$
נדל"ן

דירות רפאים בירושלים: יזמי מתחם שנלר מדווחים שהדירות נמכרות לתושבי חוץ חרדים

היעדר תכנון המאפשר גם דיור בר השגה במתחם, הדיר את רגליי החרדים הישראלים שלא עומדים במחירים הגבוהים; על פי הערכות, דירה בשטח של 100 מ"ר נמכרת בכ-2.6 מיליון שקל

דותן לוי 11:4408.02.12
218 יחידות הדיור שהוקצו לחרדים במתחם שנלר בירושלים לא יאוכלסו על ידי חרדים ישראליים, אלא יימכרו לתושבי חוץ. חרדים וישמשו למעשה כדירות רפאים. 

  

יזמי המתחם, חברות הנדל"ן רוטנר היגייטס וצמרת על, דיווחו השבוע כי בתוך חודשיים השלימו את מכירת שליש מהפרויקט
שנקרא מרום ירושלים במחירים של כ-7,000 דולר למ"ר, כלומר כ-2.6 מיליון שקל עבור דירה בשטח של 100 מ"ר. ברוך ערבליך, מנכ"ל חברת סאן חן המשווקת את הפרויקט, הסביר על האוכלוסייה שאליה מכוונת החברה למכירת הדירות, "קהל היעד שלנו הוא הציבור החרדי מאירופה ומארצות הברית, ומשפרי דיור מקרב העשירון העליון בישראל".

  

הערכה למחירים הגבוהים בהם צפויות הדירות להימכר התקבלה כבר עם פרסום תוצאות המכרז של מינהל מקרקעי ישראל בדצמבר 2010. למרות שכבר אז היה ברור כי המתחם מיועד לחסידי גור, היעדר תכנון ראוי שמבטיח יחידות דיור קטנות או לחילופין דיור בר השגה, הוביל לכך שהקרקע נמכרה לכל המרבה במחיר. היזמים שילמו עבורה 161 מיליון שקל לפני מע"מ והוצאות פיתוח, מחיר המשקף עלות קרקע ליחידה של 858 אלף שקל.

  

מתחם שנלר בירושלים ממוקם ברחוב מלכי ישראל ליד כיכר השבת, בין השכונות כרם אברהם ומקור ברוך. הוא הוקם ב־1860 כבית יתומים לילדים נוצרים מלבנון, על ידי המיסיונר הגרמני יוהאן לודוויג שנלר. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה נהפך בית היתומים למחנה הצבא הבריטי המרכזי בירושלים, וב־1948 עבר הפיקוד על המחנה לחטיבת עציוני. מאז ועד נובמבר 2008 שימש המתחם כבסיס פיקוד העורף וחיל הרפואה.

 

היזם שזכה בקרקע מחויב לשמר שבעה מבנים במתחם העומדים ריקים, אך בעת פרסום תוצאות המכרז הביעו במועצה לשימור אתרים חשש לגורל המבנים, בעקבות דרישות חוזרות ונשנות של ראשי חסידות גור להשתמש בהם לצרכי ציבור, בעיקר עבור מוסדות לימוד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x