שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן עולמי

שוברים מסורת: הגרמנים עוברים משכירות לבעלות על דירות

מחירים נמוכים ומשכנתאות אטרקטיביות גורמים לנסיקה בביקושים ובמחירי הדיור בכלכלה הגדולה באירופה. מומחים מעריכים: השוק נמצא רגע לפני הנסיקה הגדולה. הסטודנטים והאמנים של ברלין מתחילים לחפש אלטרנטיבות זולות יותר

סוכנויות הידיעות 09:1704.04.13

גרמניה נחשבה מאז ומתמיד למדינה שבה יותר אנשים שוכרים דירות מאשר מחזיקים אותן בבעלותם, בעיקר בברלין, שבה מחירי השכירות הנמוכים משכו סצנה תוססת של אמנים שקבעו את הגלריות שלהם בבניינים מוזנחים ובמחסנים נטושים.

לפי דיווח של "הדיילי טלגרף", כמעט מחצית מאזרחי גרמניה גרים בשכירות ולא בבעלות - היחס הנמוך ביותר באירופה, שני רק לשוויץ, שבה רוב האוכלוסייה גרה בשכירות. בבריטניה, לשם השוואה, כל שבעה מתוך עשרה אזרחים מחזיקים בבעלותם דירה. אולם כעת נראה שהמחירים הנמוכים בנדל"ן והמשכנתאות האטרקטיביות מתחילים להעביר את המשקל משכירות לבעלות בכלכלה הגדולה ביותר באירופה.

חברות נדל"ן בגרמניה מדווחות בחודשים האחרונים על עלייה בביקושים ובמחירים של דירות בערים הגדולות ברחבי גרמניה, בעיקר בברלין, שבה רשמו מחירי הדיור עלייה של 8.1% ב־12 החודשים האחרונים. לפי הערכות מומחים, שוק הנדל"ן למגורים בגרמניה ניצב על ספה של נסיקה בביקוש ובמחירים. "מאחר שהריביות במשק הגרמני ירדו דרמטית, אנשים יכולים להרשות לעצמם ללוות כיום הרבה יותר מבעבר. הבנקים מייחלים להעמיק את אחיזתם בשוק המשכנתאות ולכן הם רוצים להעניק יחס גבוה מאוד של הלוואה ביחס לשווי הנכס", הסביר אנדרו גרום, יועץ ראשי במחלקת גרמניה של חברת הנדל"ן לאנג לסל. לדבריו, "כבר היום אנחנו מדברים על שיעור מימון של בין 60% ל־70% משווי הנכס".

 

 

העלייה המתמדת נרשמת בעיקר בברלין, שבה עדיין 80% משוק הדיור הוא דיור בשכירות ולא בבעלות. בניגוד לערים אחרות בגרמניה, שמושכות בעיקר תעשיות כבדות או תעשיות פיננסים וביטוח, ברלין מהווה מוקד משיכה בעיקר לחברות בתחום המדיה והטכנולוגיה. דיווחים בעיתונות הגרמנית אף טוענים כי חברת המיקרו־בלוגינג טוויטר מתכננת להקים בה את המטה האירופי שלה.

 

ענקית החשבונאות הבינלאומית PwC פרסמה בחודש שעבר דו"ח ובו היא קובעת שברלין ומינכן מהוות את השקעות הנדל"ן המבטיחות ביותר באירופה, כאשר לונדון ניצבת מיד אחריהן בראש הרשימה.

 

מינכן. השקעות נדל"ן מבטיחות מינכן. השקעות נדל"ן מבטיחות צילום: shutterstock

 

לדברי מיכאל שלאטרר מחברת המחקר CBRE גרמניה, "הברלינאים עצמם אינם ממהרים לרכוש דירות בעיר, וזה לגמרי מקובל שעורך דין או רופא יגור בדירה שכורה".

 

אולם החששות מתהליך ג'נטריפיקציה (דחיקתן של שכונות מקוריות על ידי שכונות יוקרה חדשות) עוררו גם זעם ומחאה בבירה הגרמנית. בחודש שעבר יצאו אלפים מתושבי העיר להפגין נגד תוכנית להרוס חלק משאריות חומת ברלין לטובת הקמת שכונת יוקרה בעיר. כמו כן, סטודנטים ואמנים המתגוררים בברלין החלו לחפש אלטרנטיבות לדיור, כאשר העיר לייפציג במזרח המדינה מסתמנת כאלטרנטיבה החדשה לבירת גרמניה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x