שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

מחירי הדיור זינקו ב-5%-6% ברבעון הראשון של השנה

זאת לעומת התקופה המקבילה ב־2012. בעוד שקבינט הדיור של לפיד מחפש דרך להוביל מהפכה במחירים, משרד השיכון קורא לצעדים חריגים שייצבו את השוק

עינת פז-פרנקל 06:5712.05.13

"יש לנקוט צעד חריג כדי לייצב את מחירי הדיור" - כך קורא משרד השיכון בראשות השר החדש אורי אריאל לקבינט הדיור בראשות שר האוצר יאיר לפיד, לאור נתונים חדשים שפרסם במהלך סוף השבוע ולפיהם עלו מחירי הדירות בשנה החולפת ב־5%–6%.

 

רק לפני שלושה שבועות הבטיח שר האוצר יאיר לפיד שקבינט השרים המיוחד לענייני הדיור שבראשותו "מוביל מהפכה שתוריד את מחירי הדיור, תשנה את מערך המיסוי על דירות להשקעה, תסיר חסמים, ובעיקר תוביל לבנייה של עשרות אלפי דירות גם לקנייה וגם להשכרה". אם ההצהרה הזו נשמעת מוכרת זה מכיוון שלפני ארבע שנים, בתחילת הקדנציה של שר השיכון הקודם אריאל אטיאס, שמענו הבטחות דומות. אטיאס אפילו קרא לזוגות הצעירים להמתין עם רכישת הדירה כי מחירי הדיור עומדים לרדת.

 

אבל הבטחות לחוד ומחירים לחוד. מחירי הדירות עלו בשיעור ריאלי של 50% מאז 2008, כפי שהזכיר לנו רק לפני שבועיים נגיד בנק ישראל סטנלי פישר. "מחירי הדירות מאוד תנודתיים והם חזרו לעלות בתשעת החודשים האחרונים; הם התחילו לעלות בקצב של יותר מ־7% לשנה וזאת עובדה שמטרידה אותנו", התריע הנגיד בדיון סוער על מחירי הדיור בוועדת הכספים בכנסת.

 

כעת עולה מסקירת משרד השיכון המצב האמיתי של מחירי הדיור ב־12 החודשים האחרונים.

 

זינוק של 24% בתל אביב

 

המחיר הממוצע של דירה חדשה בישראל היה גבוה ב־6% ברבעון הראשון של השנה בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה, ועמד על 1.5 מיליון שקל. מחיר דירה מיד שנייה עומד על 1.13 מיליון שקל, עלייה של 5% בהשוואה לרבעון הראשון של 2012. בהשוואה לרבעון האחרון של 2012 עלו מחירי הדירות החדשות ב־3%, בעוד מחיר הדירות הישנות טיפס ב־1%.

 

שר הבינוי והשיכון הנכנס אורי אריאל. קורא ללפיד לנקוט צעדים חריגים שר הבינוי והשיכון הנכנס אורי אריאל. קורא ללפיד לנקוט צעדים חריגים צילום: אלכס קולומויסקי

 

בחלוקה לערים עולה מהדו"ח כי מחיר דירה חדשה בתל אביב זינק ב־24% בשנה החולפת, והוא עומד כיום על 2.7 מיליון שקל. בהשוואה לרבעון הרביעי ב־2012, עלו מחירי הדירות החדשות בתל אביב בכ־3%. בחיפה, לעומת זאת, צנחו מחירי הדירות החדשות ב־33% בשנה החולפת לרמה של 1.2 מיליון שקל בממוצע. בהשוואה לרבעון הקודם ירדו המחירים בחיפה ב־19%. בירושלים זינקו מחירי הדירות החדשות ב־15% מהרבעון האחרון של 2012 לרבעון הראשון של 2013.

 

בשוק הדירות מיד שנייה נרשמה בשנה החולפת עליית מחירים מתונה של 1.2% בתל אביב, לרמה של 2 מיליון שקל. בירושלים עומד מחירה הממוצע של דירה מיד שנייה על 1.6 מיליון שקל, עלייה של 5%. בערים כגון גבעתיים, אור יהודה ויהוד עלו המחירים ביותר מ־16%. רמת השרון רשמה נפילה של 15% בשוק הדירות מיד שנייה, לרמה של 1.85 מיליון שקל.

 

משקלול כל סוגי הדירות (ישנות וחדשות) וכל גודלי הדירות (3, 4 ו־5 חדרים), עולה כי הזינוק החד ביותר במחירי הדירות בשנה החולפת, בשיעור של 29%, נרשם בעיר עכו - שם עומד מחירה הממוצע של דירה על 731 אלף שקל, לעומת 565 אלף שקל ברבעון הראשון אשתקד. הצניחה החדה ביותר, בשיעור של כמעט 15%, נרשמה בערד - שם הגיע המחיר הממוצע לדירה ל־414.5 אלף שקל.

 

 

עוד עולה כי בתל אביב ובשוהם ממוצע מחירי הדירות היה זהה ברבעון הראשון של 2013 ועמד על 2.18 מיליון שקל לכל סוגי הדירות. היישוב הנוסף שבו המחיר הממוצע גבוה מ־2 מיליון הוא מבשרת ציון - 2.06 מיליון שקל לדירה.

 

בחולון, בנתניה ובראשון לציון המחיר הממוצע נע בין 1.3 ל־ 1.35מיליון שקל ברבעון הראשון, ובאשדוד המחיר עמד על 1.22 מיליון שקל. באר שבע השלימה עלייה של 11% בשנה החולפת לרמה של 752 אלף שקל; חיפה עלתה בשיעור צנוע של 1.4% ל־890 אלף שקל; וירושלים עלתה ב־9% למחיר ממוצע של 1.8 מיליון שקל.

 

הכי זול לעבור לקריית שמונה

 

לפי נתוני משרד השיכון, שריכז מחירי עסקאות ב־75 ערים ויישובים, הדירה הזולה ביותר בישראל היא דירת 3 חדרים מיד שנייה בקריית שמונה, שמחירה עומד על 350 אלף שקל. המחיר, אגב, משקף עלייה של כ־15% בשנה החולפת. הדירה היקרה ביותר היא דירת 5 חדרים חדשה בתל אביב, שהשלימה עלייה של 17% בשנה החולפת לרמה של 3.93 מיליון שקל. באותו מחיר ניתן לקנות שלוש דירות חדשות בנות 5 חדרים בעיר חדרה, שם עומד המחיר לדירה חדשה בגודל זהה על 1.33 מיליון שקל.

 

היכן במרכז הארץ ניתן לקנות דירה במחיר סביר? דירת 4 חדרים מיד שנייה בלוד עולה כ־770 אלף שקל, ודירת 3 חדרים מיד שנייה עולה פחות מ־900 אלף שקל בממוצע בחולון, בת ים, אור יהודה ונתניה. דירה זהה בגודלה עולה פחות מ־500 אלף שקל בטבריה, נצרת עילית, עפולה, צפת, קריית מלאכי, דימונה וערד.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x