דותן לוי 17:0419.05.13
שר הפנים גדעון סער חתם על תקנות אשר יאפשרו לרשויות המקומיות לגבות דמי ארנונה כפולים מדירות רפאים, כלומר דירות מגורים שאינן בשימוש. המהלך, אשר החל כבר בימי השרים אטיאס וישי, אך לא הושלם, נועד לעודד את בעלי הירות להשכיר אותן בשוק החופשי ובכך להגדיל את מספר הדירות להשכרה. על פי דו"ח טרכטנברג מספרן של דירות אלה עומד על 46,855 אלף דירות ברחבי הארץ. 

 

קביעת התקנות נעשתה בהתאם להחלטת הממשלה מחודש מרץ 2012 בעניין "הרחבת היצע הדיור בבנייה הקיימת באמצעות שינוי כללי הארנונה", אשר התקבלה בהמשך להמלצות וועדת טרכטנברג. במסגרת זו הוחלט, כי שרי הפנים והאוצר יתקנו את התקנות בעניין הארנונה ברשויות המקומיות באופן שייקבע סיווג חדש למבנה מגורים שאינו בשימוש. בהתאם לכך גיבשו משרדי הפנים והאוצר תקנות, הקובעות כי ייגבה תשלום ארנונה כפול עבור דירות מגורים שלא יהיה בהן שימוש במשך תשעה חודשים. כמו כן נקבע כי התקנות יותקנו כהוראת שעה לשנתיים, במהלכן ייבחנו יישומן והשפעתן על שוק הדיור.

 

 

שכונת רחביה בירושלים. דירות בבעלות תושבי חוץ נותרות ריקות ברוב ימות השנה שכונת רחביה בירושלים. דירות בבעלות תושבי חוץ נותרות ריקות ברוב ימות השנה צילום: מיקי אלון

 

נוסח התקנות אושר על ידי משרד המשפטים. עתה, לאחר חתימת שר הפנים, גדעון סער ולאחר שיחתום עליהן שר האוצר יועברו התקנות לאישור וועדת כספים של הכנסת.

 

מדובר במהלך חשוב ואם הוא יצליח להחזיר אפילו כחמישית מהיצע הדירות אל השוק החופשי, הוא עשוי לחולל שינוי מיידי ולסייע בהורדת מחירי השכירות. בנוסף, מהלך כזה צפוי להרתיע את תושבי החוץ מלרכוש דירות נוספות בישראל ובכך להגדיל את ההיצע לרוכשים ישראלים.

 

בתוך כך, קיים קושי רב לאתר את אותן דירות נטושות. מספר הדירות שאותרו היו כאלה אשר בהן צריכת החשמל הייתה נמוכה מ-10% מהממוצע השנתי. כיוון שכך, קיים חשש כי בעלי דירות תושבי חוץ אשר מחזיקים בחלק גדול מדירות הרפאים יפעילו בני משפחה או אנשים בתשלום על מנת שאלה "יבזבזו" חשמל כדי להימנע מתשלום נוסף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x